Hellboy 06: Podivná místa

19. dubna 2018 jardoom Diskuze (0)
Hellboy 06: Podivná místa

Hellboye čeští čtenáři nemají nikdy dost a důkazem mého tvrzení je fakt, že letos Comics Centrum vydalo již druhý dotisk jeho příběhů. V první řadě šlo o Hellboyovu pátou knihu, po které přišla řada i na Hellboyův šestý svazek s podtitulem Podivná místa.

Knihy Dobrovský

Právě podivná místa jsou komiksem, ke kterému se náš web v minulosti ještě nijak nevyjádřil a jelikož se tento beznadějně vyprodaný kousek dotiskl a je nyní opět v oběhu, proč naši chybu nenapravit a nekouknout se mu na zoubek.

Tento svazek obsahuje sešity The Third Wish #1-2 z roku 2002 a The Island z roku 2005. Po událostech z páté knihy, která nese podtitul Červ dobyvatel, kdy Hellboy opustil Ú.P.V.O., se náš hrdina potuluje po zemi a cestuje. Jeho nohy ho opět zavedou do nebezpečí. Tentokrát je stáhnut do moře pannami, které vede jistá prastará podvodní čarodějnice.

V druhé povídce je zase Hellboy uvězněn na ostrově, který na první pohled vypadá jako nějaké pohřebiště lodí. Na ostrově potká postavu, jenž má obrovské znalosti zrodu vesmíru a ví také mnoho o jim samém.

Čím je tento díl zajímavý? Asi bych měl říct, že tím, jak krásně Mignola pracuje s mytologií, folkórem, hororovými prvky a vším co v jeho podání milujeme, protože on to prostě umí krásně spojit. Nicméně v tomhle případě bych chtěl mluvit o jiných věcech. Tenhle díl je především o hlavní postavě a barvách.

Hellboy je výjimečný, jeho důraznost, jeho neustálý nadhled a nebojácnost, to je něco, co mě prostě neomrzí. Hellboy se nikdy nebojí a to i když viděl mnoho více či méně hrůzných věcí. Ničeho se nikdy nezalekl, před ničím neutekl. Vždy s elegancí sobě vlastní a vtipem, který jej věčně doprovází, vysvětlí každé zrůdě, že se mu do cesty stavět nebude.

Dále tu je něco, co označuji za mistrovské dílo. Dawe Steward je někdo, bez koho si Mignolu neumím představit. Prakticky od první chvíle miluji Hellboye a jeho autor mě téměř každým jeho dílem přesvědčuje o tom, že jeho práce je ta, kterou mám uctívat.

Nicméně jsem později pochopil, že Dawe Steward je člověk, který tomu všemu dodal jiskru, díky které zažehl ten plamen v srdcích nás všech. Dawe používá opravdu pár základních barev, tudíž jeho paleta není nijak pestrá. I přesto je v tomhle komiksu jasně vidět, jak umí z toho mála vyčarovat úplný skvost.

V příběhu Třetí přání je krásně vidět, jak Dawe úžasně vystihne vše potřebné díky dvoum barvám v různých odstínech. Svět pod vodou je úžasně vykreslen a ještě lépe fungují barvy. To samé se dá říct o příběhu Ostrov. Díky jedinečným barvám jde poznat, jak staré jsou jednotlivé vraky lodí. Ty barvy prostě dýchají a dávají vám pocit, že jsou něco, bez čeho by ten komiks nebyl tak dokonalý.

Tohle jsou důvody, proč je komiks zajímavější, než to co doposud známe. Ale nechci tím ani náhodou naznačovat, že o příběh se opřít nedá. Příběh je slušný, odsýpá a čtenář zůstává napjatý. Nicméně když už mám toho celého Hellboye načteného, tak vím, že tu jsou příběhy o něco málo lepší.

Každopádně na konci knihy najdete epilog a ten vám naznačí, jakým směrem se série bude ubírat a to potěší hlavně čtenáře, kteří Hellboye nemají načteného křížem krážem jako já, protože jim ukáže, co je v budoucnu čeká.

Verdikt

Podivní místa jsou parádní, ale díky tomu, že tohle už znám tak vím, že je to nadprůměrný komiks, který ani tak netáhne scénářem. Úctyhodné je totiž zpracování, které je osobitější a geniálnější, než u jiných kousků v sérii.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku