Živí mrtví 25: Bez návratu

2. července 2018 S4TW Diskuze (0)

Komunita, kterou celé ty roky budoval potřebuje vykročit novým směrem, ale jakou cestu zvolit, když se o jeho schopnosti vést začíná pochybovat?

Živí mrtví 25: Bez návratu

Živí mrtví slaví letos 15 let (mimochodem, variantní obálky od Sienkiewicze si určitě zaslouží vaší pozornost) a české vydání slaví 25. číslo. Ano, skutečně je tato série již tolik let v oběhu. S podivem je, že si plus/mínus svojí kvalitu neustále udržuje a pořád se jedná o jednu z nejlepších sérií, jaké může komiksový fanda číst.

Knihy Dobrovský

Ale vraťme se do Alexandrie. Rick a společenství osad zažívá obrovský šok, po několika relativně klidných letech se objevuje nová, ale zato velmi vážná, hrozba. Šeptači doslova zařvali své varování. Několik lidí z Alexandrie a dalších osad bylo dekapitováno, což se samozřejmě velké části lidí nelíbí (především rodinným příslušníkům zavražděných). Rick se dostává do ošemetné situace, na jednu stranu ví, že musí na takovou hrozbu zareagovat, na druhou mu je jasné, že zbrklost ovoce nepřináší.

Díky tomu se dostává do nepříjemné situace, kdy se proti němu ozývají velmi silné hlasy, které tvrdí, že jako vůdce selhává, s čímž se bude muset nějak vyrovnat. Vyrovná se s tím tak, že si dojde pro radu k člověku, ke kterému asi nikdy nečekal, že si pro radu půjde. Do toho všeho se zaplétá Carlův milostný život.

Opět, již tradičně, se jedná o takový klid před bouří. Dobře, zase takový klid to není, spíš o silnější průtrž mračen, kdy je bouřka na spadnutí. V lidech to vře a cloumají s nimi emoce. Zvláštní je, že nejchladnější hlavu zachovává právě Rick, u kterého jsme byli zvyklejší na emocionálnější reakce. Ale Grimes ví, že komunita, kterou vytvořil, je všechno a musí to chránit za každou cenu.

Tenhle díl je skutečně nadupaný emocemi, především těmi negativními, takovými, jaké lidé cítí, když mají strach, který přechází do vzteku. Přeci jen nemusíme chodit daleko, kdy jisté paralely můžeme vidět i v dnešním světě. Lidé jednají impulzivně a dokonce i Šeptači mají nějaké emoce. A tohle Kirkman umí brilantně, přenést na vás emoce jednotlivých postav, kdy jejich vztek cítíte s nimi. 

Celý díl se odehrává na relativně malém prostoru, dokonce se valná většina točí kolem Ricka a je zde daleko menší přeskakování mezi jednotlivými charaktery. A přesto se to čte jedna báseň, kdy máte chuť dát celý díl na jeden zátah, pořád jste totiž v napětí, jak to bude pokračovat, co se stane. Neustále mě udivuje s jakou lehkostí a chytlavostí Kirkman píše.

Ta atmosféra na vás vyloženě sála a autor jí na vás dokáže přenést. A kdyby to nestačilo, tak jsou tu opět skvěle napsané dialogy, emočně silná lidská dramata a výborné postavy. A hlavně Negan, tomu fakt stačí 5-6 stránek v celé knize, ale ta poslední, kdy uzavírá celou knihu, ta vás vyloženě posadí na zadek. Už to asi oficiálně mohu říct - Negan je jednou z mých nejoblíbenějších komiksových postav vůbec.

Už jsem si dávno uvědomil, že je blbost neustále porovnávat jednotlivé díly a říkat, který je lepší či horší, jelikož celá série je výborná. Ano, tohle je ještě chvíle před pořádným výbuchem, ale nazývat to ticho před bouří, to si netroufám, protože já už blesky vidím a hromy slyším. Super, paráda, těším se na další díl.

Verdikt

Já to prostě nechápu, jak to ten Kirkman dělá? Chvílemi si říkám, že už by tato série mohla nějak skončit či dojít do nějakého finále, ale pak vezmu do ruky další díl, spadne mi brada, čas uteče jak voda a já chci víc. Jestli bude kvalita pořád taková, jaká je teď, tak snad budeme za patnáct let slavit s Živými mrtvými jejich třicátiny.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku