Baltimore 3: Tajemný poutník a další příběhy

1. října 2018 jardoom Diskuze (0)
Baltimore 3: Tajemný poutník a další příběhy

Třetí díl hororové série Baltimore přinesl mnohé, velká část obsahu byla jiná než to, co přinesla předchozí díla série a já jsem tu dnes proto, abych vám o tom něco málo pověděl.

Knihy Dobrovský

Nejlepší určitě bude, když si názor uděláte sami a knihu si přečtete. Nicméně pokud váháte, může vám následujících pář řádku pomoci se rozhodnout. 

Třetí díl série Baltimore přinesl tak trochu jiný koncept vyprávění. Mignola a Golden totiž nyní tento svazek nevypráví pomoci jednoho či dvou dlouhých příběhů ale čtení více kouskují.

Autoři zde používají kraťoučké jednohubky, čímž do série Baltimore přináší menší vsuvky, které Mignola velmi rád používal u hlavní řady Hellboye. Jelikož tyto krátké příběhy vždy posadil jako většinovou náplň celého svazku, čtenář se tak pozvolna rozečítával, dostával se do tempa a byl tak připraven na tu bombu, která vždy závěrem knihy přišla. Nyní tomu nebylo jinak.

Skvělé na těchto příbězích je, že i když jsou jakýmsi rozběhem celé knihy, a i když jsou decentní, pořád v sobě mají něco, čímž rozšiřují svět Baltimora a hlavně také přináši něco, co vnímáte napříč celou knihou. Takže jejich čtení není pouze onou vsuvkou, ale mají hlubší smysl v rámci celého dění.

Druhá část knihy nabízí velmi zásadní události a také odhaluje vývoj hlavních postav. Co se zásadních událostí týče, mluvit by se dalo o zlu, které se šíří světem a je ho víc a víc. Když bych měl mluvit o vývoji postav, určitě bych poukázal na vývoj Inkvizitora a pak také samotného Lorda Henryho Baltimora.

Lorda Baltimora totiž opouští síla a odhodlání. Autoři tuto postavu popisují velmi podrobně a i když to nedělají přímo, v jeho chování je vývoj dost patrný. V jedné části příběhu Medikament Dr. Leskovara, Henry doslova říká, že tohle není jeho boj a prosí boha o to, aby mu dopřál onu pomstu po které prahne a přestal mu klást překážky pod nohy.

Pokaždé když je Lord Baltimore na stopě své pomstě, a upír Haigus je mu blíž, musí Henry pomáhat ve vesnici či městě, které je terorizováno zlem. Jeho už to ale unavuje, protože mu tak pokaždé Haigus proklouzne mezi prsty.

Celkový dojem z knihy je výborný. Svazek totiž nabízí přesně to, co po něm chcete a to je hlavně posun. Henry nepřešlapuje na místě a pořád putuje dál. Žádná hrozba jej nezastaví a jeho charakter se vyvíjí. On sám před sebe klade překážky a i když vypadá silně a odhodlaně, jeho největší slabostí je právě ona touha po pomstě.

Tentokrát mě dostala i samotná předmluva. Přesně totiž charakterizuje to, co v knize posléze najdete. Tato kniha je dílem dvou autorů, kteří mají strašně hodně načteno a ví odkud inspiraci brát. Navíc pořád v tom díle cítíte onu posedlost Mignoly, jehož zdroje inspirace jsou nekonečné a nečerpá jen z folkloru všech evropských zemí, což je něco, co už notoricky známe z Hellboye.

Verdikt

Autoři pomalounku budují obrovský komiksový milník, který se z hororového Baltimora stává. Tahle série je ukázkou toho, že horor je žánr, který má literárně stále co nabídnout, i když se mediálně upřednostňuje úplně jinde a možná i oprávněně. Tato série jde ve stopách původních hororových klasik a zároveň si vyšlapává cestu vlastní.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku