Znovuzrození hrdinů DC - Sebevražedný oddíl 01: Černá sféra

3. června 2018 S4TW Diskuze (0)

Pro tuhle práci nemusíte být šílení - ale dost to pomáhá!

Znovuzrození hrdinů DC - Sebevražedný oddíl 01: Černá sféra

Tak jdeme v tom udělat trochu zmatek, co říkáte? Nedávno jsme tu měli recenzi na komiks Sebevražedný oddíl: Vzestup baziliška a pár dní na to, tu je Sebevražedný oddíl: Černá sféra. Zvláštní, že by nakladatel zrychlil tempo - omyl! První komiks je totiž ještě součástí New52, za to tento aktuální patří do Znovuzrození hrdinů DC...

Knihy Dobrovský

Že v tom máte trochu zmatek? Nemusíte. Znovuzrození je takový restart všech sérií, ač jsem po dočtení tohoto konkrétního díla žádný takový pocit neměl. Spíš to působilo, jako klasické pokračování s jiným tvůrčím týmem. Nicméně se to jako start pro nové čtenáře celkem nabízí.

SO (nebo SS) od Glasse považuji jako lehce bláznivou, brutálně akční jízdu, prostě takový ten komiks, kdy se chcete pobavit pořádnou akcí bez skrupulí. A tak jsem očekával něco podobného i od Williamse. No, chlapcovi se to z části povedlo, ale celkově se jedná o něco slabší sérii.

Hlavní problém pro sebe vidím v tom, že Harley a Deadshot už nejsou tak tahové postavy, ano, je pravdou, že díky tomu třeba takový Boomerang dostal zajímavější nádech a bavil více, než jsem byl u něj zvyklý, ale přeci jenom, dvojice H+D jsou přesně ty postavy, od kterých chcete maximální výkon a chcete si je co nejvíc užít. 

Deadshoot je lehce nudný, nezáživný, kdyby tam místo něj byl jiný žoldák, asi by jste to ani moc nepocítili. Harley je zase naopak až příliš otravná, ale tentokrát již ne tím cool utrhlým způsobem, ale lacinými hláškami a většími zábranami, než jsme u ní byli zvyklý. Za mě, jediné dvě postavy, které se fakt povedli je zmiňovaný Boomerang a Rick Flag. Ostatní jsou průměr, popřípadě lehké zklamání.

Příběh. No, taková sebevražedná klasika. Tým se pouští do nebezpečné akce, kde jde o galaktickou věc, pouští se na tenký led s jiným státem a doslova jim jde o život. Dokonce to jeden z nich nezvládne, ale to tak nějak od tohoto týmu očekáváme. Na konci nás čekají menší střípky z originů jednotlivých postav, popřípadě nějaké sondy do jejich motivů a psychiky. 

Ono se k příběhu zase tolik říct nedá, je to kratší rozjezd, který má necelých 100 stran + zmíněný "bonus." Hlavní příběh je klasicky přímočarý, velmi, velmi akční. Prošpikovaný několika vtípky, u kterých jsem se párkrát zasmál. Jednoduchá zábava, která na jedno použití zafunguje. 

Závěrečný rozbor jednotlivých členů mi přišel nejzajímavější. Za prvé bylo fajn proniknout do postav, jako je Deadshot, Harley či Boomerang (dobrá, i Katana), zjistit jejich styl uvažování, motiv, jaký je v týmu žene, prostě mám rád takovéto psychologičtěji zaměřeně komiksy. Druhou fajn věci je, že se zde vystřídá několik umělců (Tan, Reis, Frank), kteří mají úplně jiné styly, ale ani o jednom nemohu říct, že by nudil.

Navíc komiks obsahuje kresbu i Jima Leeho, jednoho z klasických představitelů dnešní mainstreamové kresby. Už v komiksu Ticho jsem si jeho umění užíval, má smysl pro detail, ale především akční scény si nezadají s americkým velkofilmem. Jak říkám, takový Spielberg mezi kreslíři. 

Celkově komiks hodnotím spíš kladně, ač k němu mám několik výhrad. Především mě mrzí, že postavy nejsou tak silně napsané, jako od Glasse. Příběh se nese na podobné vlně, tam asi nemá smysl (zatím), nic moc vyčítat. Kresba je určitě fajn. Je to kratší dílo, tak nám nakladatel dopřál aspoň tučný bonus. Ač osobně z 20 variant coverů a 20 stránek skic u vytržení rozhodně nejsem. Uvidíme, kam se to celé vrtne.

Verdikt

Koho bavil Sebevražedný oddíl již dříve v New52, určitě by mě dal tomuto kousku šanci. Přeci jen žádný velký posun zde není. Vlastně se to nese na úplně stejné vlně, jen to píše jiný autor, který má trochu jiný styl vyprávění, ale vypráví v podstatě to samé. Koho SO nezaujal předtím, tak se obávám, že tento komiks jeho názor nezmění.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku