Modrá Crew 06: Dlouhý John Silver 1-2

1. dubna 2018 jardoom Diskuze (0)
Modrá Crew 06: Dlouhý John Silver 1-2

Koncept Modré Crwe již známe. Evropský komiks, u kterého není až tak jisté, zda by vyšel souborně, se nacpe do tohohle formátu, který je sympatický už jen tím, že Vás nechá ochutnat něco, co bys Vás možná od pohledu hned nezaujalo.

Knihy Dobrovský

Stejné je to v případě Dlouhého Johna Silvera, který mě překvapil tak moc, až jsem ochotný tvrdit, že má ambice vyjít v sérii MDEK jako plnohodnotný kus, který zde určitě patří.

Nechvalme ale dne před večerem, to že se mi první svazek líbí není záruka toho, že se totéž stane i u pokračování. To ale hodně předbíhám, takže zpět na začátek a pojďme si říct něco o prvních dvou příbězích.

Dlouhý John Silver je komiks, který vychází z věhlasného Stevensonova románu Ostrov pokladů. Přiznám se, že jsem předlohu nečetl, ale myslím, že to mému zážitku nijak neškodí.

Příběh je hutný, má úžasnou atmosféru a naprosto grandiózně pracuje s charaktery. Musím říct, že ačkoliv je John Silver více méně hlavní postavou, je to dle mého názoru postava dosti záporná, což mě vede k myšlence, že je tak trochu pirátem, kterého nám dlouhé roky představuje Walt Disney prostřednictvím Jacka Sparrowa.

Tohle přirovnání berte s jistou nadsázkou, protože mě nic vhodnějšího nenapadlo, ale když se nad tím zamyslíte, on vlastně nejde napsat příběh o pirátech, kteří jsou kladní, protože piráti jsou jednoduše piráti.

Abych tu nepsal eseje o tom, že je voda mokrá, musím ihned obrátit a dodat, že tam kde je postava podobná tomu, co známe u Jacka Sparrowa, tedy klaďas i záporák v jednom, jinde je zase naprosto jiná. Dlouhý John Silver totiž vůbec není komediální.

Komiks je tedy spíše temněji laděný a tomu odpovídá i kresba. Ta je umělecká což je jeden z mnoha důvodů, proč by si tohle zasloužilo vydání v MDEKu. Kresba je skvělá a nabízí vám pohled na to, co v běžném mainstreamovém komiksu nikdy neuvidíte.

Příběh je prací Dorisona, který na něm spolupracoval s kreslířem Mathiem Lauffrayem. Většina je z jeho koncepce a na rozdíl od Třetího zákonu, což je jeho předchozí práce, kterou díky Crwe známe, je příběh daleko jednodušší, což dílu pomáhá, protože v případě Třetího zákonu se zejména závěr jevil dost zmateně a překombinovaně.

Tehdy byl ale o deset let mladším spisovatelem a navíc se na komiksu podílel s jiným autorem. V případě Johna Silvera je hlavním scénáristou Dorison, takže si troufám tvrdit, že co se příběhu týče, může si poklepat na rameno.

Příběh vás zavede daleko od pevniny a všeho o co se tak pevně opíráte. Podobný komiks, jak obsahově tak žánrově zde jistě ještě není, takže si rozhodně nemyslím, že by to pro někoho z vás měl být stereotypní zážitek.

Musím ještě zmínit, že velikostní formát Modré Crwe tomuto komiksu opravdu prospívá. Je malinko širší a to dalo vyniknout kresbě, která jak už jsem řekl, je opravdu dost zajímavá a díky tomuto aspektu je ještě zajímavější.

Verdikt

Dlouhý John Silver je zatím ta nejlepší Modrá Crew, co tu vyšla. Myslel jsem, že Ekho nic nepřekoná a už jsem si po všem tom čtení byl jistý, ale John Silver mě vyvedl z omylu a jsem za to rád.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku