Batman 09: Květy zla

4. dubna 2018 jardoom Diskuze (0)
Batman 09: Květy zla

Supertíha byla jakýmsi milníkem, protože se Gotham musel obejít bez pravého Batmana. Gordon je sice dobrým zástupem, který aspoň v očích čtenáře určitě vypadal zajímavě, nicméně není Batman jako Batman a Batman bez Bruce není Batman.

Knihy Dobrovský

Důležité také je, že ačkoliv je Gordon Batmanem, zlo pořád číhá a je zapotřebí se mu postavit. Důležitější ale je ho jen nezahnat, nýbrž konečně zničit. Podaří se mu to, nebo robo-Batman Gordon selže?

Hned na začátku je zapotřebí říct, že Květy zla nelze číst, aniž by čtenář neměl načtenu Supertíhu. Komiks totiž navazuje, takže pokud máte chaos v tom co číst, doporučuji mít u čtení Květů zla znalosti ze Supertíhy. Každopádně je jasné, že nejlepší bude znalost celé série.

Květy zla jsou dílem, které má v zásadě uzavřít nejen tu příběhovou linii okolo Batmana Gordona, ale zároveň jsou posledním komiksem, který uzavírá celou tuto sérii. Ano, Crew ještě vydá Snyderův Batman Epilog, ale v zásadě se nejedná o nic, co by Vám názor na tuto sérii změnilo, spíše doplňuje pár drobných momentů.

Co tedy Snyder s Květy zla předvedl? Velkolepé finále určitě ne, a to i když jsem v předchozí recenzi říkal, že jsem fanoušek tohoto Batmana. Scénář totiž vypadal přesně tak, jak jsem očekával po dočtení Supertíhy, a vlastně byl překvapním až v poslední části knihy, kdy nám Scott Snyder ukázal další z jeho arsenálu šokujících zpráv.

Nicméně nic víc jsem od toho nedostal. Komiks mě bavil, byl opět správně akční, záporák byl správně ďábelský ale finále to velkolepé nebylo a myslím, že si tohle určitě lepší finále zasloužilo. Problém je hlavně v tom, že Snyder už téměř ničím nepřekvapí.

Jak jsem řekl, v závěru knihy možná trochu, ale to už vlastně není součástí příběhu jako takového. Každopádně scénář není ničím novým, a řekl bych, že je to spíš důstojné finále, které bylo nevyhnutelné a již nešlo dále natahovat.

Aniž bych chtěl spoilerovat, tak musím dodat, že Snyder vrací Bruce jako Batmana do příběhu, a ten opět zachraňuje téměř zničený Gotham. Návrat pravého Temného rytíře je moc rychlý a strašně moc mi vadilo, že Bruce, který chyběl strašně dlouho, se najedou objeví a jeho postava dojde k prozření během několika stran, jejíž děj jej zase nakopne a on je rázem Batmanem, který Gotham potřebuje.

Co dodat ke kresbě? Nejspíš nic, protože Capullo je to, co tuhle sérii drží minimálně v lehkém nadprůměru. Jeho výkony jsou stabilní, protože je geniálním kreslířem, jehož práce k postavě Batmana přesně padne. Capulla už jsem komentoval na tisíckrát a myslím, že už to dále není zapotřebí.

Verdikt

Nerad se s touto sérií loučím, protože je tohle dílo geniálních autorů, kteří s legendární postavou nakládají nejlépe jak umí. Co na tom, že né vždy to bylo nejlepší, důležité je, že se tohle stalo milníkem v historii této postavy. Fanoušci, vy nezoufejte, ještě nás zanedlouho čeká Epilog.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku