Hellboy: Neuvěřitelné příběhy

12. května 2018 jardoom Diskuze (0)
Hellboy: Neuvěřitelné příběhy

Weird Tales bylo něco, o čem si většina českých fanoušků Mignolaverse mohla nechat jen zdát. Schválně nepíšu o fanoušcích Hellboye ale celkově o tomhle universu, protože Neuvěřitelné příběhy, které nedávno český Hellboyův patron vydal, nejsou tak úplně o něm, ale o všem, co se jeho vesmíru nějak dotýká.

Knihy Dobrovský

Mnoho příznivců Hellboye čekalo, že jedno z překvapení Comics Centra bude Hellboy in Hell, což je volné pokračování hlavní série Rudocha. Hellboy je mrtev (ach ty spoilery, ale ví to snad už každý) ale jeho život tím tak úplně nekončí.

Jenomže Comics Centrum si dává načas a český fanoušek si ještě chvilku počká, a protože jsou v tomhle nakladatelství parádní lidé, to čekání nám zpříjemňují knihou, která dopřává hned dvojnásobný Hellboyovský zážitek.

Sbírka Hellboy: Neuvěřitelné příběhy totiž obsahuje povídky, které v původním vydání najdete ve dvou knihách, takže jakmile svazek uvidíte a potěžkáte, ihned je vám jasné, že je tohle pořádná bichle.

Kniha má 264 stran a jde to poznat jak na váze, tak na šířce rubu. Tohle okamžitě čtenáře zaujme a ten ihned ví, že tohle byla správná volba. Co přijde pak? Poté stačí mít v mrazáku dost ledu, v baru zásobu dobré Whiskey a šup se začíst.

Jako obrovský fanoušek Hellboye musím uznat, že byl zážitek malinko jiný, než jsem očekával. Dúvod je ten, že v případě Hellboye nemám rád žádné experimenty a jsem zvyklý na vysokou kvalitu, kterou nastavil sám Mignola.

Zde jsem dostal mnoho příběhů, které stvořilo ještě větší množství autorů, což se projevilo jak na kvalitě scénáře, tak kresby. Během čtení narazíte na osvědčená jména jako Guy Davis, John Arcudi (Ú.P.V.O.), P. Craig Russell (Kniha hřbitovní), Joe Casey, Alex Maleev či Jim Starlin. Je jich ale mnohem více a nechybí samozřejmě ani sám Mignola.

Každý zúčastněný se ale úkolu chopil jinak. Někdo to vzal po vzoru Hellboyova duchovního otce, někdo se zase přiklonil k té vtipnější stránce Hellboye a vytvořil naprostou parodii. Je prostě jasné, že tohle je jednoduše svazek, který odlehčuje celkovou hutnou atmosféru, která toto universum doprovází a tím zároveň názorně ukazuje, čím vším Hellboy může být.

Příběhově nejspíš nemám co vytknout. Kniha obsahuje obrovské množství kraťasů, které scénářem nijak neohromí a také ani nemohou, protože jde opravdu jen o hodně krátké příběhy, ve kterých na odkazy, filozofické přesahy či hlubokomyslné hry autorů, prostě není čas.

Kresba je ale něco, k čemu mám co říct. V některých případech jsem byl totiž strašně rád, za to co jsem viděl. Například tužka Seung Eum Kima, což je korejský kreslíř, byla naprosto bravurní a celková jeho práce s Hellboyem byla naprosto profesionálně zmáknutá.

Podobně bych mohl mluvit o akvarelu Jill Thompsonové, která napsala i namalovala příběh Patnáct minut slávy. Jill naprosto perfektně pojala celkový koncept Hellboyova světa a oceňuji jak příběh, tak malbu a suprově zvolené barvy.

Pak tu máme ale i horší stranu věci a to jsou ony zmíněné parodie či vtipněji laděné části, které mi zrovna moc nesedí. Nad příběh se nejspíš povznesu, protože Hellboy je vtipálek a celkem to k němu pasuje, nicméně vizuál, který tuto temnou sérii přivede na dětskou stanici Cartoon Network, je odstrašující.

Verdikt

Jak tohle celé nakonec hodnotím? Určitě kladně, ale rozhodně to nesahá na nejvyšší příčky, které ve většině případů Hellboy obývá. Kniha přinese dobrý zážitek, ale nepřináší posun, po kterém fanoušci tohoto vesmíru touží.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku