Znovuzrození hrdinů DC - Wonder Woman 01: Lži

2. července 2018 jardoom Diskuze (0)
Znovuzrození hrdinů DC - Wonder Woman 01: Lži

Ještě pár let zpět si mohl český čtenář nechat o sólové Vandr Vůmn nechat zdát, pak ale přišel BB/art a začal vydávat její New52 sérii, která vychází do dnes. Série je to kvalitní, má fajn kresbu, která se liší od běžných mainstreamovek a scénář Briana Azzarella má co nabídnout. Jenže to bylo vlastně jediné, co se zde dalo přečíst (pokud teda opomenu podprůměrné jednohubky v DCKK)

Knihy Dobrovský

Proto jsem rád, že přišel Rebirth, jehož Wonder Woman sérii začala vydávat Crew a tak tu máme pomyslného konkurenta, díky kterému můžete nejen srovnávat, ale i vybírat a udělat si větší obzory o této postavě, což bylo do teď takřka nemožné a fanoušci museli hledat jinde.

Pomyslná díra na trhu je zaplněna a tak v ruce držím Znovuzrozenou Wonder Woman, jejíž čtení mi dalo zabrat. Né že by 176 stran bylo moc, to právě ani náhodou a možná by samotný příběh potřeboval pár stran navíc, spíše jde ale o to, že je to malinko složitější čtení než Azzarellův run.

Znovuzrozená WW je naprostým protějškem WW, kterou známe z New52. Tam, kde je Azzarello přímočarý a neortodoxní, zde Rucka předvádí opak a příběhy či jeho různé části kouskuje. Tím děj ale uměle nenatahuje i když to tak ze začátku vypadá. Fajn je také jakási provázanost se světem před Rebirthem, protože čtenář zůstává v jakémsi nevědomí, které ale není až tak velké, takže nepříjde onen častý moment, že vlastně neví co čte.

Rucka to tedy pojal dost dobře a je fajn, že komiks nabízí dost odlišný zážitek oproti tomu, co nám dopřála New52. Tohle čtení ale není odlišné kvalitou, nýbrž tím, jak umí být jiné, než jeho předchůdce a nemluvím jen o scénáři, jenž nás seznámil s naprosto jinou Wonder Woman.

Mluvím třeba o kresbě, která je sice mainstremovým prokletím, nicméně je atmosféra a prostředí knihy na jiné úrovni a tak se z mytologických sfér Řeckých bohů dostáváme zase o kousek dál a to tam, kde nás Azzarellův příběh nezavedl. Z toho důvodu se kreslíř mohl zasadit o temněji lazenou lahůdku, která klade důraz nejen na perfetní proporce všech postav, ale konečně i na kresbu prostředí, na které mnoho kreslířů zapomíná.

Rucka nás zavedl do džunglí, představil nám Cheetah což je docela fajn, protože nás čeká filmový sequel WW, kde se Cheetah objeví, takže tohle určitě láká čtenáře malinko více. Kresba i prostředí kde se příběh odehrává, se dá přirovnat k fantastice, což je možná u mytologické Wonder Woman dominantou, jenomže ji známe hlavně jako členku Ligy Spravedlosti a tam se tento aspekt ztratí stejně jako mytologická pachuť Marvelovského Thora mezi Avengery, jehož původ a domovské příběhy také považuji za fantasy.

Co musím zase kresbě vytknout je občas nepovedený vzhled Diany, která v některých záběrech vypadá jako lehká děva, která nejméně 30 let pracuje na E55. Co je ale možná problém mého vkusu, nebo přehnaná dychtivost po perfektním vizuálu.

Verdikt

Jaká je nová Wonder Woman? Není horší než ta z New52 série, ale ani lepší. Zatím nabízí stejně záživný zážitek, jenomže je její příběh vyprávěn jinak a hlavně odjinud. Zatím to nepůsobí jako nová série nýbrž jako možné pokračování z jiné části jejího života.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku