Doctor Strange #02: Poslední dny magie

5. září 2018 S4TW Diskuze (0)
Doctor Strange #02: Poslední dny magie

Doctor Strange prožívá jednu z největších krizí, jaká ho kdy potkala. Magie umírá. Všechny magické věci ztrácí své kouzlo, kouzelníci nejsou sto dále čarovat a dokonce i plášť levitace… No je to prostě síla a za vším stojí silné Empirikul, což je technologická mocnost. A taky můj oblíbený Jason Aaron.

Knihy Dobrovský

Ano, nebudu lhát, pro Jasona Aarona mám slabost a možná někdy přimhouřím očko trochu víc, než by bylo záhodno. Na druhou stranu musím ocenit, jak se mu povedlo skvěle předefinovat postav Strange a zároveň zachovat spoustu věcí z jeho historie.

Autor výborně zakomponuje do svého příběhu to, co musí čaroděj obětovávat, aby mohl svět chránit pomocí kouzel a magie. Ta morální hranice, kterou občas musí překročit a na které musí neustále balancovat je něco, co tomu všemu dává tak trochu vyšší rozměr. Vy se tak musíte chvílemi zamýšlet, jestli Empirikul vlastně není dobré řešení. Možná kdyby nebyli tak fanatičtí a radikální…

Nicméně po příběhové stránce se jedná o zajímavý guláš, který je místy někdy až moc pálivý, respektive se můžete lehce ztrácet v ingrediencích. Aaron docela rád využívá rádoby kouzelnické fráze, které známe již od Standy Leeho. Ovšem i to je stránka, která dělá nejmocnějšího kouzelníka nejmocnějším kouzelníkem. I tohle je část, která této sérii propůjčuje jisté fantastično. Občas to sice působí možná až lehce hloupě, přinejlepším se ve větách budete lehce ztrácet, ale já to beru.

Zápletka mě brala, ač jsem byl místy rozhozený z toho, jestli teda autor chce dělat jakože hodně vážný příběh nebo do toho chce přimíchat i velkou dávku humoru a nadsázky. Ale tohle je prostě Aaron, on vlastně píše velmi vážné příběhy, často s morálními dilematy a krutými rozhodnutími.

Dále jsem rád za konec, jaký kniha má, jelikož dává opravdu velký prostor dalším dílům a sám jsem velmi zvědavý, kam se celá série bude posouvat. Magie už asi nebude taková, jaká byla (minimálně než nějaký scénárista luskne prsty na příkaz šéfredaktora), ale jaká teda bude? Fakt jsem natěšený na další díl.

I ten bonusový sešit byl fajn, jelikož nám představil méně známé postavy Marvelu, které jsou ovšem zásadní na poli magie. Navíc se tu vystřídalo několik kreslířů, takže se opět jedná i o takovou menší galérku.

A Chris Bachalo? Tomu tahle série neskutečně sedla a mohl se tu se svou kresbu hezky vyřádit. Místy mysteriózní kresba s hororovým nádechem, často náznaková a vlastně i taková nedotažená. Někdy jsem vlastně koukal, jak kreslíř hnusně nakreslí ruku, ale zároveň jsem čučel, jakou tomu dá atmosféru a kouzlo, což prostě v komiksu Doctor Strange: Poslední dny magie, chcete.

Já mohu říct, že se jedná o velmi slušný druhý díl, který se nese na stejné vlně jako díl první. Na rozdíl od Rocketa se série nevystřílela hned u první knihy a stále má co nabídnout, navíc jsme i v očekávání, kam se vtrne s třetím dílem. Aaron je zvláštní, ale jeden z nejlepších scénáristů.

Verdikt

Velmi zábavná, mysteriózní, nadpřirozená a ulítlá knížka. Druhý díl často bývá kámen úrazu, kdy se bojíte, aby opakovaný vtip již nebyl vtipem. To se zde naštěstí nestalo. Nedá se to sice označit za nějaké veledílo, ale je to velmi, velmi slušný nadprůměr. Aaron je scénárista, který velmi rád přehání a někdy se hůř chápe (chtěl jsem použít něco, jakože přehrává, ale jaké je podobné slovo pro scénáristy?), ale jeho styl psaní mi velmi sedne a já se tak těším na další jeho dílo, snad tu jednou vyjde jeho Thor.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku