Plutona

3. června 2018 Morzael Diskuze (0)
Plutona

Ani Česká republika neodolala tlaku asi nejvytíženějšího komiksového autora současnosti. Jeff Lemire se poprvé protlačil na náš trh vloni na podzim díky nakladatelství Comics Centrum. Druhou vlnu si pak nenechalo ujít největší komiksové nakladatelsví v Česku. Crew se také rozhodla s tímto talentovaným Kanaďanem zariskovat a vsadila na teenagery a superhrdiny. Jeff Lemire a Emi Lenox představují svoji Plutonu.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Drama, thriller, superhrdinský

Příběh:

Co se stane, když pět nepravděpodobných přátel nalezne v lese mrtvolu slavné superhrdinky?

O komisku:

Asi jsem mohl o příběhu napsat trochu víc, ale myslím, že v tomhle případě popsání zápletky stačí bohatě. Plutona totiž není příliš akční příběh. Jak má Lemire ve zvyku, je to příběh hlavně o lidských životech.

I když je mrtvola superhrdinky rozhodně zajímavým prvkem komiksu, jsou to nejzajímavější na příběhu právě jeho postavy. Paleta postav skoro připomíná Breakfast Club. Tím u mě podobnost s filmem nekončí. Stejně jako u Breakfast Clubu i tady jsem měl problém, aby se mi nějaká postava zalíbila.

Lemire, ať už schválně nebo ne, předvádí své postavy v nepříliš lichotivých barvách. Všechny postavy mají více záporů než kladů, ale asi všichni jsme byli během puberty dost klackoidní. V tomhle případě je fajn, že se nám příběh ani postavy nepodbízí. Už míň fajn je, že mi všechny postavy byly ukradené.

Přeci jen, komu jsem asi měl fandit? Upjatému nerdovi posedlému superhrdiny? Baculaté dobračce, která není schopná mluvit za sebe? Namachrovanému debilovi, který si na ostatních vylévá svoji mizérii z domova? Pozérce, která kvůli namachrovanému debilovi klidně odstrčí nejlepší kámošku? Nebo jejímu bratrovi, o kterém vím po celém komiksu jen to, že má rád videohry?

Ačkoliv postavy příliš sympatické nejsou, jsou alespoň uvěřitelné a pěkně vykreslené. Lemire dokáže na dvou stranách perfektně vylíčit, jaký má daná postava život, jakou má povahu a motivace. Dělá to přitom naprosto přirozeně, aniž by se uchyloval k trapné expozici. Spousta komiksových tvůrců by se u něj mohla učit.

Co se samotného příběhu týče, tak se tu o nějakém budování scén a napětí příliš mluvit nedá. Ačkoliv se Plutona o nějakou eskalaci událostí snaží, měl jsem pocit, že to příliš nevychází a že finální twist, který měl čtenáře šokovat, tam příliš neseděl.

Myslím, že podobná látka byla mnohem lépe zvládnuta ve filmu Kronika, kde byla výsledkem character arcu i motivu příběhu. Dávala proto mnohem lepší smysl a měla větší sílu.

Takže co pak vlastně zbývá? Mangoidní kresba Emi Lenox doplněná o barvy úžasné Jordie Bellaireová? Jo, to by myslím šlo. Kresba k příběhu teenagerů sedí naprosto parádně. Plutona jede hlavně ve velkých panelech a pracuje s detaily. Čtenář dostane přesně to, co potřebuje a ani kapku navíc. Komiks se tak čte naprosto plynuje a přehledně. Zajímavým metaprvkem jsou komiksy v komiksu o samotné Plutoně. Lemire zde zase vyznává lásku klasickým superhrdinským komiksům ze Silver Age.

I když se komiks ohání slovy jako: ve stylu Stranger Things nebo Stephena Kinga, musím říct, že takovým očekáváním neobstojí. Plutono působí jaksi nedopečeně. Nevím, jestli je to v zápletce, myšlence, tématu nebo postavách (nebo ve všem zmíněném), ale po dočtení mám pocit, že jsem byl někde ochuzen. Škoda, Černá palice mě naopak nasytila bohatě.

Verdikt

Druhý Lemire v češtině se zdál být pro nakladatele bezpečnou sázkou na jistotu. Superhrdinové, teenageři, vražda. Nakonec se zase taková pecka nekoná. Po stránce kresby a práce s panely se jedná o vynikající záležitost. Ale co se příběhu týče, nemůžu se ubránit pocitu, že tam zkrátka něco chybí. Závěrečný twist nefunguje tak dobře, jak by měl, postavy mi byly ukradené, motiv se ztratil. Ačkoliv se stále jedná o zajímavý počin, můj nejoblíbenější Lemire to určitě nebude.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku