Spider-man/Deadpool 1: Parťácká romance

28. července 2018 S4TW Diskuze (0)
Spider-man/Deadpool 1: Parťácká romance

Spider-Man a Deadpool jsou dost možná dvě nejpopulárnější postavy Marvelu. Spider-Man si tento status drží již od svého vzniku, tedy více jak padesát let. U Deadpoola je to otázka pár posledních let, ale za to jeho hvězda stoupla celkem strmě. Ovšem obě tyto postavy jsou naprosto odlišné, tak jak může dopadnout jejich crossover?

Knihy Dobrovský

Začnu trochu jinak. Nechápu, proč Crew vydává toto dílo právě nyní. Já naprosto chápu, že v našich malých komiksových vodách není možné chodit zarytě chronologicky, ale zrovna Deadpool tu jede celkem svižně, s prodeji problém nemá a Crew nás posune v čase dopředu a díky tomu vyspoiluje pokračování klasické řady. Pro mě osobně nepochopitelná věc a hold je vidět, že to nedělají s takovou péčí jako třeba jiní nakladatelé.

OK, to jen tak trochu pláče na začátek. Příběhově se posouváme do “All-New, All-Different“ Marvelu. No nedivte se, Thor je tu ženská, Spider-Man miliardář a Deadpool je… no, naštěstí pořád Deadpool. Proč a jak, to se možná čeští čtenáři za pár let dozví nebo taky ne. Naštěstí máme ty internety a anglicky už docela taky dovedeme (pak se divte, nakladatelé, když komiksáci přechází na zahraniční vydání…).

Takže. Deadpool byl vždy velký obdivovatel Babouka a konečně si s ním hodí společnou sérii. Na jedné straně se tu skamarádí s Spideym, ovšem na té druhé dostane kontrakt, kdy má zabít Parkera. Za vším samozřejmě stojí zlý padouch, celou zápletku v tomto díle nerozklíčujeme, ale popravdě o to zase tolik nejde.

Tady jde hlavně o nadsázku, srandičky, vtípečky, urážení a parodii komiksu. Prostě to, co máme u Deadpoola rádi a dokořeněné to je trochou Parkerovského humoru. Chlapci si třeba střihnou pánskou jízdu, kdy nabalují Sukuby či Thora, samozřejmě to skončí parádním tanečkem.

Nemohu říct, že se místy nejedená možná o lehce laciný humor, ale u Deadpoola to prostě často nějak zafunguje. Je to prostě vtipné, hlášky se daří, já se několikrát zasmál a hlavně si čtení užíval. Akce tu tolik není, ovšem autoři se snaží neustále vymýšlet originální situace a tak nás třeba pošlou i do předpeklí.

Kdo hledá i trochu hloubky a nejen čistou nálož srandiček, taky se dočká. S Deadpoola se autoři snažili udělat charakter, který se chce posunout jinam, než se celý život vyskytoval, dost s tím bojuje, taková změna není totiž lehká, ale má k tomu vynikající motivaci (a nemyslím Spider-Mana).

No a co kresba? Kdo má rád mainstream, ten se rozhodně neurazí. Nejsou to orgie pro vaše bulvy, ale taky se nejedná o bordel, který vám bude stěžovat samotné čtení a užívání si této kondomedie. Fajn jsou celostránkové kresby, které trochu rozbíjejí to množství textu.

Co říct závěrem? Kdo si chce odpočinout a vypnout u jednoduché zábavy, ten by měl po komiksu sáhnout. Kdo má rád Spider-Mana či Deadpoola a je zvědavý na jejich souhru, nebojte se, dopadlo to velmi slušně. Obě postavy totiž fungují, ač musím přiznat, že Deadpool lépe.

Verdikt

Nemohu říct, že jsem úplně odvařený, ale měl jsem před započetím četby spíše obavy, které se naštěstí nepotvrdily. Je to vtipné, svižné i přes množství textu. Oba dva dostávají svého jména, ale zároveň se posouvají do nových poloh (Spidey jako miliardář a šéf velké korporace, Deadpool jako otec). Pro mě asi největší nedostatek je tentokrát to, že kniha vyšla “moc brzo“, ale to jsem se snažil neprojevovat do celkové známky.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku