Útok Titánů 14

21. března 2018 jardoom Diskuze (0) 1 palec
Útok Titánů 14

Série Útok titánů je manga, která mě k tomuto specifickému médiu přilákala. Byl jsem komiksák ale mangou jsem opovrhoval. Je tato série stejně báječná i po čtrnácti knihách, nebo už se ocitáme ve stereotypu a manga mě přestává bavit?

Ihned odpovím.. Ano, je báječná. Série má totiž vývoj a tohle čtenáře tudíž nemůže ve stereotypu držet. Neustále se mění situace postav, mění se postavy, které doprovází hlavní děj, a i osobnosti. Mění se prostředí, motivace a hlavně zápletky. Nikdy bych neřekl, že se série o masožravých obrech promění v tolik jiných žánrů.

Abych teda přesně vysvětlil o co jde, tak musím podotknout, že se série nemění žánrově, spíše má větší žánrový záběr. Neustále je to akční fantastika, to Hadžimeho sérii  nikdo neupírá, po čtrnácti knihách ale musím říct, že se děj opírá o více žánrů a zapojuje prvky dramatu, hororu, thrilleru a v neposlední řadě i psychologických střípků.

Série se vyvíjí, příběh se přestává zaměřovat na Erena a spíš se o něj opírá. Naše hlavní postava je v posledních knihách spíše okrajovým bodem příběhu a veškerá pozornost se ubírá jinam. Hadžime suprově pracuje s postavami, protože se vyvíjí stejně jako příběh. 

Kdo by v začátcích série řekl, že bude Historia Reiss nebo Levi středobodem několika knih? V Hadžimeho sérii je ale možné všechno a musím říct, že mě tímto u série drží přikovaného. Kdyby totiž bylo vše jen o Titánech nebo jediné hlavní postavě, asi by nás brzo neměl Hadžime čím překvapit. Takhle přelévá děj ze strany na stranu a přesouvá pozornost na všechny postavy.

Každá má co nabídnout a i když to ze začátku vypadá jako nějaké natahování děje, určitě to tak není. V posledních knihách první desítky knih to totiž takhle trochu působí, ale nakonec zjistíte, že to má svůj důvod. Hadžime je chytrý prevít a mám pocit, že přesně ví, co chceme číst.

Nyní se přenesla hlavní zápletka ke královské rodině a čtenář zjistil, že celá historie královského rodu i vše, co víme o životu uvnitř zdí je jedna velká lež. Chystá se revoluce, jenže její přípravy se komplikují. Eren je v nebezpečí, plány se hatí a objevují se nové postavy se kterými přichází i nové nebezpečí.

Verdikt

Tahle série mě prostě baví. Ať se děje co se děje, Hadžime vás umí držet u čtení a nenechá vás jen tak knihu zavřít.

8/10
Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší a zároveň největší komiksové nakladatelství v ČR. Už mnoho let poskytuje českým čtenářům světové komiksy česky a vydává svůj vlastní magazín Crew2 zaměřený na budování povědomí čtenářů o komiksech. Do pozornosti veřejnosti se také každoročně dostává svým vlastním festivalem Crwecon.

Pokud se Vám článek líbí, dejte palec nahoru.

Celkem 1 palec
RATing autora 24.9%

To se libí - spiderbat

O autorovi

jardoom
jardoom

Lidé nechápou, proč v dnešní době čtu knihy. Smějí se mi, že nežiji svůj život a hledím na cár papíru. Jenomže neví, že to dělám proto, abych během svého života stihl prožít životy tisíců.

Sdílet článek

Článek týdne

Nejmocnější hrdinové Marvelu 058: Jessica Jonesová

Nejmocnější hrdinové Marvelu 058: Jessica Jonesová

Najdete nás na Facebooku