Batman/Želvy nindža Adventures

26. června 2018 jardoom Diskuze (0)
Batman/Želvy nindža Adventures

Jeden crossover Želváků a Temného rytíře zde už byl, no a jelikož se nejspíš líbil, přišla řada na pokračování, i když ne takové, jaké by se dalo čekat. Crew sáhla po menším odlehčení a vydala jejich další crossover, který tentokrát míří na mladší obecenstvo. Dobrodružství Batmana a Želvích nindžů je tady a je to ještě větší bžunda, než by se dalo čekat.

Knihy Dobrovský

Co přináší tenhle komiks nového? Nejspíš nic, ale tohle je naprosto zbytečná otázka. Kniha totiž nemá potřebu někomu něco dokazovat či mu troufale tvrdit, že je nejlepší ve svém žánru. Ona zdaleka není nejlepší, zdaleka není nejoriginálěnější a ani není ničím, co by měl někdo z vás chválit až do nebes.

Jenomže ačkoliv je kniha přesně taková, jakou jsem ji popsal, má ještě další stránky a to čtivost, vtipnost, akčnost, jistou nevšednost, neotřelost a hlavně dravost. Čtenář se posadí ke knize a ta mu dopřává dva obrovské kulty, které jsou zrovna trendy a autor se snaží vytřískat z nich maximum.

Jasně, příběhově zde není co řešit. Je jednoduchý, vlastně i dost okoukaný a ničím nepřekvapuje, jenomže i přes to všechno vás drží, protože je to setsakramentská jízda, která končí až na poslední stránce svazku. Želváci jsou vtipní, jejich panely jsou naprosto úžasné a krásně se čtou. Batman je svůj, stále je dost vážný ale to jen proto, že je mentorem všech zůčastněných a na konci knihy zjistíte, že je spíše jejich chůva než vedoucí.

Batman je na stopě další velké záhadě, která nyní obklopuje Arkham. Všichni zločinci se totiž z tohoto blázince/vězení záhadně vytrácí a zvláštní je, že po nich není ani vidu ani slechu. Na druhé straně tu jsou želváci, kteří chrání své město a mají problém s tím, že se do něj dostavají nezvaní hosté, kteří jej ohrožují.

Z těchto pár řádků je nejspíš patrné, kam tohle vede a co je zápletkou knihy, proto v této recenzi není zapotřebí víc prozrazovat. Jak jsem řekl, zní to jednoduše a taky to jednoduché je. Konečně jde tedy o knihu, která se vás nesnaží dostat složitostí příběhu a jednoduše se do cíle svezete na vlně krásně plynoucí akce, napoprvé pochopitelné zápletky a skvělé kresby, která vás přesvedčuje o tom, že komiks dopřeje jen tu nejryzejší zábavu.

Kresba je skvělá, a tohle musí uznat i když samotný cartooning moc nemusím. Tento styl je totiž profláklý a dávno okoukaný. Jenomže v podání želváků a některých siluet Batmana si uvědomíte, tohle je přesně to, co tahle kniha potřebovala. Želví akce je svěží a zábavná. Jejich panely jsou většinou dynamické a mají na starost onu akční část svazku, což je pomyslným tahounem celé kresby, protože ta s tím počítá a perfektně to úročí.

Malinká škoda je, že kvalita papíru čtenáře odrazuje a dojem z kresby to trošičku kazí. Na lesklém papíru by nejspíš kresba lépe vynikla ale jelikož je komiks zahalen tmou, možná by se při čtení dost leskla, takže v tomhle se do hlubších debat raději pouštět nebudu.

Verdikt

Po přečtení zjistíte, že i když na začátku otevíráte knihu s domněním, že vás čeká infantilní a dětský zážitek, opak je pravdou a knihu si užijete i jako dospělák. Komiks je prostě jen jednoduchý a to vyhovuje mladším čtenářům, kteří k jejímu přečtení nebudou potřebovat nic jiného, než umět číst.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku