Ghost in the Shell Vol 1.5: Human error processor

17. září 2018 jardoom Diskuze (0)
Ghost in the Shell Vol 1.5: Human error processor

V rukou držím zřejmě poslední díl jedné z nejslavnějších cyberpunkových mang všech dob. Jenomže tento poslední díl není zdaleka tím, díky čemu se série Ghost in the Shell proslavila a já tu dnes jsem proto, abych vám řekl něco o tom, proč žádné další pokračování nedostihne kvalit první knihy.

Knihy Dobrovský

První kniha nám nabídla něco, co zde ještě nebylo. Český trh na to vyloženě čekal a když jse dočkal, každý tomu chtě nechtě zatleskal i když na kvalitu moc nehleděl. Tím chci říct, že druhé přečtení prvního svazku ve vás stejnou eufórii nezanechá a už vůbec ne, pokud již máte přečtenou Battle Angel Alitu, která je žánrově totožná a přitom kvalitativně na mnohem vyšším levlu.

Nicméně pořád tu je obrovská bichle jménem Ghost in the Shell, která za zmíňku stojí a pozornost si zalouží. Jenomže jakmile čtete dvojku či jedna a půlku, ihned vám dochází, že dostáváte stejné příběhy, jen mnohem hůř zpracované. Čtenář čte, a když se tím vším protlouká, začíná se série zadrhávat.

To vše proto, že nedostáváme nic nového, a protože autor není schopen předvést víc, než co již předvedl v první knize. Tahle kniha je dalším pomyslným rozšířením světa, který Masamune vystavěl. Bohužel každá čárka v knize smrdí tím, že je naprosto zbytečná a vy se bez ni obejdete.

Dalším problémem je, že kultovní Ghost in the Shell je kultovní více méně jen proto, že se odvážila ukázat žánr nový, nebo šla jiným směrem, než jiné tituly stejného žánru. Cyberpunk sice v době vzniku GotS nový nebyl, ale přišel s kuží na trh v době, kdy šlo proprazit s robotí hrdinkou, která hledá sama sebe a navíc je smrtícím nástrojem, který zníčí cokoliv se mu postaví do cesty.

Přesně tohle japonsko chtělo a tak o rok později přišla i Alita, která onu jedinečnost GotS zbortila a proto musel Masamune Shirow (autor GotS) pořádně zamakat, aby v tom konkurenčním boji vyhrál.

Jak souboj těchto značek dopadl, to nechám posoudit vás, nicméně já tvrdím, že první svazek GotS je topovka, a další pokračování trpí tím, že autor psal protože musel a ne protože chtěl.

 

Verdikt

Ghost in the Shell 1.5 není nic moc, stejně jako svazek číslo 2. Nemůžu ale říct, že bych se vyloženě nudil, čtení to bylo celkem dobré, ale problém je v tom, že když jste dobří a né nejlepší, kdokoliv jiný může být lepší než vy a tohle je přesně případ série Ghost in the Shell

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku