Znovuzrození hrdinů DC - Batman 01: Já jsem Gotham

30. června 2018 S4TW Diskuze (0)

Jsme tu od toho, abychom pomáhali, komisaři. Jsme to od toho, abychom tohle město zachránili.

Znovuzrození hrdinů DC - Batman 01: Já jsem Gotham

Batman je asi zdaleka nejpopulárnější komiksovou postavou. U nás mu vychází suverénně nejvíc věcí. Má největší počet fanoušků, valná většina komiksových fandů četla aspoň nějaký komiks s touto postavou a spousta z nich jich zná víc jak já. Člověk se pak musí trochu stydět, když si uvědomí, že tohle je jeho třetí batmanovský příběh a k prvnímu se dostal asi před 3 měsíci. 

Knihy Dobrovský

O to je to těžší, neboť kde kdo rozumí batmanovskému kultu, jeho příběhům a historii daleko lépe než já. Na druhou stranu tu není žádná správná definice toho, jak má Batman či jeho příběh vypadat. Někdo považuje za nejlepšího Batmana toho od Morrisona, jiný od Loeab, další od Snydera ba dokonce třeba právě od Kinga. Tak se pojďme podívat, jak se líbil Kingův Batman nám.

Tak se podívejme na příběh. Začíná to vlastně tím, že Batman na všechno sám hold nestačí. Ač se jedná o ikonu, tak jsou prostě věci, které nezvládne. Naštěstí se v poslední chvíli objeví úplně nové postavy, které zachrání situaci. Batman se o ně začne zajímat, snad je i něco učit, především je kontrolovat. To ovšem není vše. Na scénu samozřejmě přichází záporáci, kteří nastanou skoro-idylku zhoršují. Do toho se přimíchá vláda a je tu větší problém.

K příběhu se hold nedá nic moc konkrétního říct, jelikož by vše smrdělo spoilerem na sto honů. Jak říkám, nejsem velký znalec Batmana, ale nepřišlo mi, že by King přišel s něčím extra originálním. Pomocníci, kterým Batman úplně nevěří, ale dá jim šanci. Zrada, převrácení situace, Gotham je pořád Gotham. Jednoduše mi to přišlo jako jeden z mnoha batmanovských příběhů, ač se to slušně četlo a vypadalo to na lehce nadprůměrný rozjezd série, která toho může ještě dost přinést.

Nové postavy mají zajímavý hnací motor. Jsou velmi dobře vystavěné, ač sami o sobě jsou poměrně otravné. Přijde mi, že King v komiksu naschvál naráží na jisté absurdnosti superhrdinského komiksu či přímo historie postavy Bruce Wayne. Ať už se jedná o schopnosti Gothama a Gotham Girl nebo třeba vtípků od Alfréda či jeho přímého zásahu do akce. Znalci, především ti všímavý si určitě v komiksu všimnou spousty odkazů a narážek

On se takovýto rozjezd série někdy velmi těžko hodnotí. Je z toho přímo cítit, že autor si teprve upravuje svůj píseček, na kterém plánuje velkou hru. Neobjevuje se zde příliš mnoho postav a ty, které tu jsou působí až béčkově. Příběh odsýpá a pořád čekáte na nějaký pořádný a překvapivý zvrat, který tak úplně v této knize nepřišel, vše mi zatím přišlo relativně předvídatelné. 

Svým způsobem na mě měl komiks podobný účinek, jako ten od Loeba (ač v tomto případě autor nešetřil áčkovými protivníky). Je to Batman, takže je to slušný nářez, ale aby to byla úplná pecka, tak tomu jednoduše něco chybí. Snad mi to celé s dalšími díly začne dávat smysl, protože zatím nevidím, v čem je vlastně ten King tak super a jiný, než ostatní autoři, co si hráli s Brucem.

Finch samozřejmě odvedl velmi dobrou práci, ale po tolika přečtených komiksech nemohu říct, že by mě jeho styl něčím odrovnal či bych měl pocit, že právě jeho chci mít na zdi. Jednoduše, standardně kvalitní kreslířská práce, samozřejmě správné temné, tak, jak si to Gotham žádá. 

Opět se nabízí otázka, zdali je to ideální start pro nové čtenáře? Tahle fráze mi totiž přijde hrozně zbytečná. Ano i ne. Myslím si, že v komiksu si najdou daleko víc ti, kteří mají s Batmanem již nějaké zkušenosti neboť se zde objevuje několik odkazů či narážek. Na druhou stranu je to první číslo série, takže proč nezačínat zrovna tím. Jak jsem četl jeden názor, s kterým se ztotožňuji, každý jsme začínal uprostřed nějaké postavy či světa a postupně nabalovali, dohledávali a pospojovávali si souvislosti, to je totiž to kouzelné na světech jako je DC či Marvel.

Verdikt

Zatím nedokáži říct, jestli King je zrovna TEN autor. Upřímně jsem čekal větší pecku, poté velké chvále, kterou jsem na jeho run slyšel. Na druhou stranu vím, že spousta autorů si své série rozjíždí pozvolna a ty pořádné wow efekty si budují postupně, aby byl efekt ještě silnější, což doufám, bude tento případ. Zatím batmanovský lehký nadprůměr, celkově komiksově slušný nadprůměr.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku