Znovuzrození hrdinů DC - Batman: Noc nestvůr

8. srpna 2018 S4TW Diskuze (0)
Znovuzrození hrdinů DC - Batman: Noc nestvůr

Když o tomto díle napíši, že to je fakt “Strange“ Batman, tak je to absolutně výstižný dvojsmysl. Batman je neuvěřitelný tahoun a patří mezi nejoblíbenější postavy komiksu v podstatě od svého vzniku. Na kontě má takové množství sešitů, že všechno s ním snad už ani není možné přečíst. Tudíž není divu, že občas vyjde i něco, co je fakt ujeté…

Knihy Dobrovský

Popravdě jsem nečekal až takovou psychárnu. Já jsem velký fanoušek ujetých věcí, kde se hodně hraje na fantazii, snovost či psychologii postav. Ovšem tohle dílo je jaksi jiné, zde mi přišly ty potvory méně promyšlené, spíše se jednalo o jednu velkou bitvu, a jelikož za ta léta jsou možnosti protivníku dosti vyčerpané, tak se přišlo s něčím, co se podobá lovecraftovské mytologii, aby se přišlo s něčím novým.

Batman se se svým týmem totiž připravuje na přírodní katastrofu, která má zpustošit Gotham. Mimochodem, všimli jste si, že tahle část vyšla tak nějak do prázdna? To by samozřejmě pro takového chlápaka nic nebylo, a tak autoři přišli s oblíbeným Strangem, který si umanul, že Bruce potrápí partou obrovitých příšer.

Já se omlouvám, ale trochu absurdní mi přijde i to, že má Batman tým, úplně mi v této roli nesedí, ač sidekicka měl značnou část své kariéry, ale takto rozmanitý tým? To mi dost připomíná seriál Arrow, ale budiž.

Nebudu lhát, příběhově mi to přišlo hrozně přepálené, zmatečné a možná až účelové, ve smyslu, že to chce přinést narychlo něco wow. V podstatě se jedná o jednu velkou bitku, bez zbytečných komplikací, vyšetřování či náročnějšího odhalování. Tudíž chybí to, co u Batmana tak často táhne. Tady jde především o to, aby se Netopýr a jeho poskoci, pořádně servali a strhli k zemi půlku Gothamu.

Ostatně, mě moc žádná z těch postav ani nebavila. Přišli mi takový nudní. Dost to asi umocňuje to, že se tu s nimi nějak zvlášť nepracuje a prostě se tu jen bojuje. OK, Strange měl možná lehce zajímavý motiv, ale poslední sešit to strašně rychle odbyl a vlastně z něj udělal další mouchu, kterou Batman plácne novinami.

Ale abych jenom nenadával. Tohle rozhodně není nějaký průser komiks. Naopak samotné výjevy těch monster jsou úžasné. Opravdu se na nich kreslíři vyřádili a v prvním sešitě to mělo dokonce ještě takovou hororovou atmosféru. Samotné souboje jsou velkolepé, skvěle nakreslené, s parádní dynamikou a krásně se na to kouká. Navíc je to umocněno deštivou atmosférou, která je opravdu tíživá.

Kdybych to nevěděl předem a kdybych se trochu méně soustředil, tak si ani neuvědomím, že to dělali tři rozdílní kreslíři. Ač má každý úplně (třeba ne až tak úplně, ale prostě má) jiný styl, tak se jim povedlo neuvěřitelně sladit a po celou dobu udržet stejný nádech a atmosféru. Po kreslířské stránce se jedná o takové malé orgie.

Nicméně musím říct, že je komiks pro mě lehké zklamání, protože od Batmana čekáte vždy jen to nejlepší. Tentokrát se jedná o lehce nadprůměrný kousek s velmi solidní akcí, zmatečnou či žádnou hloubkou a za mě opět moc uspěchaným nebo nedotaženým koncem. Nicméně už jen kvůli kresbě jsem rád, že jsem si to přečetl.

Verdikt

Osobně na tu “svou batmanovskou bibli“ stále čekám. Ani toto dílo jí nebude. Díky akci si knihu určitě užijete, navíc čtenáři, kteří se vyžívají v psychokresbě plné prapodivných patvarů a monster, ty si možná i párkrát uslintnou. Ale pokud mohu použít trapně filozofickou připomínku – chybí tomu hloubka. Ač teda jakože malinkatý náznak tam byl, ale to je na takové dílo nedostačující.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku