Američtí bohové 1: Stíny

15. srpna 2018 Morzael Diskuze (0)
Američtí bohové 1: Stíny

Neil Gaiman je bezedná studnice příběhů. Tedy, říká se to. Pravdou ale je, že poslední roky se místo originálních nových příběhů dočkáváme převážně recyklace už napsaných. Nejnověji (u nás) komiksové adaptace Gaimanovi novely Američtí bohové. Jak dopadlo další převedení literární předlohy z hlavy mistra městské fantasy do panelů komiksu se podíváme na následujících řádcích.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Městská fantasy

Příběh:

Muže jménem Stín předčasně propustili z vězení, aby stihl pohřeb své ženy zabité během autonehody. Tahle událost ale byla jen první z mnoha podivných náhod, které Stína nakonec dovedou k setkání s panem Středou a jeho pracovní nabídkou.

Vzhledem k tomu, že Stín už nemá co ztratit, souhlasí, že Středovi bude dělat šoféra, bodyguarda a všechno mezi tím. Spolu se pak vydávají na podivnou výpravu napříč Spojenými státy a po cestě potkávají staré bohy, kteří paběrkují v novém světě. Proč? Na to Stín musí teprve přijít.

O komiksu:

Když ohlásili komiksovou adaptaci Amerických bohů, nebyl jsem nadšený. Vlastně jsem byl spíš dost otrávený. Koralína, Nikdykde, Kniha hřbitova - proč ne. Tyhle knihy mají silný vizuální potenciál a dynamický dějový spád. Američtí bohové nemají ani jedno. Jsou tam sice místa a postavy, které by v komiksu mohly vypadat zajímavě, ale není jich tolik. A co se dynamického dějového spádu týče, tak ten bohům chybí úplně.

Původní novela je spíše táhlou meditací nad mytologií původních a nových bohů a americkou kulturou. Tempo knihy je dost pomalé a v prostřední části máte pocit, že se zastavilo úplně. Taková kniha prostě není dobrým materiálem pro komiks a Gaiman to sám určitě dobře věděl, jinak by ji adaptoval už dávno. Komiks tak beru spíše jako reklamní doplněk k seriálové adaptaci, která vloni odstartovala první sérií.

To by bylo k předloze a teď k samotnému provedení. Už od první stránky jsem měl pocit, že je něco špatně. Nebylo to jen kresbou, která mi opravdu nesedla, ale hlavně skladbou panelů. Jejich uspořádání mi přišlo občas dost nesmyslné a divně navazující. Nečetlo se to s takovou plynulostí, jakou jsem u Gaimanových komiksů zvyklý. K tomu navíc nesmyslný voiceover, který kolikrát dubluje popisem to, co se děje v panelech. Sice to není tak otravné jako u komiksů ze 60. let, ale i tak je rovnováha mezi textem a kresbou dosti vychýlená.

Celkově mi tu chyběl i Gaimanův často inovativní přístup k řešení některých komiksových scén. Můj pocit se ukázal jako oprávněný, když jsem se zpětně podíval, kdo doopravdy psal scénář. Zatímco na obálce vás lákají na sestavu Gaiman, Russell, což je osvědčená dvojka a jejich komiksy mám strašně rád, tak v reálu je to trochu jinak.

Gaiman tu působí pouze jako zdroj předlohy a dozorující mentor. Scénář píše P. Craig Russell a kresby se chopil Scott Hampton. Že Russell adaptuje Gaimanovi příběhy, není novinka, ale tady jsem měl pocit, že Gaiman byl v procesu přítomen mnohem méně než normálně nebo že to nebavilo ani jeho samotného.

Kromě divné práci s panely a textem je tu pak ještě kresba Scotta Hamptona. Nevím, jestli je to tím, že malé nakouskované panely prostě nesedí jeho stylu, ale kresba mi přijde odfláknutá a nudná. Není v ní žádná energie a i barvy jsou unylé. Výjimkou jsou snad jen ty fantasy scény, kde vystupují bohové a jiné mytologické potvory.

Na komiksu mi tak přijdou nejlepší úvodní stránky od Davida Macka a minipříběhy kreslené jinými autory. Hlavně samotným Russellem. Už dlouho se mi nestalo, že bych se musel tak moc lámat do dočtení nějakého komiksu, natož od Gaimana. Komiks Američtí bohové je tak podle mě jen zbytečným ždímáním autorovi zásobnice příběhů.

Verdikt

Tohle je komiks, který prostě s čistým svědomím nemůžu doporučit. Mám rád Neila Gaimana, mám rád Americké bohy, ale už od ohlášení komiksové adaptace jsem byl přesvědčený, že je to špatný nápad. Přečtení mi to jen potvrdilo. Nenechte se zlákat na jméno mistra městské fantasy na obálce, protože scénář komiksu psal P. Craig Russell. Vysokého standardu Gaimanovi práce s komiksovým médiem tedy Stíny rozhodně nedosáhly a ani kreslíř Scott Hampton mi nepřišel zrovna ve formě. Američtí bohové mi tak přijdou pouze jako naprosto zbytečný produkt.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku