Bojový anděl Alita 2: Smrtící anděl

8. července 2018 jardoom Diskuze (0)
Bojový anděl Alita 2: Smrtící anděl

Na českém trhu máme již nějakou dobu pomyslného cyberpunkového konkurenta světoznámé mangy Ghost in the Shell, která se u nás malinko více zpropagovala filmem, jenž možná několik čtenářů k této komiksové sérii přitáhl. Nicméně Alitin film se teprve točí, ale i tak je zde o její komiksovou verzi určitě zájem.

Knihy Dobrovský

Alita je dle mého názoru komplexnější dílo, které se jednodušeji čte a tak ve čtenářích nezanechává ten odér nevědomí nebo nepochopení. Takhle jsem to tedy cítil po přečtení prvního svazku Bojového anděla Ality, který přišel krátce po té, co Crew vydala Ghost in the Shell.

Alitu jsem si užil více, bylo to akčnější čtení, které čtenáře nemátlo obrovskou snůžkou informací a opravdu velmi složitou zápletkou. V ruce nyní držím pokračování Zrezivělého Anděla, který nese honosný název Smrtící Anděl. Problémem ale je, že ten bojový anděl v tomhle díle až tak smrtící není.

Jakmile jsem knihu viděl, ihned jsem věděl, že bude tohle čtení malinko delší. Kniha je totiž mnohem hrubší než první díl a vám se to jistě zalíbí, protože byl první díl skvělý a tak se delší zážitek jistě hodí. Jenomže tohle by platilo jen tehdy, kdyby byl příběh aspoň trochu podobný tomu, co nám dopřál první díl.

Zde se dočkáte spíše sportovního zážitku plného destrukce. Mluvím totiž o Motorballu, což je sport, který se Alita rozhodne hrát a já si nemůžu pomoci, když jej po dočtení přirovnám k fanfrpálu. Jde o agresivní sport, plný destrukce, kterého se zúčastní androidi a cílem hry je dopravit speciální motorový míč přes určenou dráhu. Zní to jednoduše, ale to vás přejde když se vám do cesty staví kupa železných nepřátel, kteří se vás snaží roztrhat na cimprcampr.

Alita je smutný robot, který hledá sám sebe, a tohle nás na ní v prvním díle bavilo. Hledá se, snaží se najít odpovědi a je odhodlaná pro to udělat cokoliv. Nyní je ale jiná, i když je odhodlaná, přestává být lidská a děj knihy vás láká spíše na zběsilou akci a destrukci. Netvrdím, že by se od všeho opustilo a kniha nyní nabízela diametrálně odlišný zážitek, spíše jde o to, že série nyní nepracuje s tím, co na prvním díle bylo skvělé.

Druhý díl tedy přináší prvky nové a od těch starých upouští, což je škoda, protože nová rovina příběhu mě zklamala a jednoduše nebavila. Je ale fajn, že se čtenář dočkal aspoň nějakého posunu v příběhu, což podle mě přijít muselo, jinak by nejspíš nemělo cenu se o sérii dále zajímat a knihu bych hodnotil hodně špatně.

Nicméně se pořád držíme napřed oproti Ghost in the Shell, protože Alita, ať je jakákoliv, je jednoduše přívětivější čtení, které nepotřebuje, aby byl někdo z čtenářů filosofem, který zná odpovědi na všechny otázky vesmíru.

 

Verdikt

Alito, ty jedna nezbednice, přestaň si hrát s robokoulema a zase nám ukaž, že stoprocentně stojíš za povšimnutí, protože tvůj dnešní výkon nebyl až tak jednoznačný.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku