Gotham Central 2: Šašci a blázni

10. května 2018 Morzael Diskuze (0)
Gotham Central 2: Šašci a blázni

Eda Brubakera není nikdy dost - to bych si přál jednou napsat. Pravdou ale je, že u nás je ho setsakramentsky málo. Myslete si o BBartu, co chcete, ale tohle jim upřít nemůžete. Jen oni se nám starají o pravidelnou dávku našeho Brubakera. Vloni Fatale, letos pokračování série o gothamských představitelích zákona. Takže vzhůru do netopejrova města mezi šašky a blázny.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Krimi

Příběh:

Kniha je sbírkou několika příběhových bloků a jedné jednohubky. První větší blok s názvem Snadné cíle se točí kolem šíleného odstřelovače, který likviduje prominentní gothamské hodnostáře. Předvánoční Gotham je paralyzován a i Batman se zdá být bezradný. Takový chaos může mít na svědomí snad jedině…

Ve druhé části, která se jmenuje Život je samé zklamaní, zjistíme, do jak vysokých kruhů může vést vražda jedné sekretářky.

A poslední příběh se sice jmenuje Neuzavřený, ale my se dočkáme jeho zdárného dořešení. Kolik vražd může mít na svědomí jeden klobouk a striktní výchova? Případ, který zničil i někoho tak otrlého, jako je starej dobrej Harvey Bullock.

O komiksu:

Je to zvláštní. Když jsem před lety s komiksy začínal, nemohl jsem se nabažit všech těch Batmanových případů z temného Gothamu. Města plného zkorumpovaných politiků, bezohledných developerů, mafiánů staré školy, gangsterů moderní éry, šílenců a sériových vrahů.

Ani dneska můj úžas nad Gotham City nezmizel, jen se obrátil. Od superhrdinů k městu jako takovému. Moje nejoblíbenější cesty do ulic prohnilého města se teď jmenují Hitman (z ruky Gartha Ennise) a Gotham Central.

Na Gothamu je cosi přitažlivého. Je to město, ve kterém byste nechtěli žít, ale o kterém vás baví číst. Gotham Central ho navíc obsadil uvěřitelnými postavami a problémy všedních lidí. Sám nechápu, jak je to možné. Jak můžete udělat skutečné, srdceryvné drama ze situace, ve které týpek s akvárkem na hlavě z někoho udělal nanuk.

Když čtete Batmana, tak většinou moc nesoucítíte s lidmi, natož poldy, Gothamu. V podání Eda Brubakera a Grega Rucky (na tohohle kulišáka se často zapomíná) se ale jedná o neuvěřitelně osobní zkušenost.

Sám jsem člověk, co se psaní věnuje, proto musím ocenit tu ohromně pestrou plejádu postav, co nám autoři s každým příběhem servírují. Každá z nich má své motivace, problémy, sny a cíle. Postavy působí málem skutečněji než opravdoví lidé. A tomu se říká skvělé psaní. Jsem si skoro jistý, že tu tak každý najde někoho, s kým se ztotožní.

Kromě osobních dramat a parádní práce s character arcy vám ještě Gotham Central servíruje přesně to, co od něj chcete. Případy, ve kterých figurují vaši oblíbení šílenci s víceméně sci-fi prostředky. Tohle je ten jedinečný příznak Gothamského zločinu. Tohle prostě není další Kriminálka Miami, ani Vraždy v Midsomeru. V Gothamu se dějí zločiny, které by se jinde dít nemohly.

Gotham Central je hodně hutné čtení, která vydá za několik chodů. Sází na spoustu dialogů a neo noirovou atmosféru. Takže pokud je tohle vaše gusto, buďte si jisti, že vaše chuťové pohárky dojdou naplnění.

Pokračování série je rozhodně investicí, která stojí za to. Druhá ze čtyř knih obsahuje téměř 300 stran poctivé kriminálky. Vydání, na které vsadil BBart, je totiž jakýmsi kompromisem. Obsahově stejná edice vyšla v originále jako deluxe v pevné vazbě. Naopak brož vyšla v užším vydání a místo čtyř knih, jich bylo celkem pět. Pokud máte tedy obavy, že vám BBart Gotham Cenral už nedovydá, tak vás snad utěší, že polovinu máme za sebou. Zbývají tedy dovydat jen dva svazky. Navíc je série spíše epizodická, takže v nejhorším nezůstanete viset uprostřed nějaké velké zápletky.

Verdikt

Druhý díl nabušené krimi série Gotham Central dopřál svým čtenářům to nejlepší, co můžou od dvojice Brubaker/Rucka čekat. Skvěle napsané příběhy s uvěřitelnými postavami a organickým Gothamem. Vše okořené dávkou šílenství v podobě Batmanových padouchů. Zamrzí tak maximálně jen nějaké to klisché poplatné žánru. Jinak se jedná o skvělou krimi (nejspíš nejlepší na našem komiksovém trhu) na téměr 300 hutných stran.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku