Nejmocnější hrdinové Marvelu 043: Moon Knight

16. dubna 2018 S4TW Diskuze (0)

Prostě má rád, když ho lidi vidí přicházet. Protože je blázen.

Nejmocnější hrdinové Marvelu 043: Moon Knight

Moon Knight je další (to už říkám poměrně často, ale hold jsme ty nejhlavnější téměř vyčerpaly) postava, o které jsem toho nevěděl téměř nic. Jestli jsem ho dvakrát viděl někde mezi Avengers... Ale vůbec mě nějak nezasáhl, nezaujal. Ovšem díky tomuto dílu NHM musím na tuto postavu absolutně přehodnotit svůj názor, neboť se jedná o jednu z nejzajímavějších, méně známých, postav, které v marvelovské stáji jsou.

Knihy Dobrovský

Jak mi Hercules ukázala, že se řecké božství do marvelovského vesmíru příliš nehodí a docela dost tam působí jako pěst na oko, tak naopak Moon Knight a jeho propojení s egyptskými bohy je pojaté tak dobrým způsobem, že vám to tam prostě parádně zapadá. Je to jednoduše zvláštní, jak různě se dají pojmout dvě dosti podobné věci, ale Moon Knight je jednoduše suprová a tvárná postava.

Nedivte se, ale začnu retro sešitem. Proti kresbě nemohu říct ani popel, minimálně nadprůměrná pro svou dobu a věřím, že s novými barvami by zapadla i v dnešní době. Naštěstí jí skvěle sekunduje i samotný scénář, který je příjemně kvalitní. Jasný, úplná pecka to není, ale na svou dobu to dává hlavu a patu, je to zajímavě pojaté a výborně uvádí novou, záhadnou postavu, která musí většinu čtenářů zaujmout. Do hororu to má samozřejmě daleko, ale jako lidské drama s dávkou fantasy to funguje. Bavilo a Moench se stává mým oblíbeným retro autorem.

Ale opět tu jde především o druhý příběh, který ve světě sklízel snad jen chválu a postavu Moon Knighta posunul do popředí oblíbenosti marvelovských hrdinů. A já se tomu nemohu vůbec divit. Ellis mě zaujal už svým pojetím komiksu Planetary, je to autor, který se nebojí přivádět do žánru nové prvky a jít si svou cestou a zde to opět dokazuje.

Jedná se asi o nejakčněji napsaný (nakreslený) komiks, jaký jsem četl. Je to vážně jízda, která velmi rychle uteče. Ale zoufat rozhodně nemusíte, protože se po celou dobu budete náramně bavit. Opravdu výborně napsané akční sekvence, které jako by nějakému hollywoodskému trháku z oka vypadly. Autorům se povedlo využít výhody komiksu na maximu, tudíž nepotřebovali příliš slov, ale naopak využili panely tak, jak jsem to snad ještě neviděl.

První sešit ještě takový není, ale od druhého se to neskutečně rozjíždí. Sakra, ještě teď mi přijde #2 jako hrozně dobrý sešit a mám chuť si ho dát znovu. To je prostě akční paráda! Pak nastává duchařina, opět skvělá... No, nebudu tu u každého dalšího sešitu psát, jak byl dobrý, jelikož až dokonce jsem si to užíval na úplně maximum.

Navíc, co sešit, to originální subžánr. Jednou se jedná o detektivní záležitost, poté čistou akční scénku, následně duchařina, poté psychedelická snová jízda, pak opět akce, ale tentokrát jak z nějaké videohry a následně klasický souboj se zakomplexovaným panáčkem. Pan Ellis má jednoduše hlavu plnou nápadů a ani jeden není horší než ten druhý.

No a samotná kresba? Jak už jsem říkal, ta v tomto díle dokázala většinu příběhů odvyprávět sama. Je zní cítit symbióza mezi kreslířem a scénáristou. Navíc má parádní undergroundový nádech, vystihuje ponurou atmosféru nočního NY a ani po šesti sešitech se neokouká.

Takhle to vypadá na jasný plný počet bodů, ale mě zde stejně jedna věc chyběla. Nějaký komplexnější příběh, který by to celé propojoval. Ano, možná jsem hnidopich, ale když chci dát plný počet, tak potřebuji absolutní uspokojení a k tomu malinký krůček prostě chyběl. 

Verdikt

Nadprůměrný retro sešit + originálně, ale hlavně skvěle napsaná a nakreslená moderní část = parádní zážitek. Komiks, který si rozhodně ještě minimálně jednou zopakuji. Moon Knight je postava, která díky tomuto NHM na mém žebříčku značně stoupla a vóóó tom to je!

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku