Dlouhý zítřek a další příběhy

11. července 2018 Radek Bouřil Diskuze (0)
Dlouhý zítřek a další příběhy

Je 10. 7. 2018 19:55  a dvě evropský komiksový velmoci se připravujou na doufám velkou bitvu. Za pět minut vyběhnou na stadionu v Petrohradu mužstva Francie a Belgie rozdaj si to pěkně o finále mistrovství světa ve fotbale.

Knihy Dobrovský

A mým úkolem je během toho zápasu sesmolit recenzi na poslední přírůstek do edice Mistrovská díla evropského komiksu, kterou nás už pěknou řádku let obšťastňuje Crew. Autorem povídkovýho svazku Dlouhý zítřek a další příběhy není nikdo jinej než Jean Giraud aka Moebius.

Představovat mistra mi nepřijde úplně vhodný. A to proto, že ho určitě všichni znáte a určitě ho většina z vás zná mnohem líp něž já. Litoš s Pavlovským nám Moebia servírujou celkem pravidelně a nedávno se přidalo i Argo s parádním, ale drahým Světem Edeny a smyslnou Šílenou ze Sacré-Coeur.. Takže si odpustíme takový ty klasický kecy o Kájovi Saudkovi a dem na věc.

Dvanáctá minuta a Mbappe už mohl vsítit první gól! Začíná to vypadat zajímavě…

Dlouhý zítřek a další příběhy…už ten název vám napoví, že se nejedná vo nějakej bombastickej uzavřenej příbeh jakym je třeba Incal. Ve čtyřech kapitolách pojmenovaných podle titulních povídek (Dlouhý zítřek, Majorovy prázdniny, Zastávka na Faragonescii a Slepá citadela) najdete celkem šestatřicet příběhů. A najdete tam fakt všechno. Klasický scífka, Palečkovo putování divočinou, halucinogenní snový záležitosti prosycený LSD…

Osmnáctá a Varane vytáhl hlavou nad bránu bombu Edena Hazarda (vidíte jak se to dá hezky ten komiks s fotbalem kombinovat? Eden Hazard…Svět Edeny).

…satirický francouzský gagy, incestní fantasie malých děvčátek, rozhovory s H. P. Lovecraftem, francouzský nácky pořádající hon na Araby…no prostě skorem všechno no.

Stejně jako mi přijde zbytečný představovat Moebia, tak by nebylo uplně elegantní ani vhodný vyjmenovávat všechny příběhy nebo je všechny nějak hodnotit. Co ale můžu prozradit je, že se vám votevře celkem komplexní pohled do Moebiovi práce v rozpětí pěkný řádky let. Vim, že je jeho kresba velmi charakteristická a nedá se říct, že by někde vyloženě ujel. Ale jak říká náš pan president, že jen blbec nemění názor, tak pochopitelně i mistrova kresba nutně musela procházet jistým vývojem. Pochopit kontext jednotlivějch věcí vám pomůžou Moebiovy komentáře, který najdete na konci každýho oddílu.

Curtois v brance Belgie vyčaroval pěkněj zákrok proti střele francouzskýho pravýho beka. Jinak ten fotbal nic moc. To vám povim.

Protože jsem člověk celkem jednoduchej a potřebuju vstřebávat jasný věci se mi knížka nečetla úplně dobře. Stejně jako se mi nečetl dobře Srdcerváč Borise Viana. Takováta blahosklonná absurdita se strašně těžko spotřebovává. Suverénně nejlepší část najdete v povídce Zastávka na Faragomescii, která podle mě úplně jasně přehrává nejprofláklejší kus celýho svazku, která nese stejnej titul, jako kniha samotná. Vomílám to do zblbnutí a žádná novinka to pro nikoho asi taky nebude, ale na Moebiově kresbě je fakt vidět, že měl zajímavý zkušenosti s halucinogenama a Zastávka na Faragomescii nebo povídka Přílet na Centauri jsou úplně jasnym příkladem.

Už je půle, pohoda. Každopádně 0:0…doufám, že nebudou zase penalty, páč zítra potřebuju brzo vstávat.

Změny vědomí na pozadí krásně barevnejch záblesků vás přímo vybízí, abyste si při čtení toho tripa prostě lupli. Při čtení jsem ale zůstal střízlivej a podle mě se mi to vyplatilo…aspoň si to pamatuju. Ale na druhou stranu by bylo zajímavý si tuhle zběsilou jízdu prožít s trochu rozšířeným mozkem.

Celou knihu pěkným doslovem uzavírá Tomáš Prokůpek z Centra pro studia komiksu, kde se dozvíte, na jakých vašich oblíbených filmech se Moebius podílel, co to vlastně je ten legendární Metal Hurlant, o osudovym setkání s Jodorowskym a samozřejmě dojde i na toho našeho Káju.

Verdikt

Nečeká Vás žádný pohodový čtení. Jestli chcete zažít parádní francouzský dobrodružství a tu a tam se u toho zasmát, tak sáhněte radši po Thorgalovi nebo v MDEK po Výpravě za ptákem času. WTF! to si řeknete během četby týhle knihy rozhodně víc než pětkrát. Je to prostě Moebius…každý správný mladistvý intelektuál, co má rád vobrázky by si to neměl nechat ujít! Umtiti dává hlavou první gól Francouzů, Jean se v nebíčku určitě tetelí blahem.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Radek Bouřil
Radek Bouřil

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku