Batman / Želvy nindža

22. února 2018 jardoom Diskuze (0)
Batman / Želvy nindža

Psal se leden roku 2016, mě přišel balík z mycomicshop.com a já poprvé držel v ruce novinku, na kterou čekal snad každý fanoušek DC, který má přístup k sešitovkám. Největší crossover DC a IDW jsem měl v rukou a tímto klenotem byl první sešit minisérie Batman / TMNT.

Knihy Dobrovský

Po přečtení prvního sešitu jsem ale zjistil, že se o klenotu nedá hovořit a po přelouskání sešitu druhého jsem napsal celkem kritickou recenzi, ve které jsem nešetřil snad žádnou část tohoto díla. Kdo by měl zájem, může si ji přečíst zde.

Jak utíkal čas, moje hlava vychládla, moje komiksová duše načerpala dalšího vědění a já prožil daleko horší ale i lepší chvíle s komiksem. Najednou se ale ozvala Crew, která řekla, že vydá Batman / TMNT souborně v jednom svazku. Ani nevíte, jak mi bylo zle. Nicméně se dostal komiks do mých rukou a já jsem nucen prozradit, zda můj odpor k tomuto počinu trvá.

Stručná odpověď zní „ANO ale i NE“. Ono je totiž dobré zdůraznit, že jsem kritizoval to, co jsem našel v prvních dvou sešitech, díky kterým jsem byl znechucen a sérii jsem nedosbíral/nedočetl. V žádném případu nechci tvrdit, že další čtyři sešity tenhle průser zachrání, ale rozhodně po přečtení celé knihy nemám pocit, že je to až takový průser, jak se na počátku zdá.

Ono mi totiž během čtení dalších sešitů došlo to nejdůležitější. Došlo mi, že se tenhle crossover nemá brát vůbec vážně a je to prostě úlet, který má dopřát hlavně zábavu.

Nechci tedy kritizovat to, co jsem již kritizoval (připomínám, že pokud chcete, můžete si kritickou recenzi najít v odkazu výše) a chci se spíše podívat na to, co je u této knihy celkem fajn.

Scénář je dost plochý, ale to nic nemění na tom, že vlastně nejde o nic jiného, než o obří mlátičku. Nemáte přilnout k postavám a hledat v nich hloubku, protože tohle všechno je něco, co už máte znát odjinud. Postavy v tomhle případě prostě jen konají. Bijou se za to co je správné a nepotřebujete, aby vám kniha řekla proč.

Je to jako další epizoda z vámi milovaného seriálového braku, který sledujete jen proto, že se u toho uvolníte a vypnete. Přesně tohle je totiž poslání této knihy. Odprostit se od všech těch Snyderů, kteří se snaží pro Batmana vymyslet co nejvíc šokující zápletku. Kniha chce, aby se čtenář odprostil také od velevážné TMNT série, kterou napsal Eastman. Kniha prostě chce dát ruce pryč od všeho a nabídnout vám čistokrevnou řežbu a tohle se ji daří.

Všechno má své mouchy a tohle má much až až, ale jisté je to, že svůj účel to plní a musím být tedy objektivní a přestat si hrát na kritika, protože kniha nechce být vážná, plná skrytých myšlenek a podprahových zpráv. Kniha je prostě taková jaká je, tedy akční.

Kresba je ale něco, přes co se nepřenesu. Jasně, musím uznat, že se nejspíš kreslíř snažil najít zlatou střední cestu mezi undergroundem, který želvy vždy v komiksu doprovázel, a novým svěžím směrem, který si dnešní doba vyžaduje. Nicméně tohle není moc ideální a vlastně mi to kazilo zážitek.

Hlavní vadou je podle mě postava Batmana, který vypadá jak Batfleck po půlroce v KFC. Oceňuji zase suprový koloring, který k té undergroundové kresbě sedí, takže skvěle podtrhuje to, co má tento styl kresby ve čtenáři vyvolat. Kresba s koloringem tedy funguje, i když mě zrovna nesedla.

Verdikt

Na závěr je zapotřebí dodat, že tahle kniha je mířená naprosto na všechny. Jak na fanoušky značky, kteří znají Batmana či TMNT, tak i pro naprosté nováčky, kteří nechtějí rozečítat nic, od výše uvedených protože se bojí, že se ztratí. Tohle je naprosto nenáročná věc, která zabaví.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku