Batman 09: Květy zla

4. dubna 2018 jardoom Diskuze (0)
Batman 09: Květy zla

Supertíha byla jakýmsi milníkem, protože se Gotham musel obejít bez pravého Batmana. Gordon je sice dobrým zástupem, který aspoň v očích čtenáře určitě vypadal zajímavě, nicméně není Batman jako Batman a Batman bez Bruce není Batman.

Knihy Dobrovský

Důležité také je, že ačkoliv je Gordon Batmanem, zlo pořád číhá a je zapotřebí se mu postavit. Důležitější ale je ho jen nezahnat, nýbrž konečně zničit. Podaří se mu to, nebo robo-Batman Gordon selže?

Hned na začátku je zapotřebí říct, že Květy zla nelze číst, aniž by čtenář neměl načtenu Supertíhu. Komiks totiž navazuje, takže pokud máte chaos v tom co číst, doporučuji mít u čtení Květů zla znalosti ze Supertíhy. Každopádně je jasné, že nejlepší bude znalost celé série.

Květy zla jsou dílem, které má v zásadě uzavřít nejen tu příběhovou linii okolo Batmana Gordona, ale zároveň jsou posledním komiksem, který uzavírá celou tuto sérii. Ano, Crew ještě vydá Snyderův Batman Epilog, ale v zásadě se nejedná o nic, co by Vám názor na tuto sérii změnilo, spíše doplňuje pár drobných momentů.

Co tedy Snyder s Květy zla předvedl? Velkolepé finále určitě ne, a to i když jsem v předchozí recenzi říkal, že jsem fanoušek tohoto Batmana. Scénář totiž vypadal přesně tak, jak jsem očekával po dočtení Supertíhy, a vlastně byl překvapním až v poslední části knihy, kdy nám Scott Snyder ukázal další z jeho arsenálu šokujících zpráv.

Nicméně nic víc jsem od toho nedostal. Komiks mě bavil, byl opět správně akční, záporák byl správně ďábelský ale finále to velkolepé nebylo a myslím, že si tohle určitě lepší finále zasloužilo. Problém je hlavně v tom, že Snyder už téměř ničím nepřekvapí.

Jak jsem řekl, v závěru knihy možná trochu, ale to už vlastně není součástí příběhu jako takového. Každopádně scénář není ničím novým, a řekl bych, že je to spíš důstojné finále, které bylo nevyhnutelné a již nešlo dále natahovat.

Aniž bych chtěl spoilerovat, tak musím dodat, že Snyder vrací Bruce jako Batmana do příběhu, a ten opět zachraňuje téměř zničený Gotham. Návrat pravého Temného rytíře je moc rychlý a strašně moc mi vadilo, že Bruce, který chyběl strašně dlouho, se najedou objeví a jeho postava dojde k prozření během několika stran, jejíž děj jej zase nakopne a on je rázem Batmanem, který Gotham potřebuje.

Co dodat ke kresbě? Nejspíš nic, protože Capullo je to, co tuhle sérii drží minimálně v lehkém nadprůměru. Jeho výkony jsou stabilní, protože je geniálním kreslířem, jehož práce k postavě Batmana přesně padne. Capulla už jsem komentoval na tisíckrát a myslím, že už to dále není zapotřebí.

Verdikt

Nerad se s touto sérií loučím, protože je tohle dílo geniálních autorů, kteří s legendární postavou nakládají nejlépe jak umí. Co na tom, že né vždy to bylo nejlepší, důležité je, že se tohle stalo milníkem v historii této postavy. Fanoušci, vy nezoufejte, ještě nás zanedlouho čeká Epilog.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Článek týdne

Co čekat od nový Černý palice?

Co čekat od nový Černý palice?

Najdete nás na Facebooku