Já a Statečný cínový vojáček s Vampýrem

29. července 2018 jardoom Diskuze (0)

.. aneb, když Vám Hellboye zabijí a vy se musíte opět zamilovat...

Já a Statečný cínový vojáček s Vampýrem

Když Comics Centrum oznámilo, že začne vydávat Baltimora, měl jsem obrovskou radost. Ostatně právě díky nim jsem věděl, že tu veleúspěšnou zahraniční sérii Mignoly a Goldena nemusím kupovat ze zahraničních comicshopů a stačí si počkat, až se toho chopí moji andělé.

Knihy Dobrovský

Jenomže ono to čekání bylo opravdu dlouhé a já přestával doufat. Já jsem ale prevít vytrvalý a nakonec jsem se dočkal, a nyní tu již máme dva celé svazky, momentálně se připravuje třetí a myslím, že tím to určitě neskončí, protože po třetím svazku příjde čtvrtý (jak nečekané, viďte) a ten bude pro všechny čtenáře klíčový.

Klíčový proto, že mnohým z vás, kteří věříte, že Baltimorova honba za upírem, jenž mu zabil jeho milovanou, je nekonečná, tento svazek zatne tipec. Nechci předbíhat, nechci nikoho odrazovat, zklamat či naopak ubezpečovat v tom, jestli ten hajzl chcípne, nicméně upír Haigus je pouze první zkouškou Henryho, který se právě díky tohoto upíra stal tím, kým nyní je a Haigus snesl na zem moc právě kvůli Henrymu.

Pokud chcete sérii trochu více porozumět, měl by každý z vás přečíst „román“ jménem Statečný cínový vojáček a Vampýr, což je právě kniha, která je věnovaná Lordu Baltimorovi. Román je v uvozovkách proto, že je to spíše povídková kniha, která se jako román celou dobu tváří.

Až v závěru se kniha stane románem. Jednotlivé části příběhu, jednotlivé styly vyprávění a atmosféra knihy připravuje půdu pro finále, které je pro Henryho Baltimora klíčové v jeho dalším počínání. Samotná kniha se totiž z velké části odehrává naprosto bez našeho hlavního hrdiny.

Lord Henry Baltimore se totiž v knize objevuje minimálně a vždy jen prostřednictvím vyprávění nějaké historky. Kniha totiž začíná tak, že se v hospodě sejdou jeho tři staří známí, které tam nechal sejít sám Baltimore. Jenomže nikdo z nich neví, proč se mají sejít zrovna tam a kde vůbec Henry je.

Důležité na knize je, že jsou všichni tří přítomní sobě neznámí a tak se dají do řeči, poznávají se a hlavně jeden druhému objasňují, odkud se znají s Lordem Baltimorem a proč vůbec věří jeho báchorkám o upírech, moru a konci světa.

Kniha se tedy z většiny odehrává v minulosti jednotlivých přísedících, kteří zabíjí čas povídkami, čekajíc na to, zda se dveře hostince neotevřou a dovnitř nevejde Henry. Ten těmito dveřmi nevejde, ale určitě se příběh bez našeho hrdiny nakonec neobejde a závěr knihy vám ukáže to, co komiksová série chystá až ve čtvrtém svazku a jak jsem řekl, je to klíčová událost, kterou příběh Lorda Baltimora zdaleka nekončí.

Kniha o Statečném cínovém vojáčku ale dle mého názoru nefunguje tak, jak by nejspíš mohla. Těžko říct, zda Mignola s Goldenem touhle knihou odvyprávěli další z jejich příběhů a v komiksovou sérii se to přehouplo až o čtyři roky později, nebo již v době psaní této knihy byl v jejich hlavě zrod komiksové série a tímto povídkovým románem se jen otestovalo obecenstvo. Mignola je králem folklórních hororových příběhů a Golden umí sice psát dobře, ale svůj vlastní nápad na pořádnou pecku ještě nedostal.

Tohle je přesně cítit z románu Statečný cínový vojáček a Vampýr, který v roce 2011 u nás vydal Triton (v originále to vyšlo roku 2007). Dle mého názoru Mignola příšel z konceptem, kterého se Golden chytil a pospojoval to dohromady.

Díky tomu tady máme gotický horor, plný strašidelných historek z různých koutů země a dále také všudypřítomný strach a smrt. Tohle je ale práce Mikea Mignoly, který zná snad všechny strašidelné příběhy z celého světa. Golden už to jen zamíchal dohromady a uplácal z toho to, co v knize najdete.

Kniha tedy nefunguje jako perfektní prequel ke skvělé komiksové sérii, která tu zde vychází. Nicméně vám i tak dá mnoho, protože v tom najdete hodně z Mignoly, bez kterého by tato série nevznikla. No a pokud si knihu až tak úplně neužijete, minimálně se dostanete tam, kam se s Comics Centrem podíváte nejspíš až příští rok.

Abych ale čtenáře neuvedl v omyl, čtvrtý komiksový svazek Baltimore: Chapel of Bones není nějakým patvarem, který má převyprávět zmíněný ilustrovaný román a propojit tak tyto dvé média.

Jak jsem již několikrát zmínit, čtvrtý svazek je klíčový, nabízí totiž dva příběhy, první je jakési poloviční rozuzlení příběhu s Inkvizitorem, který se prozatím v komiksech odehrává v pozadí, a ten druhý je právě onou finální pomstou za mrtvou Elowen, o které si můžete přečíst již nyní díky románu Statečný cínový vojáček a Vampýr.

A proč onen podtitul, který odkazuje na pohádku Hanse Christiana Andersena? O tom až jindy...

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku