Znovuzrození hrdinů DC - Sebevražedný oddíl 02: K zbláznění příčetná

13. srpna 2018 S4TW Diskuze (0)
Znovuzrození hrdinů DC - Sebevražedný oddíl 02: K zbláznění příčetná

V prvé řadě bych chtěl zmínit, že jsem zatím z celého Znovuzrození lehce zklamaný. Je dost možné, že jsem měl nešťastnou ruku, názory kolegů mě v tom i utvrzují, ale i tak, Batman zatím zklamání, Harley jalová a jediný, co to lehce zachraňuje, je série Sebevražedný oddíl. No a SS je první Znovuzrození, kde jsem se dostal k již druhému číslu, tak se na něj koukneme.

Knihy Dobrovský

Názor, že Sebevražedný oddíl je především o postavě Harley Quinn se objevuje poměrně často a na spoustě místech. Ona je to vlastně pravda, tvůrci na ní hodně staví, dávají ji na obálky, v příběhu jí věnují nejvíce času. Je to logické, jedná se o charakter deadpoolovského typu, vtipná, vražedná, nelítostná, bláznivá s pohnutou historií. Prostě vše, co má zvrhlý čtenář rád.

Osobně jsem jí také ze začátku fandil a bylo to to, co mě na této skupině padouchů bavilo nejvíc. S postupem času mě ovšem přestala bavit, tak nějak se mi ohrála, začala mě více otravovat a nakonec, díky této poslední knize, jí považuji za poměrně hloupou postavu, která mi přijde lehce vyčerpaná, přeci jen se na nás valí v poměrně velkém zástupu (její sólovky v New52, Znovuzrození a to samé v týmovkách).

Takže za mě Harley je v tomto díle celkem nuda a díky poslednímu sešitu i celkem pruda (na druhou stranu poslední sešit slibuje, že by s ní tvůrci mohli provést něco hodně fajnově zvrhle přísného). Ovšem naopak ostatní postavy, ty mě baví čím dál víc a za mě osobně celou Harley solidně zastiňují, škoda, že nedostávají tolik prostoru.

Killer Croc a Enchantress mě sejmuli asi nejvíc. A ten jejich románek? Labůžo! Ale čeká nás i jeden návrat a to asi pro mě osobně nejzábavnější postavy, opět palec hore. No a to nemluvím o povedených “novějších“ postavách – Rick Flag a Hack. Ti mě zajímají asi nejvíc a vidím v nich solidní potenciál do budoucna.

Příběhově se vyskytujeme hned na za koncem prvního dílu. Skupinka zcizila tajemnou Černou sféru, ve které vězí generál Zod, ten se postupně probírá a zadělává na solidní průser. Všichni ve věznici se navíc zblázní a zůstává pouze jedna příčetná osoba (ta nejmíň pravděpodobná). Na konci pak sledujeme speciálku s Harley, které je vnucena nová motivace.

Jako bylo to docela fajn. Parádní, lehce (někdy těžce) nadsazená akčňárna s několika vtipnými momenty. Příběh vyvrcholil na můj vkus docela rychle, tudíž velkou část knihy zabírají různé vedlejšáky, nejdřív v podobě klasického minipředstavování členů týmu, na závěr potom zmiňovaná věc s Harley, kde se nám rýsuje následující díl, který vypadá slibně.

Já se prostě baví. Je to jednoduché čtivo, je zde plno zajímavých postav. Na můj vkus to zbytečně stojí na ohrané Harley, která nenabízí žádnou nadstavbu proti své průměrně sérii. Je to škoda, chytlavých charakterů je tu totiž dost. Ale i tak se bavíte, užíváte si to absurdní jízdu. Navíc se zde vždy vyskytne nějaké menší osobní drama některého z členů, které většinou zpestří jinak nezastavitelnou akci.

Dále je tu slušná Leeho kresba, která je obyčejně pěkná. Lee se asi už docela okoukal, ale i tak dokáže zvládnout až filmově napínavou akcičku. Pokud máte rádi jednoduchou zábavu s příměsí padoušství a sólovka Harley vás nebaví, tohle je správná volba.

Verdikt

Pro mě je tahle série zatím to nejlepší, co jsem ve Znovuzrození četl. Ano, nemám za sebou chváleného Flashe, Arrowa či Batmana od Snydera, ale i tak musím tuto akci doporučit, tedy spíše méně náročným čtenářům, kteří se chtějí hlavně bavit. Akce střídá akci, do toho se objeví nějaký vtípek či absurdní situaci. Výjimečně sáhnou tvůrci dokonce i k menšímu psychologickému rozboru postav, což je také fajn. Takže za mě jo, na třetí díl se těším a docela si od něj slibuji.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku