Doctor Strange #01: Cesta podivných

25. června 2018 S4TW Diskuze (0)
Doctor Strange #01: Cesta podivných

Jason Aaron patří k mým nejoblíbenějším komiksovým scénáristům. Dokonce bych se ho nebál řadit mezi svou Top3. Především jeho Skalpy si mě získaly a tato série je zatím to nejlepší, co jsem v komiksu četl. Na druhé straně tu máme Doctora Strange, který je možná jedním z největších zklamání, co se týče postav u Marvelu. Zatím všechny komiksy v hlavní roli s touto postavou mě nechaly chladným. Z toho důvodu mě hodně zajímalo, co vznikne z kombinace těchto dvou prvků…

Knihy Dobrovský

Příběh se točí kolem umírání magie. Ovšem pokud zemře magie, tak by mohl zemřít i život, jak ho známe. Není nikdo povolanější než Doctor Strange, kdo by mohl zastavit tuto velkou hrozbu. Do střetu se tak dostává magie (občas trochu bez magie) s mimozemskou technologií. Navíc důležitou součástí příběhu je i to, jakou oběť musí kouzelník přinášet, aby mohl využívat magii.

Vzato kolem a kolem se nejedná o žádnou světobornou zápletku, ale to, jak to auto podal, to je právě ta síla celé knihy. Především když se popisoval to, jaké musí Stephen přinášet oběti, aby mohl chránit Zemi a vůbec všemožné i nemožné dimenze, to mě opravdu dostalo. Když se navíc dozvíte, že zatím stojí ještě něco, tak vás to opravdu chytne.

Ale i klasický souboj mezi magií a technologií je něco, co vás bude vždy bavit. Tohle už jsou také takový klasičtí nepřátelé, něco jako elfové a trpaslíci. Přiznám se, že poslední sešit mi zprvu přišel lehce zkrácený (ještě než jsem ho dočetl) a celé vyústění jaksi odbyté, ale když přišel konec, tak jsem pochopil. Tohle byla pořád jen první část, takové rozehřátí, tudíž jsem zvědavý, kam až to Aaron nechá dojít.

Kniha dává postavě Stephena Strange hloubku. Ano, zní to možná úsměvně, ale je to tak. Zatím jsem nečetl komiks, kterému by se toto dařilo, ale Aaronovi se konečně povedlo tuto postavu definovat tak, aby byla zajímavá, chytlavá a zábavná. Všechny předchozí komiksy, které u nás s touto postavou vyšly, byly spíš slabší, Strange byl takový, jak jste ho nějak očekávali, ale nic navíc, to se konečně zlomilo.

Příběh je jednak melodramatický, ale jak je autorovi vlastní, přisadil si i jistou dávku humoru. Objevuje se zde několik vtípků, které skutečně pobaví. Navíc nová postava v podobě Zelmy je přesně to pojítko kouzelníkem a obyčejným člověkem, pro kterého je tohle všechno jedno velké wtf. Nejdřív jsem si říkal, a jéjé, zase ta otravná postava, kterou tu nikdo nechce, ale pak se znovu ukázalo, že Aaron nepíše zbytečné postavy.

Co říct ke kresbě? Opět, ano zase se opakuji, jak je Aaronovi vlastní, nebere si k sobě (možná nedostává přiřazeno) obyčejně mainstreamového kreslíře. Na tuhle kresbu si možná budete muset chvíli vznikat, ale po chvíli zjistíte, jak skvěle vystihuje tu nejasnost, náznakovost, absurdnost, barevnost a psychoněco kolem magie. Je to ulítlé, hraje si to s panely i barvami, má úžasné výjevy (ten méďa na začátku? <3), prostě kresba se mi a hlavně náladě knihy, absolutně trefila do vkusu.

Ano, je sice pravdou, že se zatím jedná pouze o rozjezd. První část, jejíž vyvrcholení teprve přijde. Teprve dostáváme definice toho, jak to autoři vidí a snažíme se to pochopit. Ale musím podotknout, že to je rozjezd jako kráva. Mě si Jason opět získal, neskutečně mě to bavilo a poprvé mohu s čistým svědomím říct, že jsem si knihu s Doctorem Strangem naplno užil.

Verdikt

Tak se povedly dvě věci. Jason Aaron mě opět přesvědčil o svých velkých kvalitách, ač psal úplně jinak laděný komiks, než jsou Skalpy. Nu a dále se povedlo si přečíst první komiks s Doctorem Strangem, který je opravdu dobrý, ba dokonce výborný. Navíc to má parádní, zábavnou kresbu. Silný příběh, kde si autor vše předefinuje dle sebe, je tu kvalitní záporná síla, zajímavá zápletka a hlavně finále, které váš naplní nedočkavostí na další díl. Super komiks, berte, čtěte, bavte se.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku