Baltimore 2: Prokleté zvony

1. dubna 2018 jardoom Diskuze (0)
Baltimore 2: Prokleté zvony

Druhého dílu komiksu Baltimore jsem se nemohl dočkat. Můj pošťák vždy chodí přesně ve 12 hodin ale tentokrát jako by věděl, že něco čekám, a tak mé čekání natahoval ještě hodinu. Roztrhal jsem krabici stejně jako lovec svou oběť a pozvedl jsem nad sebe pokračování komiksu, který mě v minulém roce snad nejvíce překvapil.

Knihy Dobrovský

Četba prvního dílu byla spíše rozborem, protože jsem měl načtenu novelu, ze které komiks vychází, takže jsem byl připraven s kritikou nešetřit. Jenže ti lišáci z Comics Centra moc dobře ví, co vydávají a tak tedy ví, že není moc co kritizovat.

Tohle tvrzení podporují výborné ohlasy a tak tu dnes máme druhý díl, jehož recenzi právě čtete.

Tentokrát se Lord Henry Baltimore ve své honbě za upírem dostane do Rakouska, kde ho stopy zavedou do kláštera, který skrývá obrovskou hrozbu pro celou nedalekou vesnici. Tato hrozba ale časem přeroste a může ohrozit daleko více.

Příběh před Lorda Baltimora postavil černokněžníka, který díky černé magii vyvolá největší osobnost duchovna v devatenáctém století. Tohle je stručná kostra, protože nechci vyzradit vše, takže samozřejmě nejde o celý popis.

Příběh totiž určitě nezapomíná na původní honbu za upírem Haigusem, kterého chce Baltimore zabít. Takže opět uvidíme hordu upírů, různá monstra a také čarodějnice.

Do příběhu vstoupí i tajemný inkvizitor, který se objevil už v prvním díle. Zatím je jeho role malá, ale je jasné, že dlouho nebudeme čekat a jeho role bude daleko větší, než doposud.

Druhý díl je dle mého názoru zajímavější, protože komiks malinko odbíhá od prvotního tématu a představuje další zajímavé střípky ze světa. Navíc je moc fajn, že Mignola s Goldenem zapojují do světa reálné postavy, které můžete z historie znát. Tohle u Mignoly už známe z Hellboye, ale nemyslel jsem, že se toho dočkáme už tak brzo i v této sérii.

Dalším skvělým faktem je, že je série ryzím hororem, což je v komiksu trochu zvláštnost. Komiks je totiž v hororu dost specifické médium stejně jako kniha, protože se nemůžete leknout a jen tak něco vás moc nerozhodí, protože než se pročtete k jádru věci, ten moment překvapení se prostě nedostaví.

Série Baltimore ale tomuhle mýtu odolává a vyvrací ho. Některé stránky jsou totiž dost znepokojující, což se mi hodně líbilo, protože tohle prostě k upírům a zrůdám či černokněžníkům a čarodějkám patří. Díky tomuto komiksu mohu říct, co to doopravdy znamená atmosferický horor, ze kterého vás mrazí.

Například stránka, kde jsou obyvatelé vesnic roztrháni na kusy, hlavy naskládány na schodech, bezvládná těla visící na stromech, to je prostě něco, co normálního člověka rozhodně znepokojí a vyvedlo to z míry i mě, milovníka hororů a strachu.

V komiksu je podobných scén dost, a musím uznat, že všechny jsou něčím výjimečné a znepokojující. Milovník hororu a krve prostě musí jihnout, protože je kniha dobře rozjetá a je ještě temnější, strašidelnější a zkráceně ve všech ohledech lepší, než její předchůdce.

Skvělé je to, že postava Lorda Baltimore není plochá. Nyní ho totiž příběh postavil před volbu, která nebyla jednoduchá, ale Henry Baltimore si vybral správně, což znamená, že není slepou postavou ženoucí se za vlastním cílem. 

Verdikt

Minule jsem hodnotil vysoko ale nechal jsem si bod k dobru, protože jsem chtěl mít zálohu pro případ, že by mě případné pokračování překvapilo ještě víc. Dobře jsem udělal, protože v tomhle případě se jedná o naprosto bezchybnou záležitost. Komiks měl všechno, co jsem potřeboval a při čtení jsem se nepozastavil vůbec nad ničím. Tohle jen tak něco nepřekoná.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku