Umbrella Academy 1: Apokalyptická Suita

7. června 2018 Morzael Diskuze (0)
Umbrella Academy 1: Apokalyptická Suita

I když Crew a BBart nedávno rozjeli největší superhrdinskou událost od dob Ultimátního komiksového kompletu s názvem Znovuzrození (Rebirth), nejlepší superhrdinské série v nich nenajdete. Dvě nejlepší superhrdinské série, které u nás vychází, totiž původně nevyšly ani u DC nebo Marvelu, ale u Dark Horse. Jednou z nich byla Černá palice, kterou jsme již recenzovali, a to druhou je Umbrella Academy.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Superhrdinský, sci-fi, steampunk

Příběh:

Na světě se v jednu chvíli zázračně a z ničeho nic narodilo 43 dětí. Geniální profesor Reginald Hargreeves se snaží co nejvíc z nich shromáždit pod svou střechou a poskytnout jim patřičné vybavení i výcvik. Proč? Protože prý jednou zachrání svět. 7 těchto dětí pak společně tvoří tým Umbrella Academy.

O nějaký pátek později je profesor mrtvý, Umbrella Academy rozpadlá a srdce jejích členů zahořklá. V tu chvíli se objevuje dlouho ztracený člen týmu a ohlašuje konec světa. Za tři dny.

O komiksu:

Je mi Umbrella Academy líto. Fakt jo. Za co teď Jeff Lemire sklízí ovace, to Gerard Way použil už o sedm let dříve. U nás navíc Černá palice vyšla ještě před Umbrella Academy, takže její originalita není tak výrazná.

Já si tuhle sérii zamiloval o několik let dříve, takže když jsem do ruky dostal Černou palici, měl jsem pocit, že jsem to už někde viděl. Dobře ale, nebuďme hnidopiši. Obě série se přeci jen dost liší a svoji dekonstrukci superhrdinského žánru provádí každá po svém.

Lemire jel osobní drama s důrazem na jednotlivé charaktery. Way zase čaruje s možnostmi žánru téměř v absurdní rovině a zkouší, co vše si může dovolit, aby jeho příběh mohli čtenáři ještě brát vážně.

Společné mají hlavně to, že jsou zkrátka jedním z těch “jiných superhrdinských příběhů”, kterých je posledních dobou skoro stejně jako těch “klasických superhrdinských příběhů”. Alan Moore musí mlaskat blahem.

Musím se přiznat, že jsem se dozvěděl o Gerardově dalších uměleckých úspěších až docela dlouho po přečtení obou dílů Umbrella Academy. Spisovatelský talent zpěváka My Chemical Romance mě proto vůbec neznervózňoval, a tak jsem ke komiksu přistupoval jako k příběhu, který mě zaujal svojí zápletkou a kresbou. Jsem za to rád, protože jsem vůbec nebyl zklamaný.

Je pravda, že druhé čtení jsem si užil mnohem víc, protože jsem si dokázal už všímat detailů, které právě posouvají tento komiks na vyšší úroveň. Že se jedná o prvotinu autora bych si netipl ani náhodou.

Ať už je to Gerardovým přirozeným talentem, dlouholetým studiem komiksu jako média nebo prostě jen skvělým týmem, který kolem sebe postavil, je tohle opravdu povedená záležitost. Umí používat panely a voiceovery, aby plynule střídal scény a provazoval je. Umí budovat napětí a atmosféru. Umí trefně zakomponovat vtípky a absurdní prvky, aby pobavily ale nerušily. Jediné, co snad můžu vytknout, je, že občas nevím, jestli autor chce, abych bral jeho příběh vážně, jako parodii nebo jako čistou zábavu.

To byl i důvod, proč jsem po prvním přečtení byl lehce v rozpacích. Sice to sem úplně nepatří, ale byl to právě až druhý díl, po kterém jsem tomuto světu definitivně propadl. Takže pokud si nejste po jedničce jistí, jestli dáte šance pokračování, tak doporučuji to ještě zkusit.

To samé kresba Gabriela Báa, pro kterého tohle byl první větší komerční projekt. Téměř Mignolovská kresba tu padne naprosto skvěle. Armosféra je pochmurná, ale zároveň akční, barevná až surreálná. Každý panel má úžasné množství detailů. Umbrella Academy tedy nebudete chtít jen přečíst, ale vyloženě studovat a užívat si výlet do jiného světa.

Verdikt

Originální a šílený příběh plný vyšinutých robotů, zombie vědců, vraždících eiffelovek, cestování v čase a smrtelně vážně hudby. Přesto se mu daří rozvíjet osobní drama plné emocí, rodinných komplexů a nevyřešených otázek z minulosti. Vše svázané temně barevnou, téměř mignolovskou kresbou, která lahodí oku a okořeněné absurdním humorem a odkazy na popkulturu i klasické umění. Prostě trochu jiný superhrdinských příběh.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku