100 Nábojů 12: Špinavci

2. května 2018 Radek Bouřil Diskuze (0)
100 Nábojů 12: Špinavci

BB art překvapilo všechny čtenáře, když skorem po dvou letech vydalo předposlední díl série 100 nábojů s podtitulem Špinavci.

Knihy Dobrovský

Jestli si totiž něco cvrlikají vrabci na střeše, tak rozhodně ne to, že ať se děje cokoli, BB art nás nenechá na holičkách a svojí sérii dokončí. Sám jsem se tomu divil, fanoušek se musel radovat (teda pokud mu nedošla trpělivost a nekoupil si všech pět dílů deluxe edice v originále).

Sfoukl jsem tedy prach z přechozích 11 dílů a začal jsem si připomínat postavy a jejich příběhy proto, abych viděl, jestli se děj opravdu bude dostávat do varu a musím říct…že ne zas až tak moc, ale zase tvrdit, že je to třeba tuctový, ač má knížka na přebalu číslovku 12, nebudu.

Příběh Trustu a osobní vendety agenta Gravese projíždí poslední zatáčkou do cílový rovinky a je jasný, co některý postavy tohohle krvavýho, konspiračního eposu čeká. Jak praví klasik: „Kdo po krvi touží, v krvi končí“…(sečtělí vědí, že Romeo a Julie, seriálovej povaleč to zná z Westworldu). I proto by mě nenapadlo, že ve světě, kde se spravedlnost rovná smrti, se konflikt mezi rodinami trustu a jejich bývalými honicími psy vyřeší omluvou, pugétem gerber a stiskem ruky.

Nevděčným úkolem jakýhokoli autora dlouhejch sérií je zbavování se postav, hlavně takovejch, jejichž příběhy přesáhly původní ambice a začly si žít vlastním životem. A proto nás čekaj čtyři krátký povídky, v kerejch se obě strany připravujou na poslední zúčtování a zahrávaj poslední divoký karty.

Osobně mám rád, když se před posledním dějství trochu ubere z plynu. Člověku to dá prostor trochu si vydechnout. Je proto velká škoda, že jsme museli na další pokračování čekat tak dlouho, protože ten čas na voddech jsme už měli.

Risso odvádí při práci s barvama a postavama svojí standardní velmi kvalitní práci. Na tomhle ilustrátorovi mám strašně rád to, že každá jeho postava dokáže vypadat slizce a krutě. Je to vidět i zde. Jakmile dostane od Azzarella zelenou, vytvoří z postavy na kost ohryzanou, po krvi vyjící bestii a rázem se rozdíly mezi stranama mažou.

Kniha má celkem 128 stran a se čtením se asi moc mazat nebudete, stejně jako někdo s bouchačkou v ruce a brečícíma dětma na mušce. Poslední třináctej díl bude větší fuška…to naráz vyjde na cca 320 stránkách celkem 12 sešitů.

Verdikt

Nemůžu si pomoct, ale kniha má jednu opravdu velkou vadu na kráse. Nenajdete ji ani ve scénáři, ani ve zpracování. Ale celkovou atmosféru týdle nemilosrdný záležitosti hodně ruší velká proluka mezi Začátkem konce a Špinavcema. Abyste si to pořádně užili, tak to nakonec musíte číst celý najednou a ač mám Rissoa moc rád, tak se mi na rozdíl třeba od kresby Seana Phillipse dost rychle přejedl.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

Radek Bouřil
Radek Bouřil

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku