Znovuzrození hrdinů DC - Liga spravedlnosti 1: Vyhlazovací stroje

9. července 2018 jardoom Diskuze (0)
Znovuzrození hrdinů DC - Liga spravedlnosti 1: Vyhlazovací stroje

Teď je to tu samá Liga.. BBart nám dopřál New52 Americkou Ligu, poté konečně vydal Trinity War s Ligou Spravedlnosti, dále se Crew odhodlala vydat JLA od Rosse a aby toho nebylo málo, máme tu nyní Rebirthovanou Ligu Spravedlnosti, která tomu všemu nasazuje korunu.

Knihy Dobrovský

Právě poslední zmíněná, tedy Znovuzrozená Liga Spravedlnosti je tématem dnešní recenze, a já jsem rád, že ji mohu recenzovat zrovna já, protože je tato značka něco, co mě doprovází celým mým komiksovým životem a četl jsem snad všechno dostupné (možná i nedostupné) čtení s touhle sebrankou. Možná proto se také pasuji do role redakčního odborníka na tuto partu a právě proto ji recenzuji já.

Co tu tedy máme nyní? Partu, která konečně mezi sebe přizvala i Green Lanterna, a když už se tak stalo, netroškaří a berou rovnou dva. Možná si teď říkáte, o čem to sakra mluvím, ale abych byl konkrétní, tak si neodpustím srovnání s New52, což je vlastně série, se kterou je Rebirth neustále srovnávaný.

Více méně jde o to, že za New52 éry bylo Lanternů v Lize Spravedlností málo. První díl svého Lanterna měl a dokonce se i pořádně předvedl, druhý díl byl na tom obdobně, ale ve třetím díle už místo Lanterna zaskakoval Shazam a v dalších dílech sice byl, ale spíše se tam mihnul než, že by se zasadil o nějaký úspěch. Respektive, i když tam byl, byla jeho role tak malá, nezajímavá a zbytečná, že stejně nevíte co tam dělal, a to myslím doslova a do písmene.

Znovuzrozená Liga má Green Lanterny dva a oba jsou boží a hlavně mají dostatek prostoru, díky kterému si je oblíbíte. Možná se tak ale stalo na úkor jiných postav, které nyní působí bezduše a dost tuctově. Mluvím hlavně o nefunkční auře, která vás nutí přemýšlet nad tím, zda jsou vám postavy vůbec ještě sympatické.

Ničím vás totiž nepřekvapují, chovají se naprosto stejně jako vždy a jsou tak vlastně naprosto předvídatelné. Stejné je to i se skladbou a konceptem příběhu, který je téměř totožný s New52 Počátkem. Je to jako by Geoff Johns řekl "Já to napsal dobře, udělejte to jako já" a Hitch prostě jen přepsal jeho příběh, a dodal tomu něco svého.

No a to je právě škoda, protože Hitch je skvělý kreslíř a scénáře mu také nejsou cízí. Má totiž s Markem Millarem na svědomí výborné Ultimates od Marvelu a tak jsem si říkal, že je tohle dobrý předpoklad k tomu, aby Ligu napsal dobře. Jasně, doposud byl spíše jen kreslířem, nicméně častokrát měl ke scénářům co říct a je známo, že Millar si od něj nechal radit a například Bendis s Avengeří sérií také.

No každopádně ať je to s jeho scénáři jakkoliv, nyní to dopadlo stejně, jako když se Josh Whedon pustil do Snyderovy Justice League. Znamená to tedy, že jen převzal něco, co mělo potenciál a nakonec jej nevyužil, jen vyšperkoval momenty, které si o vyšperkování řekly. Což nás nabádá k tomu, že jde zase o perfektně dynamickou, leč bezduchou akci.

Každopádně je skvělý Danielův kabátek, který má s DC bohaté zkušenosti a tak je jeho práce jistě a zejména precizně odvedenou prací, se kterou si pohrál s ledovým klidem a vidět to je hlavně na tom, že v kresbě nenajdete chybičku. Jasně, opět jde více méně o obyčejný superhrdinský mainstream, který nepředvádí nic nového, nicméně i v kresbě velikánů jako je Lee najdete mnoho chyb. Zde se jich Tony Daniel nedopustil a naservíroval pohodovou práci, na kterou se hezky kouká a která zvedá příběh tam, kam je potřeba.

Verdikt

Jaká tedy nová Liga je? Není špatná, ale ani ničím vyjímečná, což je škoda, protože ji tenhle "nový začátek" dal možnost skoku z nového odrazového můstku. Potenciál tedy využit nebyl, ale jsme teprve na začátku, takže je na tak silná slova ještě docela brzo. Účel to plní, a to je hlavní

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku