Temná věž 04: Pád Gileadu

8. února 2018 Morzael Diskuze (0)

Morbidnější než Hra o trůny

Temná věž 04: Pád Gileadu

Depresivní dobrodružství pokračuje. Kombinace westernu, hororu a steampunku z hlavy Stephena Kinga se čtenáře snažila získat svým čtvrtým dílem na konci loňského roku. Tentokrát jsme se zúčastnili epické bitvy o Gilead. Má jedna z nejtemnějších komiksových sérií u nás stále čím zaujmout?

Knihy Dobrovský

Žánr:

Western, steampunk, horor, fantasy

Příběh:

Tragédie Rolandova života nekončí. Po vraždě, kterou spáchal pod vlivem kouzelné koule známé jako Maerlynův grapefruit, se musí dědic vůdce Pistolníků vypořádat s následky. Nepřítel mezitím infiltroval Gilead a uštědřil této hlavní baště dobra devastující ránu.

Hordy Dobrého muže Johna Farsona se blíží ke Gileadu a Pistolníci se musí připravit na nadcházející bitvu. Má rod Deschainů a odkaz Pistolníků vůbec šanci přežít?

O komiksu:

Tenhle komiks je koncentrovaná deprese. Za čtyři díly se tam nestalo prakticky nic dobrého. A když už, tak jen proto, aby se to celý hned po… kazilo. Mysleli jste si, že nejdrsnější fantasy je Hra o trůny? Omyl! Temná věž by ji hravě strčila do kapsy.

Jasně, sice máte jistotu, že hlavní postava přežije, protože se musí objevit i v následující knižní sérii, ale upřímně byste jí tu smrt snad i přáli. Protože jedině ve smrti bude mít Roland Deschain konečně klid.

Série pokračuje v trendu, že co díl, to jiný žánr. Tedy, abych byl přesnější, mění se tu důraz na žánr. První díl western, druhý horor, třetí městská fantasy a konečně čtvrtý díl klasická fantasy o obraně pevnosti před hordou zla.

Situace už je rozseklá, jak říká můj kamarád, když při hře BANG! vystřelí jako bandita na šerifa. Všechny postavy zaujaly své místo na šachovnici a boj o přežití a následné uspořádání světa může začít. Komiks pak využívá tropy klasických fantasy o obraně města. Takže tajné pasti, únikové chodby, zákeřní vrazi nepřítele, bezduché hordy a špinavé magické triky. Nic nového, ale aspoň zábavného.  

Nevím, jestli to je rázem série, nebo samotným scénářem komiksu, ale já už při bitvě ani nebyl napjatý. Leda tak proto, abych se dozvěděl, kdo všechno umře. Celá bitva mi každopádně přišla jasně prohraná od samého začátku. Jak se totiž říká: Čert vždycky kálí na tu největší hromadu. No a v Gileadu je to už opravdu masivní kopice.

To nic nemění na faktu, že to byla působivá podívaná plná epických momentů. Skoro jako výjevy z nějaké antické tragédie. Pořádně temné, dost zvrhlé antické tragédie (no jo, takže zkrátka klasické antické tragédie).

Od úvodního prologu, který nám vysvětluje původ zrádného čaroděje a magických koulí, se svazek nese v poetickém duchu. Jako balada o velkých hrdinech a temných časech. Což, jak už  vám asi došlo, je velmi přesné. Tenhle styl poetického vypravěče Peteru Davidovi opravdu svědčí a pro Temnou věž tvoří úžasný voiceover.

Velkou změnou oproti předešlým dílům je absence kreslíře Jae Leeho, po kterém práci naplno přebírá Richard Isanove. Upřímně, já jsem všude na svazku Leeho jméno hledal, protože kresba se téměř nezměnila. Prostě jsem nevěřil, že to není jeho umělecký rukopis.

Pokud vám tedy Leeho kresba sedla, nemusíte se vůbec bát, protože jeho ráz i styl zůstaly ve svazku téměř beze změny dál. V těch pár detailech se nemá vůbec cenu nimrat. Kresba dál vytahuje temnou atmosféru série i epické výjevy některých scén téměř dokonale.

Verdikt

Události komiksové série Temná věž pomalu ale jistě konvergují ke svému cíli. Roland se musí chopit obrany bašty Pistolníků a čelit svým nepřátelům. Dusivá atmosféra nevyhnutelné bitvy je protknutá celým komiksem, takže ho dáte na posezení. I po odchodu umělce Jae Leeho si komiks stále zachoval svůj jedinečný grafický styl. Není proto třeba vůbec plašit. Pád Gileadu je dalším skvělým dílem této fantasy série temnější než Hra o trůny.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku