Znovuzrození hrdinů DC - Wonder Woman 02: Rok jedna

19. září 2018 jardoom Diskuze (0)
Znovuzrození hrdinů DC - Wonder Woman 02: Rok jedna

Která DC postava v Čechách je nejčtenější? Řekl bych že Batman. No a která je druhá nejčtenější? Rozhodně Wonder Woman a to zcela právem. Batmanovský komiks je v našich vodách celkem pravidelně vydávaným dílem. Máme tu strašnou spoustu jeho komiksů, které kvalitativně lítají nahoru a dolů.

Člověk by řekl, že druhý bude Superman, ale ten vyloženě upadl v zapomnění a postavy jako Flash či Aquaman zde jednoduše nedostávají tolik prostoru. To samé do nedávna platilo o Wonder Woman, jejiž situace se na našem trhu zlepšila ihned potom, co se objevila ve filmovém BvS a ve své sólovce.

Knihy Dobrovský

Nicméně si myslí, že vůbec není na škodu, že dostala prostor až teď, protože se do našich rukou dostávají kvalitní kusy z nových sérií, které jsou velmi povedené a Dianu představují v tom lepším světle, ve kterém se mainstreamové komiksy zas tak často neocitají.

O New52 WW zde mluvit nebudu, ta dostala prostor celkem nedávno v recenzi třetího svazku. Dnes je řeč o Roku jedna z Rebirthové série Wonder Woman, která v tomto komiksu znovu prožívá svůj origin, ale nyní zase trochu jinak a z jiné části jejího života a malinko jinéhu úhlu pohledu.

I když je tohle další origin story, není to žádná nudná záležitost, která je předvídatelná, protože už o tom něco víte. Je to příběh vyprávěný jiným vypravěčem, který to vzal po svém. Tato část Dianina života možná opět zmapovat nepotřebovala, protože může smrdět jakousi tuctovou výplní, která nenápadně přesouvá děj série jinam a to tak, aby měl autor dost prostoru připravit si svou hlavní příběhovou linku v klasické časové ose, jejiž základ zakořenil právě do tohoto originu.

Nicméně ať je to tak nebo onak, Rok jedna baví a je chválitebným příběhem, který plní svůj účel. Nejlepší Wonderka to určitě není, ale to žádná z těch, co tu zatím máme. Je to kvalitativně totožné čtení s tím, co prozatím Azzarello i Rucka předvedli. I tak to ale není stejné, člověk zažívá nové dobrodružství, poznává další část Dianina příběhu a rozhodně.

Hlavní zárukou úspěchu je právě Greg Rucka, který umí zajímavě mluvit o tom, co už znáte, takže vám to opravdu příjde zajímavé a možná i trochu nové. Rucka na to celé šel po svém, je to origin který znáte ale on tomu dodal něco, co vás nutí si myslet že je to nové i když není a vy to víte. Navíc se mi i zdálo, že konečně platí ono motto česky vydávaného Rebirthu, které zní "Ideální start pro nové čtenáře".

Mám totiž pocit, že kniha konečně funguje samostatně a i když narazíte na pár věcí, které poznáváte odjinud, nejsou to věci, bez kterých vám čtení nebude dávat smysl. Je to prostě chytře napsaný komiks a to napříč celým svazkem a vším, co už o Dianě víte.

Nicméně i když se mi svazek líbí, nemůžu na něm nechat nit suchou, vyloženě mi totiž nesedělo panelování. Nevím komu vynadat, protože nevím jestli za rozvrhem panelů stojí Rucka, nebo je to práce paní Scottové, nicméně nemám rád, když není strana využitá celá, nebo na maximum.

Vznikalo zde hodně bílých míst, kterých je škoda, protože mohou být využita. Bílá místa v komiksu patří jen na okraje a uprostřed stránky prostě nemají co dělat. Přechody mezi panely vůbec nepůsobí dobře, nenavazují na sebe a v celé této knize na bílé plochy opravdu narazíte téměř všude, což vizuálu obrovsky škodí.

 

Verdikt

Rád srovnávám ale pořád se nemůžu rozhodnou, kterou Dianu mám radši, jestli tu od Rucky nebo Azzarella. Udělejte si názor sami, obě dvě mají něco do sebe a já si je kdykoliv velmi rád přečtu.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku