Usagi Yojimbo 29: Dvě stě sošek jizo

30. srpna 2018 S4TW Diskuze (0)
Usagi Yojimbo 29: Dvě stě sošek jizo

Usagi Yojimbo. Tento dlouhouchý samuraj nás baví již mnoho let a to mluvím pouze v rámci naší malé kotliny. Abych byl přesný, tak nás jeho prostřednictvím baví Pan Stan… Sakai. Díky svým příběhům nám přibližuje Japonsko a jeho historii, kulturu, uvažování lidí, styl života, bojová umění a další mnoho věcí. A osobně mohu potvrdit, že díky němu jsem se o této zemi dozvěděl opravdu dost.

Knihy Dobrovský

Dobře, teď bez okolků přiznám, že jsem první dvě povídky byl v lehčích rozpacích. Tohle už tu jednou bylo, možná dvakrát. Neždíme Stan toho svého ronina už moc? Kam se to celé jako posouvá, vždyť to přešlapuje na místě.

Ano, série se jako takové nikam za poslední díly neposunula. V podstatě od té doby, co jsem jí začal číst, jsem nezaznamenal žádný hlavní příběh (zatím mám za sebou pouze čtyři knihy).  Pořád se trochu obávám, že by to celkovému zážitku mohlo brzo zlomit vaz, pokud se to nezmění.

Ovšem po těch dvou povídkách nastal převrat v mém pocitu a opět, hrozně jednoduše, jsem si začal sérii hodně užívat. Asi je to nesmírným talentem, jaký Sakai má. Neskutečná lehkost psaní, kdy příběh pozvolna plyne a vy ho hltáte. Asi nedokáži přesně definovat čím to je, to se prostě musí začíst.

Další velkou lahůdkou této série je již zmiňované představování japonské kultury. Nejde jen o to, že se vždy dozvíme nějakou zajímavost, tentokrát to například bylo to, jak se vyrábí sójová omáčka či jak vypadal transport ledové kostky z hor, ale především tu pronikáme do uvažování Japonců, které je tak odlišné od toho evropského.

Osobně občas nechápu, jak se postavy chovají a pak mi dojde, no jo, vždyť je to Japonsko, kde lidé mají někdy až přehnanou úctu, čest či pokoru.

Svým způsobem mám problém vstřebat i osobnost Usagiho, který je na jednu stranu velmi spravedlivý a brání bezpráví a slabé, ale když si to vezmu kolem a kolem, tak se do konfliktů vrhá až příliš rychle a bezmyšlenkovitě, že se divím, proč ho v tom Stan nenechal vymáchat a nepodsunul mu nějaká morální dilemata.

Trochu začínám mít problém i se souboji, kterých je na můj vkus v sérii ažaž a daleko víc si užívám klidnější pasáže. Jsou na jedno brdo a navíc výsledek je stejně vždy jasný. Ani nevím, jestli je zde nějaká možnost, jak tohle změnit, možná by bylo fajn vidět nějaké dramatičtější one-on-one  souboje.

Kresba je samozřejmě velmi fajn. Usagi je jedna z mála sérií, kde mě vyloženě černobílá kresba baví. Je to přehledné, není to zbytečně přeplácané a navíc mi přijde, že se autor číslo od čísla zlepšuje.

Ač jsem možná až příliš často v tomto textu kritizoval, tak jsem si čtení od druhé třetiny knihy neskutečně užíval, to prostě nemohu popřít. Stan Sakai je velmi kvalitní vypravěč a navíc své publikum i vzdělává. Jedná se sice o povídkovou knihu, ale zábava je to veliká.

Verdikt

Série začíná trochu přešlapovat na místě. Je to sice pořád přešlapování velmi kvalitní, zábavné a čtivé, ale začínám mít trochu obavy, aby díky tomu můj zájem o tuto sérii neuhynul. Něco jsem již jedno, dvakrát, třikrát viděli, ale i tak nás čeká spoustu nových zajímavostí a originálních příběhů. Ještě pořád musím sérii silně doporučit.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku