Znovuzrození hrdinů DC - Harley Quinn 01: Umřít s úsměvem

15. června 2018 S4TW Diskuze (0)
Znovuzrození hrdinů DC - Harley Quinn 01: Umřít s úsměvem

Tady o tomto komiksu jsem se dočítal relativně silně záporné reakce. To vám moc nepřidá, když se na něj chystáte. Nejspíš jsem jen narážel na “hatery“ a měl jsem smůlu, nicméně moje obavy, když jsem knihu otevíral a pohodlně se usazoval do křesla, byly celkem velké. Prý to mělo být horší jak předchozí série z New52…

Knihy Dobrovský

Hned na úvod bych chtěl zdůraznit, že se určitě nejedná o snížení kvality oproti sérii z New52. Pořád to píší a kreslí stejní autoři, pořád se to nese na podobné vlně, ale zároveň se přichází s novými a vlastně o dost šílenějšími nápady. Komu se líbila (líbí) Harley z New52, ten si nejspíš bude podobně užívat i tuto sérii (samozřejmě, že výjimky se najdou vždy).

Ostatně, ono se docela špatně rozlišuje Znovuzrození a New52, kor zrovna tady u Harley, jelikož se jedná o čistokrevné navázání a pokračování. Jsou zde stejné postavy, odehrává se to ve stejném prostředí, píší a kreslí to stejní autoři, má to podobnou náladu… Prostě, kdybyste to neměli na obálce napsané, tak to ani nepoznáte.

V čem je tento díl odlišný, je jasné hned na úvodních stránkách. Je ještě o značný kus šílenější. Abyste tomu lépe rozuměli, Harley tu bojuje se zombie, které se na Coney Islandu objevují díky pubertálnímu mimozemšťanovi, pak se Harley střetně s punkovou kapelou, která jezdí v rytířské zbroji na koních a okrádá pošťáky. Objevují se zde postavy, které už známe – Eggy, Velký Tony, Poison Ivy a další.

Pro mě novou a vlastně docela povedenou postavou, je Red Tool. Nevím, jestli záměrně či náhodou, ale působí jako kopie Deadpoola. Ono mi přišlo, že autoři se v Deadpoolovi inspirovali trochu více. Hláškující Harley, která se pouští do zombie, jako kdybych něco podobného již viděl…

Ona celá ta zápletka kolem zombie je naprostá šílenost. Srší z toho nadsázka na 120%, ale to jsme si u těchto autorů již mohli zvyknout, nicméně v této knize šli ještě o krok dál. Místy to působí až uboze hloupě, jindy si přijdete, že to je vlastně fajn ptákovina, kterou si z nějakého zvláštního důvodu slušně užíváte. Sám nevím, do jaké míry mi to přišlo bláznivě dobré či trapně hloupé.

U první části se zombie možná převažoval druhý pocit, ale pak přišla zápletka s punkovou kapelou a to už jsem si dokázal užívat. Opět scénář jako kdyby si Amanda s Jamesem něco šlehli a pak ze sebe vyprázdnili všechny bláznivé myšlenky. Ale tady to prostě funguje, je to sranda, je to ulítlé a navíc je tu i Tučňák!

Tentokrát se na kresbě vystřídalo několik autorů, ale nemohu říct, že bych mi jejich kresba byla proti srsti. Naopak byla podobně bláznivě laděná jako samotný příběh. Spousta barviček, absurdních detailů, zábavných bojových scén, možná lehce nudná práce s panely.

Nicméně kolem a kolem se jedná o slušnou zábavu, není to žádné terno, jiné vtipné superhrdinské komiksy to nepřekonává, ale určitě nemohu říct, že by u Harley šla kvalita dolu. Prostě je to stejné, ale zároveň trochu jiné. Autoři trochu přitvrdili v bláznovství, což možná někomu nesedne, ale jiné to naopak potěší. U punkáčů jsem se navíc párkrát i zasmál, takže kniha splnila účel.

Verdikt

Jestli sáhnete po tomto díle či vezmete do ruky druhý z New52 vyjde asi na stejno. Je to prostě pokračování. Pro někoho je tento styl humoru už příliš trapný, pro jiné to může být zábavná jízda. Upřímně mě možná nejvíc ubohé přijdou samotné hlášky Harley, ale jinak jsem si jízdu dokázal užívat. Autoři možná tlačí až moc na pilu, ale i to někdy pomůže přijít s něčím naprosto hodobóžově ujetým. Zaprděncům nedoporučuji, kdo má rád humor toho nejhrubšího zrna, tak to zkuste, já si s chutí dám “druhou“ knihu.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku