Skalpy 08: Musíte hřešit, abyste byli spaseni

31. července 2018 S4TW Diskuze (0)
Skalpy 08: Musíte hřešit, abyste byli spaseni

Je to trochu smutné, že to musím říct, ale série Skalpy nám nezadržitelně směřuje ke svému finále. Nebojte, po osmém díle nás budou čekat ještě dva další, ale tento komiks, který se tak neuvěřitelně dobře čte, jednou skončí. Osmý díl nese název: Abys byl spasen, musíš hřešit. Název říká vše…

Knihy Dobrovský

Aaron začíná přidávat na obrátkách a je to znát. Přeci jen prostoru na rozepisování už moc nemá, tak musí jít to toho trochu houšť, aby došlo k nějakému rozuzlení. No, já mám pocit, že se to zatím pořád zauzlovává, respektive jakmile se povede jeden uzel rozvázat, tak se vedle udělá jiný.

Ale to je právě to skvělé. Já jsem dospěl do fáze, kdy mi je vlastně úplně jedno, jak celá série dopadne. Nikomu už nefandím, nepřeju (těm charakterům, které v sérii jsou, se ani moc přát nedá) a tudíž mi to je trochu volný, jaký bude finální pád. Nechápejte mě špatně, nikdo nechce nepovedené finále, které může zkazit celkový dojem, ale jestli zůstane všechno otevřené nebo vyhraje ten či ten, to mi je nějak jedno.

Mě prostě baví číst ten komiks jako takový. Hrozně mě baví charaktery, které jsou sice ve směs hrozně amorální, špatné, ošklivé a tytyty, ale právě ty jejich slabosti a nedostatky je dělají zajímavé. Po každé, když se objeví sešit, který se věnuje nějaké nové (nebo staronové) osobě, jejímu osobnímu dramatu, tak si to neskutečně užívám. Dobrý příkladem je hned první sešit knihy, kde se věnujeme šerifovi Karnowovi, jenž svou zbytečnost maskuje vychloubáním.

No a pak přijdou sešity s Dinem a agentem Nitzem a vy jdete úplně do kolen. Příběh s Dinem je krásným příklad, jak se dá malé drama přetransformovat k úžasnému čtenářskému zážitku. Kluk se zamiluje, dokonce musí udělat jedno hodně těžké morální rozhodnutí, aby šel lásce naproti, a pak dostane… No, nechci spoilovat, ale je to parádní sešit (ostatně jako všechny ostatní v této knize).

Poslední část knihy se hodně věnuje přípravě k velkému finále. Dash je tady v kruhu a všichni po něm chtějí, ať se přidá právě na tu jejich stranu. Ale jak jsem zmiňoval na začátku, je mi tak nějak jedno, jak to celé dopadne, protože já si užívám samotnou četbu.

Jedna věc jsou výborně napsané charaktery. Druhou je neskutečně silná, štiplavá, drsná, hnusná, ale vynikající atmosféra. Skutečně. Ten svět, který není doplněn kouzly, rytíři, mimozemšťany, ani nějakým velkým nadpřirozenem, vás neuvěřitelně pohltí. Úplně na vás ze stránek vyleze. Těžko se ty pocity přenášejí, prostě kdo čte, tak ví, kdo nečte, ať zkusí.

K tomu nadpřirozenu. Ono se tu v menší míře vyskytuje. Přeci jen jsme v indiánském prostředí, kde velkou roli hrají duchové, bohové země, větru, bouře apod. Ale Aaron to podá tak, že se to dá jednoduše aplikovat na skutečný svět. Všechno se dá vysvětlit danými stavy postav, drogami, alkoholem atd. A to je to super, že si pořád přijdete jako ve skutečném světě, který někde tam v Jů Es Ej někde je.

Atmosféru samozřejmě dělá i úžasná kresba. Je fajn, že když si Guéra vezme volno, tak má velmi zdárné sekundanty. Je pravda, že Latour je asi nejslabší, ale pořád se mu povedlo udržet vlnu, na které série jede. Nutno podotknout, že velkou práci dělají i barvy. Kresba je především silná v nočních scénách či při nepříznivém počasí, tam tu sílu ucítíte.

Co říct závěrem? Série je pořád stejně skvělá. Pořád mám tu dětskou radost, že to mohu číst. Teď jsem měl trochu větší pauzu mezi díly, tak jsem se bál, aby zážitek nebyl slabší, ale nebyl. Není důvod, všichni, kdo se na komiksu podílejí, tak odvádějí stoprocentní práci.

Verdikt

Vím. Je to trapné, tu házet nejvyšší známkou, jako kdyby nic neznamenala, ale já tuhle sérii skutečně považuji za to nejlepší, co jsem zatím měl v komiksu možnost vidět, číst, pociťovat. Kresba, scénář, barvy, tuž, vlastně i český překlad. Všechno šlape jak švýcarské hodinky.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku