Živí mrtví 24: Život a smrt

7. května 2018 S4TW Diskuze (0)
Živí mrtví 24: Život a smrt

V současnosti prožívám takové Živé (či spíše mrtvé?) období. Za prvé hraji Telltale hry na tématiku Živí mrtví. Právě jsem u Michonne, což je takový lehce nepovedený sequel, ale tak zase Michonne, že jo? Dále sleduji poslední, osmou, řadu seriálu. Jako, za mě má ten seriál pořád hodně vysokou kvalitu, i na to, že už je to osmá řada, ale na druhou stranu, zaplať pánbůh, že už je poslední. No a v neposlední řadě a to, co vás zajímá nejvíc, jsem právě dočetl poslední komiksovou knihu, která ze série Živí mrtví u nás vyšla.

Knihy Dobrovský

Příběhově jsme se posunuli o dva roky do budoucnosti, to už víme z předchozích knížek. Je zde nová „komunita“ lidí, Šeptači, kteří můžou a nemusí být novou velkou hrozbou, to jsme také zjistili v minulém díle. A jedná se o třetí knihu z „malého restartu“, aspoň to psali nakladatelé. To abychom si ujasnili hlavní body.

Nastává velká oslava. Budou trhy, které jsou velkým krokem v návratu k civilizaci. Komunity se spojují, pomáhají se, podílejí se na společné cíli. Věci kolem trhu, jak se potkávají staří známí, jak si vyříkávají jednotlivé věci, to pokrývá dobrou polovinu knihy. Tudíž velmi klidné pasáže.

Pak se zde objevuje v hlavní roli Carl, kterého pobláznila láska a on tak podniká unáhlená rozhodnutí, která ovšem žene srdce. Dostává se do kontaktu se Šeptači. Když se to dozví Rick, tak se do toho samozřejmě také zapojí. Šeptači se ukazují jako skupina, která razí heslo: „Zpátky na stromy!“ To samozřejmě Rickovi na klidu nepřidá. A samozřejmě na konci se něco opět zvrtne…

Ano, Kirkman to opět dokázal. Nejdřív nás postupně ukolébal tím, jak se všechno hezky vyvíjí, vrací se do klidného normálu (dá se to vůbec ještě brát, jako normální stav?). Pak přijde konflikt, který všechnu idylku vyhodí do povětří. U posledních stran vám možná, opět, spadne brada. Na druhou stranu si říkám, není to zase to samé?

Samozřejmě, je to skvěle napsané, výborné postavy, parádní akční jízda, ale… Já už to prostě čekal. Nepřekvapilo mě to, když někdo zemře, už mě to nezasáhne. Už jsem to viděl a to, že je tentokrát soupeř ve všech směrech odlišný, tak pořád dělá stejně šokující věci, ale to slovo stejně, tam je podstatně. Prostě mám pocit, že kniha série nepřináší nic zvlášť nového, ač se to pořád náramně čte.

Jo, zní to hatersky, vyčítám skvělé série to, že je skvělá, ale já bych fakt čekal, že se něco nějak zásadně změní, sám nedokáži říct co, ale přijde mi, že série se svým způsobem neposouvá, ač stojí na svém světlém místě. Guvernér, Negan, Šeptači, nepřijde vám to všechno nějak podobné?

Každopádně nemohu říct, že jsem si to náramně neužil, to bych kecal, jen mám prostě pocit, že ohromné nadšení z této série ze mě začíná vyprchávat, proto jsem nesmírně zvědavý na další díl, který by to všechno měl nějakým směrem rozseknout. Uvidíme, zatím to ještě beru.

Verdikt

Tenhle díl má všechno, v čem tato komiksová série tak vyniká. Klideček, pohodička, vztahy, návrat k pohodičce, emotivní jednání některých jedinců, a na konci boom! Zase se to hroutí a opět jedem z kopce vážení. Postavy super, kresba líbivá, kniha čtivá… I tak mám pocit, že už se začínají autoři trochu víc opakovat, respektive po několikáté. Zatím to ještě žeru, ale začínám se bát, že se to může rychle zlomit. Možná by si komiks měl vzít trochu příklad ze seriálu a snažit se to celé velké drama nasměrovat k nějakému zdárnému konci…

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku