Batman: Můj temný princ

14. října 2018 Morzael Diskuze (0)
Batman: Můj temný princ

Je to na dny skoro rok, co jsem si naposledy zrecenzoval Batmana. Tehdy to navíc bylo jenom proto, že jsem měl závazek dojet Snydera do End game. Dalo by se tedy říct, že jsem nerecenzoval Batmana, který by mě něčím zaujal, už pěkně dlouho. Z hybernace mě konečně vytrhla až Mariniho kresba v jeho batmaním debutu Můj temný princ. Stálo to tedy za to?

Knihy Dobrovský

Žánr:

Superhrdinský, detektivní

Příběh:

Bruce Wayne zjistí, že má dceru. Tedy, tvrdí mu to jedna jeho údajná známost z dřívějška. Jak tento fakt využije Joker, aby zajistil své milované Harley dárek k narozeninám? Jakou šachovnici ve věčném boji Batman vs Joker tentokrát Gotham připraví? A jaký důsledek bude mít tento souboj na životy obou postav? To už si zjistěte sami.

O komiksu:

Superhrdinský žánr mě v jednu chvíli téměř úplně přestal bavit. Neustálé restarty a recyklování recyklovaných příběhů, odliv kvalitních umělců do creator owned vydavatelství, přizpůsobování se filmovému trhu, opatrné a korektní příběhy. Člověk, který hledal neprotřelý a kvalitní příběh, musel prostě sáhnout k jiným vydavatelům.

Mou pozornost si vysloužil až Mariniho Můj temný princ a Murphyho White Knight. Zatím jsme se tu dočkali jen prvního zmíněného a já už začínám litovat svého počátečního nadšení.

Příběh Můj temný princ je tak tuctový, že máte pocit, že ho musel vymyslet někdo, kdo píše amatérskou batmanovskou fan fikci. Já chápu, že Mariniho forte je vizuální stránka, ale to mu fakt nikdo z editorů neřekl: Kámo, tohle je docela nuda, nechceš k tomu radši dohodit nějakého schopného scénáristu?

Celé je to jakoby sestavené z batmanovských klisché a trop. Joker zabíjí vlastní lidi, protože je Joker. Do toho dává nuceně vtipné hlášky, které se absolutně míjí efektem. Nejsou v nich emoce ani originalita. Catwoman tu je od toho, aby kradla drahokamy, laškovala s Batmanem a dělala sexy pózy. Harley se chová jako rozmazlený fracek (plus dělá sexy pózy). Killer Croc se porve. Batman je temný, hrozně moc temný a k tomu naštvaný, i když k tomu vlastně nemá důvod.

Všechny postavy jsou totálně ploché, bez hloubky a lidskosti, jen naprogramované figurky podle knížky Writing Batman for dummies. Jejich role v příběhu je prvoplánová a nucená. Celý příběh je až trapně prosťoučký a zaměnitelný. Tento dojem podtrhuje i neinovativní a nudná práce s panely. Nejinovativnější nápad tu tak asi je James Gordon s elektronickou cigaretou.

Stylizaci kresby bych pospal asi jako dítě Bermejovi kresby a Batman the animated series. Bermejova kresba se hodně odráží v Killer Crocovi, Jokerovi i Batmanovi. Jen jeho temná hyperrealistická stylizace dostala přeliv dětskými animáky. Jestli je to dobře nebo špatně už nechám posoudit vás samotné. Mně to třeba sedlo.

Mariniho velká síla je naopak v kresbě architektury, netradičním vodovkovém coloringu a výrazné lince. Kresbu figury má taky pod palcem, takže akční scény jsou plynulé a přehledné.

Sečteno podtrženo o Batmanovskou revoluci se nejedná. Zapomenutelný příběh vyzdvihuje nad průměr pouze kresba, na kterou se místy krásně kouká. Očekávání nesplněna, dojem, že superhrdinský komiks je (až na výjimky) vyčpělý, stále zůstává. Třeba příště.

Verdikt

Mariniho kresba dělá z komiksu lehce nadprůměrnou záležitost, kterou si jednou za čas budete chtít vytáhnout a pokochat se celkem netradiční kresbou a coloringem. Pokud ale chcete originální nebo alespoň zajímavý příběh s organickými postavami a poutavými dialogy, jste na špatné adrese. Připravte si seznam batmanovských klisché a při čtení postupně škrtejte.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku