Znovuzrození hrdinů DC - Liga spravedlnosti 1: Vyhlazovací stroje

9. července 2018 jardoom Diskuze (0)
Znovuzrození hrdinů DC - Liga spravedlnosti 1: Vyhlazovací stroje

Teď je to tu samá Liga.. BBart nám dopřál New52 Americkou Ligu, poté konečně vydal Trinity War s Ligou Spravedlnosti, dále se Crew odhodlala vydat JLA od Rosse a aby toho nebylo málo, máme tu nyní Rebirthovanou Ligu Spravedlnosti, která tomu všemu nasazuje korunu.

Knihy Dobrovský

Právě poslední zmíněná, tedy Znovuzrozená Liga Spravedlnosti je tématem dnešní recenze, a já jsem rád, že ji mohu recenzovat zrovna já, protože je tato značka něco, co mě doprovází celým mým komiksovým životem a četl jsem snad všechno dostupné (možná i nedostupné) čtení s touhle sebrankou. Možná proto se také pasuji do role redakčního odborníka na tuto partu a právě proto ji recenzuji já.

Co tu tedy máme nyní? Partu, která konečně mezi sebe přizvala i Green Lanterna, a když už se tak stalo, netroškaří a berou rovnou dva. Možná si teď říkáte, o čem to sakra mluvím, ale abych byl konkrétní, tak si neodpustím srovnání s New52, což je vlastně série, se kterou je Rebirth neustále srovnávaný.

Více méně jde o to, že za New52 éry bylo Lanternů v Lize Spravedlností málo. První díl svého Lanterna měl a dokonce se i pořádně předvedl, druhý díl byl na tom obdobně, ale ve třetím díle už místo Lanterna zaskakoval Shazam a v dalších dílech sice byl, ale spíše se tam mihnul než, že by se zasadil o nějaký úspěch. Respektive, i když tam byl, byla jeho role tak malá, nezajímavá a zbytečná, že stejně nevíte co tam dělal, a to myslím doslova a do písmene.

Znovuzrozená Liga má Green Lanterny dva a oba jsou boží a hlavně mají dostatek prostoru, díky kterému si je oblíbíte. Možná se tak ale stalo na úkor jiných postav, které nyní působí bezduše a dost tuctově. Mluvím hlavně o nefunkční auře, která vás nutí přemýšlet nad tím, zda jsou vám postavy vůbec ještě sympatické.

Ničím vás totiž nepřekvapují, chovají se naprosto stejně jako vždy a jsou tak vlastně naprosto předvídatelné. Stejné je to i se skladbou a konceptem příběhu, který je téměř totožný s New52 Počátkem. Je to jako by Geoff Johns řekl "Já to napsal dobře, udělejte to jako já" a Hitch prostě jen přepsal jeho příběh, a dodal tomu něco svého.

No a to je právě škoda, protože Hitch je skvělý kreslíř a scénáře mu také nejsou cízí. Má totiž s Markem Millarem na svědomí výborné Ultimates od Marvelu a tak jsem si říkal, že je tohle dobrý předpoklad k tomu, aby Ligu napsal dobře. Jasně, doposud byl spíše jen kreslířem, nicméně častokrát měl ke scénářům co říct a je známo, že Millar si od něj nechal radit a například Bendis s Avengeří sérií také.

No každopádně ať je to s jeho scénáři jakkoliv, nyní to dopadlo stejně, jako když se Josh Whedon pustil do Snyderovy Justice League. Znamená to tedy, že jen převzal něco, co mělo potenciál a nakonec jej nevyužil, jen vyšperkoval momenty, které si o vyšperkování řekly. Což nás nabádá k tomu, že jde zase o perfektně dynamickou, leč bezduchou akci.

Každopádně je skvělý Danielův kabátek, který má s DC bohaté zkušenosti a tak je jeho práce jistě a zejména precizně odvedenou prací, se kterou si pohrál s ledovým klidem a vidět to je hlavně na tom, že v kresbě nenajdete chybičku. Jasně, opět jde více méně o obyčejný superhrdinský mainstream, který nepředvádí nic nového, nicméně i v kresbě velikánů jako je Lee najdete mnoho chyb. Zde se jich Tony Daniel nedopustil a naservíroval pohodovou práci, na kterou se hezky kouká a která zvedá příběh tam, kam je potřeba.

Verdikt

Jaká tedy nová Liga je? Není špatná, ale ani ničím vyjímečná, což je škoda, protože ji tenhle "nový začátek" dal možnost skoku z nového odrazového můstku. Potenciál tedy využit nebyl, ale jsme teprve na začátku, takže je na tak silná slova ještě docela brzo. Účel to plní, a to je hlavní

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Článek týdne

Co čekat od nový Černý palice?

Co čekat od nový Černý palice?

Najdete nás na Facebooku