Nejmocnější hrdinové Marvelu 040: Silver Surfer

4. března 2018 S4TW Diskuze (0)
Nejmocnější hrdinové Marvelu 040: Silver Surfer

Postava Silver Surfera je v rámci Marvel Universe něco zvláštního, neobvyklého, originálního a tajuplného. Prostě je to ten typ postavy, okolo které bude vždycky něco záhadného a něco, co bude čtenáře lákat. To si ostatně uvědomoval již Stan Lee. Právě on vnukl Norrinovi duši a definoval. Na této postavě se doslova vyřádil a dle svých vlastních slov si její psaní nejvíc užíval. A musím uznat, že to je znát. Každopádně možná ještě větší zásluhu zaslouží Jack Kirby, který postavu vymyslel.

Knihy Dobrovský

První sešit z dalšího dílu NHM je něco, co už tu bylo. Tenhle sešit je ještě velmi povedený, Stan se tu jazykově velmi rozmachuje, ze Surfera dělá filozofa, který přemýšlí nad nesmyslností lidského počínání, nad životem samotným a dalšíma otázkami. A světe div se, nějak to k němu prostě sedí. Právě na těchto stránkách se totiž (společně s těma z Fantastic Four) se tato postava utvářela, definovala a z ní později vycházeli i další autoři.

Zmodernizování již tak velmi kvalitní kresby Johna Buscemy tomu dodává ten vesmírný rozmach a my se tak můžeme jen kochat různými vesmírnými výjevy. Celkově se jedná o velmi dobrý originový sešit. 

Hlavní příběh měl v rukou pro mě neznámý Ron Marz. První věcí, které jsem si dokázal všimnout bylo to, že Norrina Radda nepíše tak vznešeně, jako tomu bylo u Stana. Pořád se jedná o velmi přemýšlející postavu, která upřednostňuje život před vším ostatním, ale chybí jí takový ten nádech božkosti, nadřazenosti a mě to jednoduše lehce chybělo.

Každopádně příběh začíná (a pokračuje) velmi slibně. Samozřejmě nesmí chybět Galactus, který je s touto postavou již neodmyslitelně spjat. Navíc se nám tu postupně objevují všichni další heroldi jedné z nejmocnějších postav Marvelu. Dokonce i ten nejnovější, který se ukáže daleko větší výzvou, než to zprvu vypadá.
Příběh je psán velmi svižně, poutavě a nechybí ani minilinky, které jsou nejspíš rozvedeny v následujících knihách. Celý příběh je jedno velké sci-fi drama odehrávající se v různých vesmírných dálavách a tak mají kreslíři dostatek prostoru se vyřádit. 

Především kresba Wymana mě velmi zaujala. Spousta velkých panelů s vesmírnými výjevy, na kterých si i koloristi mohli užít svůj díl zábavy. Epické souboje, asteroidy, vzdálené planety, vesmírné prostory a Galactusova obrovitost, to je prostě něco, co se jen tak neokouká. Navíc se kreslířům povedla i jedna věc, na které já osobně dost lpím, postavy působí živě a plné emocí, které kreslíř dokáže na čtenáře bravurně přenést. Jednoduše se na knihu krásně kouká.

Navíc není ani přeplácaná zbytečným textem a to pomáhá samotnému tempu, které je vskutku úderné a díky tomu se kniha velmi dobře čte. Jsme napjatí, plní očekávání a postupně se posouváme chytlavým příběhem, který má možná lehce hloupý konec, který je jaksi odbytý. Prostě na to, jak dramaticky se to celé vyvíjí, jak se Surfer postupně prokousává k finální bitvě, tak to celé skončí hrozně jednoduše. To je trochu škoda. 

 

Verdikt

Ač mi v hlavním příběhu chyběla troška Stanovi epičnosti, filozofičnosti a pompéznosti, ač má příběh lehce slabší konec a ač není z postavy Surfera vytěžené maximum, tak musím říct, že jsem byl celkově spokojený. Vesmírným dramatům se obecně u Marvelu daří a tento komiks není výjimkou. Navíc je vše podpořenou velmi kvalitní kresbou, kdy každá pátá strana by nedělala ostudu u vás v pokoji na zdi...

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku