Humr Johnson 1: Železný Prométheus

16. října 2018 jardoom Diskuze (0)
Humr Johnson 1: Železný Prométheus

Každý, kdo četl Hellboye, si mohl dlouhé čekání, na vydání dalšího svazku, krátít čtením Ú.P.V.O.. Jenomže hlavní řadu Hellboye už máme kompletní, a Ú.P.V.O. bylo u nás pozastaveno svazkem č.8, takže by fanoušek Hellboyova světa začal panikařit, kdyby Comics Centrum nepřišlo s novou sérií, která je zasazena do tohoto vesmíru.

Knihy Dobrovský

A aby si takový čtenář opravdu přišel na své, začnou tyto série vycházet rovnou dvě a jednou z nich je série Humra Johnsona, jehož první díl jsem právě přečetl. Jaké z něj mám dojmy?

Po prvním přečtení celkem dobré, protože je z obsahu patrné, že toto dílo jasně patří do vámi milovaného světa. Vnímáte tu depresivní atmosféru, která z knihy sálá a která doprovází každý Mignolův příběh. 

Humr je ale přesto úplně jiný, než to na co jste zvyklí. Ze začátku to totiž vypadá jak prequel k sérii Ú.P.V.O.. Humr v New Yorku operuje jako tajný agent, který se snaží zastavit nacistické špehouny a vrahouny. 

Neustále narážíte na vědecké experimenty, které se snaží spojit technologii s magií a to je právě něco, co se strašně moc podobá již zmíněnému Ú.P.V.O.. Jenomže když se knihou prokousáváte, začínáte mít pocit, že je Humr takovým Batmanem Mignolova vesmíru, který kosí jednoho padoucha za druhým a je mu úplně fuk, jestli má nadpřirozené schopnosti, nebo samopal značky Thompson, jako všichni gangsteři jeho doby.

Humrova série se tedy chová akčněji a méně hororově, což je zase bližší několika příběhům našeho Rudocha, kterého takto znáte z jeho jednohubkových záležitostí. Nicméně Humr má od prvního sešitu rozjíždějící příběh, který končí dost otevřeně a to přesně na konci svazku a tak mám pocit, že Humrova série bude přesně taková, tedy akční krasojízda napříč Mignolovským světem temnoty.

Nenarazíte teda na žádné akční kraťasy, které vás s Humrem pomalounku seznámí. Za tohle jsem rád, protože si myslím, že postava, na kterou narážíme už od Ú.P.V.O., nepotřebuje více seznámit. Nebo možná potřebuje ale příběh první knihy to vyloženě nevyžaduje a vy to také nepotřebujete.

Kresba, ta je také velmi podobná práci Guye Davise, který kreslí Ú.P.V.O.. Takže je nyní váš pocit, že čtete opravdu Ú.P.V.O., již kompletní. Armstrongova kresba je opravdu velmi věrná předloze Guye Davise stejně tak, jako byl Duncan Fegredo věrný Mignolově kresbě, když maloval Hellboye.

Armstrong se mi ale zalíbil tím, že se snaží snoubit to nejlepší z Mignoly a Davise. V jeho kresbě totiž vidíte prvky obou autorů a na mnohých panelech je to opravdu nepřehlédnutelné. Dalším prvkem, který dědí téměř všechny Mignolaverse komiksy, je věčné hraní si se stíny.

Mluvit dále můžu například o postavách a jejich proporcích, které přebral právě od Davise. Tedy jednoduché a velmi nedbale vedené čáry, u kterých i přes svou jednoduchost vidíte ten cit pro detail. Prsty jsou širší na prvním článku, a u dlaně jsou naopak tenčí. Tváře jsou pokroucené, postavy mají kulatější proporce a když už narazíte na hranu, vždy je ostrá a výrazná. 

Tyto prvky a postavy jsou poté zakomponovány do scenérie, která ctí Mignolův nezaměnitelný styl. Proto tedy veškeré pozadí přesně kopíruje jeho práci a to, co velmi dobře znáte z jeho Hellboye. Navíc kreslíř pořád počítá s tím, že barvu jeho kresbě dodá Dave Stewart a tak vše završuje geniální koloring, který nás doprovází celým tímto vesmírem.

 

Verdikt

Vidíte v tom všechny ty věci, které máte tak moc rádi a hledáte v tom to, co potřebujete nutně objevit. Hlavní řada Hellboye i Ú.P.V.O. sice řekla již vše co měla, nicméně vy i tak od navazujících sérií očekáváte, že vám nabídnou alespoň střípky něčeho, co vám dá naději, že Mignola zdaleka neprozradil vše a pořád má své trumfy v rukávu.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku