Znovuzrození hrdinů DC - Green Arrow 01: Smrt a život Olivera Queena

15. července 2018 jardoom Diskuze (0)
Znovuzrození hrdinů DC - Green Arrow 01: Smrt a život Olivera Queena

Musím se přiznat, že než jsem v bedně začal sledovat seriálového Green Arrowa, byla mi tato postava DC celkem volná a vlastně také celkem neznámá. Možná i na popud seroše se BB/art rozhodl, že by mohl zkusit tuto postavu, a vydal komiksový Rok jedna, který mě vůbec nebavil a vlastně jsem kvůli němu přestal sledovat i seriál.

Knihy Dobrovský

Možná právě proto jsem se na recenzi Znovuzrozeného Green Arrowa vážně netěšil ale nakonec jsem se nechal redakčními kolegy přemluvit a pustil se do něj. Kluci, kteří od recenzování tohoto komiksu utekli, se ale mohou bít do hlavy, protože byla chyba jej zavrhnout a já jsem tedy rád, že jsem se nechal ukecat.

Jestli se ptáte proč, tak se ptáte správně. Důvod je však velmi prostý, protože se komiks jednoduše povedl a nabízí víc, než jen zoufalou postavičku, která se trapně snaží dostat do Ligy Spravedlnosti. Takto ploše jsem totiž komiksového Olivera vnímal, protože nám byla v New52 předkládána jeho zoufalá snaha stát se členem této legendární skvadry.

Nicméně když zapomenete na béčkový seriál, nudný Rok jedna a začnete číst tento komiks bez předsudků, zjistíte že je Oliver fajn postava, která se za pomoci Benjamina Percyho (scénárista nyní recenzovaného kousku) umí ukázat v tom lepším světle.

Nebudu vám tvrdit, že je komiks bez chyby ale rozhodně je daleko lepším čtením, než výše zmíněný Rok jedna. Je sice pravdou, že při čtení narazíte na mnoho odkazů, které směřují ke mnou hejtovanému Roku jedna, nicméně tyhle odkazy určitě pasují a tak jim nemohu upřít, že fungují dobře.

Jelikož mluvím o tom, že se tento první Znovuzrozený Green Arrow odkazuje na starší komiks, nemůžu si tedy odpustit upozornění, že je lepší znát ono předchozí čtení, a tak to tedy úplně ideální start pro nové čtenáře není. Určitě se ale bez znalosti Roku jedna obejdete, a pokud ne, tak již víte co dokoupit.

Příběh je hodně dobrý, a já se sám sobě divím, že se mi líbí komiks o někom, kdo v zeleném hábitu a ve velkoměstu, likviduje záporáky s lukem a šípem. Nicméně příběh prostě táhne a to také díky Black Canary, která sekunduje našemu hlavnímu hrdnovi.

Funguje jak příběh, tak vývoj obou postav a chemie mezi nimi. Oliver a Dinah mají mezi sebou románek a to se samozřejmě promítá jak v jejich osobním životě, tak v životě jejich alter eg. Stejně kvalitně napsaná je i záporácká sebranka, která mě zaujala a já jsem tak rád, že komiks skončil dost otevřeně, protože si o nich ještě asi počtu.

Co se kresby týče, tak u ní nemám co vytknout, protože se konečně dostáváme z okovů klasických kreseb superhrdinských mainstreamů a Juan Ferreyra s Otto Schmidtem předvádí zajímavou, nevšední a hlavně krásnou akční kresbu, která svou temnější atmosférou hezky zvedá příběh a tím i celkový zážitek ze čtení.

Verdikt

Znovuzrozený Green Arrow je tedy příjemným překvapením a velmi dobrým komiksem. Opravdu bych nikdy neřekl, že budu chválit zrovna tuhle postavu ale i když jsem prase, které nad vším ohrnuje nos, tohle mě prostě dostalo. Teď si udělám popcorn a jdu opět rozkoukat seriál.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku