Tomb Raider Archivy S.3

9. srpna 2018 jardoom Diskuze (0)
Tomb Raider Archivy S.3

Takovéhle čtení by mělo vycházet pouze v zimě, to vám musím říct hned na začátku. Lara totiž dokáže docela dost rozpálit a to v takovýchto horkých dnech není žádoucí. Croftovic krasavice se tedy dostatečně předvedla i ve třetím svazku Tomb Raider archívů, které jsem zrovna dočetl.

Knihy Dobrovský

Proporce Lary a celkový její vizuál v knize je pro chlapy dost lákavý, ale i když to tak možná vypadá, tahle krasavice vás nerozpaluje jen svým zevnějškem. Na zchlazení v bazénu, ležíc na lehátku rovnou zapomeňte, protože třetí svazek Tomb Raidera má bez šestnácti gramů dvě a půl kila, takže se moc komfortně nečte, a tak vám radím otevřít vaše oblíbené a dost vychlazené pivo, a šup s knihou ke stolu.

První kapitola knihy vás zavede do rozpálené Arizonské pouště, kde naše hrdinka hledá ztracený zlatý důl. Jakmile Lara najde to co hledá, tak se s každým dalším příběhem přesuneme zpět do Jižní Anglie, kde sídlí její panství, a odkud povedou její cesty za dalším dobrodružstvím.

Určitě je dobré připomenout naše hodnocení z minula. První kniha se zde parádně předvedla, nasadila vysokou laťku, vyplnila díru na trhu a čtenáře překvapila hezkou cenou, za kterou toho čtenář dostal opravdu hodně.

Druhá kniha nám ale až tak dobrá nepřišla, jenže šlo spíš o to, že čtenář vlastně nedostal nic nového, nic překvapivého a ani nic, co by mu dopřálo aspoň trochu jiný zážitek. Navíc příběhy v druhém archívu nejsou až tak lákavé.

Třetí archív jakoby se učil z chyb toho druhého a Laru představuje konečně trochu jinak. Možná jen o ždibec lépe, než ve zmíněném druhém svazku, ale i to je zlepšení.

Samozřejmě, pořád jde jen o dobrodružnou akci, která zahrnuje mnoho postav, jenž se na scéně objevují a stejně tak rychle mizí. Podobně to nejspíš vnímá i Lara, která nad smrtí svých přátel v podstatě jen mávne rukou a nic si z toho dále již nedělá.

Tohle možná trochu knize a její věrohodnosti škodí, protože to působí tak, že scénáristé jen vystavují Laru novým výzvám a v podstatě po ni nechtějí téměř žádné vazby k okolnímu světu. Poté se nedá ubránit pocitu, že mají příběhy takový ten odér tuctové a masové produkce, která má za úkol nacpat do lidí to, co chtějí.

Nic ale nemohu upřít kresbě, která opět knihu táhne na vrchol a díky které je tohle čtení tak dobré i po téměř patnácti letech od jeho původního vydání. Sešity, kterých je v téhle knize celkem šestnáct, totiž pocházejí z let 2003-2004.

Každopádně i tak je tohle vydání celkem aktuálním kouskem, protože oproti domovskému Dark Horse, které vydalo tuhle soubornou bichli teprve minulý rok, nejsme až tak pozadu a tak se nám do rukou dostává celkem aktuální záležitost, která se sice nedá řadit k novinkám jako DC Rebirth nebo Sága od Image, nicméně svým způsobem tu máme něco, co je v tomhle velkoformátu novinkou.

Verdikt

Kresba, která nechá vyniknout krásu Lary. Příběhy, které vás provedou místy kde se jen tak nepodíváte. Formát, který za ty peníze prostě nikdy jindy nedostanete. Přesně takhle by se dal popsat třetí archív, který popisuje dobrodružství Lary Croftové.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku