Assassins Creed 4: Vzpoura 1 - Společný zájem

24. června 2018 S4TW Diskuze (0)
Assassins Creed 4: Vzpoura 1 - Společný zájem

Popravdě řečeno se mi moc v komiksech ze světa Assassin’s Creed pokračovat nechtělo. Předchozí díly se pohybovaly někde na hranici únosnosti, kdy už vážně uvažujete o tom, že něco, co má být pro vás zábava či odpočinek, je spíše utrpení. Na druhou stranu jsem si říkal, komplet nový tým lidí, kteří to dělají, slibovaný menší restart série… Prostě jsem někde vzadu doufal…

Knihy Dobrovský

No, výsledek je takový všelijaký. Asi první menší překvapení bylo, že se pokračuje přesně tam, kde se v posledním díle skončilo. O žádný restartík či výraznější změnu atmosféry, postav či příběhu se opravdu nejedná. Je tu pořád ta otravná Char, u které fakt doufáte, že to do dalšího dílu nepřežije.

Aby zase holce nekřivdil, tentokrát nedostala zase tolik prostoru, tak nás tolik neotravuje svým fňukáním a pyskováním, navíc je trochu drsnější, takže působí o malinko víc cool. Když to tak vezmu, tak ostatní postavy jsou celkem v pohodě, Galina mě baví, Otso je taky fajn templář, ale taková My’Shell je zase trochu typ Char.

No, na postavách a jejich vztazích to úplně nestojí, což by komiks stejně nezachránilo, daleko více se tu řeší konflikt templáři X asasíni. Navíc se do toho teď přimíchala třetí strana, která všechno převrátila a ještě víc zamotala. Já se osobně nepovažuji za nepozorného čtenáře, naopak mám rád komplikovanější příběhy, ale tady jsem se fakt ztrácel.

Další velkým nedostatkem komiksu je, že tentokrát se téměř vůbec nepřesouváme do historických událostí prostřednictvím Animusu. Přeci jen, tohle je ten hlavní tahák všeho, co se točí kolem světa AC. To je to, na čem série stojí. A když to komiks neobsahuje, tak to beru jako nedostatek, ať už to vadí méně či více. Ano, je zde jeden malinký střípeček, který je ovšem trochu jiný (nechci prozrazovat, neboť se jedná o takový příběhový obrat).

Chvílemi jsem si i říkal, že je ten moderní příběh celkem fajn, má to spád, neustálou akci, místy je to i docela brutální, ale pak jsem si uvědomil, že to je spíš jeden velký bordel. Který sice září různými barvičkami, bliká a svítí, ale vevnitř je to takové prázdně. Dost tomu pomáhá i to, že se jedná o pouhé čtyři krátké sešity, takže to máte v rámci 1-2 hodin za sebou.

Příběhově se to zatím jakž takž vyvíjí, možná to bude mít i zajímavé vyústění, těžko odhadovat, ale prozatím je to spíš takový menší bordel. Určitě si přeji, abychom se příště vrátili k historickým událostem, to mě totiž na sérii baví nejvíc.

Kresba mi přišla ve finále nejlepší. Jose Holder je pro mě velká neznámá, ale určitě mě bavil víc, než kdejaký protřelý kreslíř. Celkem se mu dařilo pracovat s obličeji a jejich výrazy, postavy jsou tak uvěřitelnější. Akční scény jsou jak z filmu. Prostě fajn práce.

Nu, sérii úplně nezatracuji. Ač jsem trochu poplivával, tak pořád mám pocit, že se jednalo o nejlepší moderní část série, minimálně si nejlépe držela moji pozornost. Na druhou stranu mi dost chyběla část v Animusu a brouzdání v historii. Každý totiž ví, o čem Assassin’s Creed je, nějaké sci-fi & fantasy prvky byly vždy až na druhé koleji, moderní část až na třetí…

Verdikt

Ač z komiksu zdaleka nejsem odvařený a i na českém trhu se najdou minimálně desítky daleko kvalitnějších kousků, musím uznat, že nový tvůrčí tým je možná lehounkým čerstvým vánkem, ale zdaleka se nejedná o silnou vichřici, vlastně to není ani silnější vítr. Již dvakrát jsem to zmiňoval, ale protože mi to fakt vadí, tak ještě jednou, chybí tu historické části! Možná jsem blázen, ale dalšímu dílu šanci dám.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku