7 zajímavostí, které jste nevěděli o Spider-Manovi

6. září 2018 -- Diskuze (0)

.. žebříček sestavila Eva Kolovrátková

7 zajímavostí, které jste nevěděli o Spider-Manovi

Příběh o Peteru Parkerovi známe všichni. Středoškolák, podivín a knihomol bez sebevědomí s podprůměrnou postavou se po kousnutí pavoukem stane superhrdinou a ochráncem slabších.

Už téměř šedesát let na nás Spider-Man číhá nejen ze stránek slavného komiksu nebo z televizních obrazovek, ale marvelovská akční sága pohltila i milovníky virtuálního světa na playstationu. Vybrali jsme sedm zajímavostí, které jste možná o pavoučím muži nevěděli, ale rozhodně byste měli.

Knihy Dobrovský

1. Spider-Man se bude natáčet v Česku

Chcete potkat „pravého“ pavoučího hrdinu? Spider-Man, alespoň ten filmový, zavítá do Prahy a Liberce. Bude se zde s největší pravděpodobností natáčet pokračování marvelovské pavoučí ságy. Herce Toma Hollanda alias Petera Parkera tak možná uvidíme „letět“ na pavučinových lankách z Žižkovské televizní věže až k Ještědu.

Ačkoliv se sága pod vedením režiséra Jona Wattse nebude natáčet pouze v České republice, pro americký štáb má být naše domovina poměrně zásadní lokací. Mají u nás vzniknout klíčové pasáže celého filmu s podtitulem Far From Home (Daleko od domova).

2. Spider-Mana vyhlížejí miliony hráčů videoher

Už 7. září se po letech čekání dočkají fanoušci playstationu hry s marvelovským hrdinou v hlavní roli. Máme se na co těšit, Marvel´s Spider-Man má podle prvních ohlasů aspirovat na nejlepší videohru roku 2018. Ještě před zahájením prodejů si ji dopředu objednaly miliony hráčů po celém světě.

Tentokrát nečekejte známý příběh teenagera, mladého a neohrabaného chlapce. Peter Parker je zde dvacátníkem a otřelým superhrdinou, vždyť profese ochránce slabších ho zaměstnává už osm let. Život superhrdiny musí kombinovat se svou reálnou prací. Místo fotografa pro Daily Bugle je teď z Petera vědec na plný úvazek, chráněnec doktora Otta Octavia. Doktor Octavio pavoučího muže přiměje k úvahám nad svou další životní cestou.

Vybere si Peter dráhu superhrdinskou nebo raději tu vědeckou? Hlavní scenárista hry Jon Paquette zdůrazňuje právě osobní růst a proměnu v dospělého muže jako jedno z nejpodstatnějších témat děje videohry.

3. Spider-Mana oblékal kreslíř s československými kořeny

Známý pavoučí kostým navrhl Steve Ditko, kreslíř s československými kořeny a spolutvůrce Spider-Manových charakteristických rysů i samotného příběhu. Ditko se narodil 2. 11. 1927 v americké Pensylvánii, jeho rodiče však patřili k první generaci československých přistěhovalců a v Americe se živili jako mistr tesař v místní ocelárně a hospodyně. Slavný kreslíř letos v létě v devadesáti letech zemřel.

4. Spiderman s tmavou pletí nebo tureckými kalhotami

Indové mají vlastní verzi pavoučího hrdiny. Speciálně pro indické čtenáře vznikla verze Spider-Man: India. Spider-Man se v ní nejmenuje Peter Parker, ale Pavitr Prabhakar a místo upnutých legín nosí volné, zato pohodlné turecké kalhoty. Další alternativou je Spider-Man s tmavou pletí Miles Morales, který je inspirovaný americkým prezidentem Barackem Obamou a hercem Donaldem Gloverem. Vznikla také oficiální marvelovská verze Spider-Girl, kde je hlavní postavou dcera Petera Parkera.

5. Z outsidera nejoblíbenější marvelovský hrdina

Původně neměl Spider-Man vůbec vyjít. Martin Goodman, vydavatel Marvelu, byl přesvědčen, že téma pavouka je pro čtenáře moc „nechutné“. Vycházel z předpokladu, že se lidé pavouků štítí, a tak se budou štítit i mladého pavoučího hrdiny. Příběh nakonec vyšel doslova „na zkoušku“ v posledním čísle neúspěšné komiksové knihy Amazing Fantasy. Vydání mělo nečekaný úspěch a Spider-Man začal vycházet samostatně. Dodnes je nejprodávanější komiksovou sérií od Marvelu.

6. Rok 1991: Sedm a půl piv nebo Spider-Man na papíře?

Roku 1991 se náš trh otevřel americkému komiksovému světu a Česko tak se zpožděním objevilo příběh pavoučího muže, komiks Záhadný Spider-Man. Zaplatili byste za něj tehdy „pouhých“ 19 Kčs. Průměrný měsíční příjem byl však 3 161 korun a půllitr piva vyšel na 2,50 Kčs. Mohli jste si tedy vybírat mezi sedmi a půl půllitry piva a mezi komiksem s pavoučím mužem. Dráž by vás pak vyšla káva (24 Kčs), Pepsi (25 Kčs) i salám (32 Kčs). V roce 2006 byste pro srovnání za tehdy nový Spider-Man: Utrpení zaplatili asi 299 Kč.

7. Spider-Man ve cracku

Spider-Manovi se podle fanoušků podobá superhrdina Deadpool, díky čemuž si vysloužil přezdívku „Spider-Man ve cracku“. Poslední filmová verze Deadpoola z roku 2017 na tuto podobu naráží hláškou „S velkou silou přichází velká nezodpovědnost". Odkazuje tak na známé Spider-Manovo motto „S velkou silou přichází velká zodpovědnost".

 

O autorovi

--
--

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku