Vrána

18. června 2012 Morzael Diskuze (0)

Není to smrt, když ji odmítnete!

Vrána

Již kultovní komiks konečně v plné síle tak jak byl původně zamýšlen. Příběh o nespravedlnosti a o síle lásky stejně jako nenávisti zasáhl nejednoho čtenáře na světě. Nyní si můžete i Vy vychutnat tento skvost, který ukojí i chutě náročného čtenáře. 

Knihy Dobrovský

Vrána je příběh o lásce, nenávisti, spáse, pomstě, krutosti, životě. Hlavní postava, Erik, se vrací ze záhrobí jako posel a ztělesnění vrány. Jako nezastavitelný mstitel napravuje řád světa vlastníma rukama. Když parta pouličních gangsterů zabila Erika a jeho snoubenku, stvořili tak dluh, který měl být splacen do poslední kapky krve. Ovšem co je vlastně zdrojem Erikova hněvu? Může ho pomsta nasytit?

Vrána je dnes již kultovní dílo napsané Jamesem OBarrem. Poprvé byla vydána, bohužel ne kompletně, roku 1989 a dnes se jedná o nejprodávanější černo-bílí komiks na světě. 
 
Celý komiks je psán pod vlivem hněvu a smutku, což je z komiksu velmi patrné a dělá z něj tak jedinečné dílo. Jedná se o vyrovnání autora s krutostí života. Kořením OBarreho vlastního díla jsou básně světoznámých autorů jako Baudelair, Rimbaud nebo Nietzsche, které potěší i opravdu náročné literární nadšence. 
Součástí nového vydání Vrány je poprvé i předmluva autora, která je podle mě velmi důležitá a zajímavá. Zjišťujeme v jakém emočním rozpoložení se autor nacházel, co pro něj příběh samotný znamenal. 
Další novinkou tohoto vydání je 30 dosud nezveřejněných stran mezi něž patří například pasáž "O Vánocích v srpnu" nebo smířlivá část "Jiskrný kůň". 
Veškerá kresba, včetně písma, je dílem pouze autorovi ruky bez jakékoliv úpravy počítačem. To z ní dělá naprostý unikát, se kterým se dnes už moc nesetkáme. 
Jediné co bych snad vytkl je i přes květnaté podání příliš jednotvárný příběh směřující od začátku k jistému cíly. I když říká se, že důležitý není cíl ale cesta. 
 
Mnozí možná znají Vránu jako film z roku 1994 (odkaz na CSFD: http://www.csfd.cz/film/16745-vrana/), při kterém nešťastně zemřel Brandon Lee, představitel hlavní postavy. 
 
Na závěr bych si vypůjčil trefný citát vydavatelství Comics Centrum: "Tohle je Vrána, jak jste ji ještě neviděli — neuvěřitelnou pouť anděla pomsty a zároveň oslavu opravdové lásky... konečně tak krutou, inteligentní a zároveň nezapomenutelnou, takovou jaká byla původně zamýšlena." 
Temný, emotivní příběh a jedinečná kresba
Jednotvárnost příběhu

Verdikt

Vrána rozhodně stojí za přečtení. Svou jedinečností se řadí ke kultovním komiksům historie. Na své si přijde jak milovník akce a drsných scén tak i člověk, který rád hledá za literárními odkazy a básněmi hlubší smysl.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku