Deadpool 5: Deadpool se žení

26. února 2018 S4TW Diskuze (0)
Deadpool 5: Deadpool se žení

Co napsat víc o této sérii, když už se jedná o pátý, respektive šestý díl? O Deadpoolovi jsem měl možnost se již několikrát vyjádřit, o tom od Duggana & Posehna vůbec nejčastěji… Ale tak to zkusme znovu, jelikož se autorů občas daří sérii vézt úplně jiným směrem, než jsou naše očekávání, která vycházejí na základě předešlé zkušenosti.

Knihy Dobrovský

Tento díl je speciální v tom, že má v sobě hned několik speciálů, ale začněme pěkně popořádku. Hned na úvod nás čeká jeden z největších okamžiků Wade Wilsona, Deadpool se totiž žení! Tohle číslo je speciální v tom, že se zde objevuje velký počet hostujících postav. Pocit z něho mám možná lehce roztrpčený, čekal jsem asi větší jízdu, ale zvláštní je to nekonečné očekávání, že se to prostě musí něčím po….kazit a vy neustále čekáte nějakých výbuch, až nakonec… nebudu prozrazovat.

Pak nastává další speciálka (což je součást samotného svatebního čísla), kde se každý autor (možná ne úplně všichni, nejsem nějaký podělaný archivář!), který měl s tímto užvaněným žoldákem co dočinění, snaží přispět svou troškou do mlýna, krátkou pětistránkovou storkou. Kvalita a humornost je jako navážkách, což je samozřejmě, každý píše jinak, má jiné kreslíře, koloristy, ale jako bonus je to příjemné zpestření, ale všechny povídky spojuje jedno, Deadpool a jeho zkušenosti se svatbou.

Následují líbánky. Společně s dalším sešitem (moje oblíbené “jako retro“) to považuji za vrchol celého booku. Tohle je pořádně vtipná, ulítlá, bláznivá, parodující jízda plná odkazů, narážek a easter eggů (to ostatně celá knížka, ale tohle je její vrchol). Dělání si srandy z japonské popkulturuy, to beru!

Pak nastává má nejoblíbenější část, dělání si srandy z určitých období komiksové historie. Tohle je něco, za co budu do smrti dvojici D&P obdivovat. Opět se jim povedla krásně vystihnout absurdnost, ale i kouzlo, s jakým se komiksy dříve psaly. Tentokrát se objevujeme v padesátých letech. Hitler cestuje časem a chce zabít Furyho a je to prostě hlína!

Závěrečný annual (v podstatě další bonus) byl pro mě hodně velký wtf moment, ale zase proč ne. Zase je to něco, co jsem v téhle sérii ještě nedostal, párkrát jsem se zasmál, ale hlavně opět se povedlo si pořádně zaparodovat. Tentokrát to schytal legendární komiks s Daredevilem (a nejen on).

Abych se přiznal, tak u této sérii již nezažívám takové výbuchy smíchu, jako při prvních dvou dílech. Možná je to tím, že už vím, co čekat. Možná dochází autorům trochu šťáva. Nebo se mi jen netrefují přesně do noty. Nevím. Ale jedno je jisté, tahle série mě pořád baví a to především díky neustálé náloži easter eggů, dělání si srandy absolutně ze všeho, odkazy na všemožné pop kultury, komiksy. Kdo má načteno, nakoukáno a všeobecný přehled v těchto věcech, ten si bude vysloveně lebedit! V tomhle směru se jedná o nejlepší komiks tohoto stylu, který jsem četl.

Samotný tento díl hodnotím jako lehce průměrný v rámci této série. Ano, dvě čísla byla parádní, poslední číslo originálně zábavné, ale svatba s bonuse, (asi polovina knihy) mě nějak nedostala. Nicméně jako komediální odreagovačka to pořád funguje velmi dobře.

Koblishova kresba mě asi také začíná trochu míň bavit, je to takový ten klasický mainstream (i když na Deadpoola to prostě sedí), ale jak zvládá retro části, za to smekám klobouk!

Verdikt

Pořád jsem v jistých směrech velmi spokojený, ale takové to skórování, ten nadšený odlesk v mých očích při čtení (když jsem četl třeba třetí díl), ten již trochu vyprchal. Při zpětném ohledu musím říct, že se jedná o již druhé slabší číslo této série a já jen doufám, že se to vrátí na svojí vlnu z prvních třech čísel. Nechápejte mě špatně, pořád je to velmi dobré. Kdo rád hledá v komiksech skryté odkazy a parodie, tak je tahle série i tento konkrétní díl to nejvhodnější, co tu máme, ale… Na druhou stranu, když budu chtít sáhnout po něčem, co se mi trefí do humorného vkusu, tak je to tato série.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku