All Star Western 3: Černý diamant

3. června 2018 S4TW Diskuze (0)
All Star Western 3: Černý diamant

Představte si, že máte komiks. Konkrétně westernový komiks. Ne, ne, ne, ještě lépe – westernový komiks odehrávající se v Gothamu 19. století. Že to je pořád málo? Tak přidejte záporáka ze slavné knihy R. L. Stevensona s menší úpravou. Když už máme rozpolcenou osobnost, byla by škoda tomu nedodat trochu fantasy nádechu. Cirkus, pistolníci, Číňani a na závěr Indiáni a je to! Tohle musí prostě zabrat nebo ne?

Knihy Dobrovský

Ano, přesně tohle všechno se objevuje v komiksu All Star Western 03: Černý diamant. Někomu se to může pozdávat jako pořádné množství lákadel, jiní to třeba odsoudí jako moc velkou slátaninu. Pravdou je, že si díky tomu všemu komiks udrží vaši pozornost, neustále vás něčím překvapuje, nenechává vás vydechnout a příběh se doslova míhá před očima, ale je výsledný pocit po dočtení tak dobrý?

Jonah Hex je kulervoucí postava. Drsňák, kterému není rovno. Všechno má na háku, k lidem nic necítí, ale zároveň má potřebu chránit slabší. Vše bere s jistou dávkou ironie, až jedovatosti. Má oblibu zesměšňovat, ale rád si i zastřílí a někoho sejme. Ano, tyhle ostré cápky máme rádi, ovšem místy mi Jonah Hex až přespříliš drsný, kdy autor zbytečně tlačí na pilu a postava tak ztrácí trochu ze svého kouzla.

Tak nějak k němu nechováte příliš velké sympatie, ač třeba úvodní origin šel dobrou cestou a správně zahrál na city čtenářů. Škoda, že byl v takové zkrácenější verzi (co by za to dali v sedmdesátkách) a nebylo to roztažené klidně i na do celého třetího booku.

Pak seznámení s původem pistolníka se přesouváme do Gothamu, kam se dostal tajemný lék, který neléči, ale dělá z lidí masochisty. Za lékem stojí jistý doktor Jekyll (asi tušíte, kde je Jekyll, tam musí být i…). Do toho se objevuje nějaká zápletka s Číňanama a Barbarou Ghost (kam to bude směřovat, se možná dozvíme za rok či dva). Pak už nás čekalo jen bonusové číslo o Indiánech (za mě to nejlepší).

Jako, příběh nemá vůbec špatný nápad, přeci jen si vybral osvědčenou knižní personu, která fungovala dříve a fungovat bude i v budoucnosti (ano, mluvím u Jekyllovi nebo snad Hydeovi?). Navíc si trochu s tou postavou autoři pohráli a vylepšili si jí podle svých potřeb. Ale samotnému příběhu prostě chybí větší dávka dramatičnosti (ač se tu objevuje kanibalismus), je to spíš akčňák, konkrétně teda western. Ale takové to větší tajemno, dusná atmosféra, možná i trocha napětí a strachu, to tu mělo být a to chybí…

I tak si myslím, že jako průměrná akce celkem slušný. Akční přestřelky a bojůvky si určitě užijete, prostředí je zajímavé. Navíc poslední sešit s Tomahawkem musím pochválit, výborná cesta do historie. Jako bonus naprosto super a já si tento sešit užil nejvíc z celé knihy. Kresba je tu také fajnová, parádně dokresluje atmosféru té doby, není všední a nudná. Určitě uvítám pokračování tohoto příběhu.

Kresba rozhodně není špatná. Určitě je originální a hravá. Není to taková ta klasická mainstreamovka, kde všechno máte čistě vykreslené. Trochu mi připomínala tu ze Skalpů (asi není náhoda, když se jedná o podobné prostředí), ale nedosahuje jejich kvalit. Místy mi přišlo, že jeden panel je naprosto parádní a vzápětí přijde takový odbytý, ale třeba je to jen pocit…

Verdikt

Komiks rozhodně nebude aspirovat na nejvyšší příčky mého žebříčku. Zábava je to taková průměrná, jisté věci mi přišli nedotažené, popřípadě rychle odbyté (ať už se bavíme o samotné zápletce kolem léku, originu či samotné kresbě). U čtení jsem se nenudil, na to je tam velké množství akce. Jonah Hex jako postava mi začíná připadat až příliš předrsnělý a vlastně díky tomu i trochu nudný.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku