47 róninů

5. února 2018 Morzael Diskuze (0)

Pohádka o cti

47 róninů

Milovníkům japonské tématiky určitě neušlo, že vloni na podzim vydalo nakladatelství Crew legendární příběh 47 róninů v komiksové adaptaci. Grafickou část si vzal na starost sám Stan Sakai, a tak se z tohoto svazku vyklubala jedna z nejočekávanějších událostí roku 2017 (nejen) pro japanofily u nás. Dostál komiks svým očekáváním a může zaujmout i běžného, na Japonsko nezatíženého čtenáře?

Knihy Dobrovský

Žánr:

Dobrodružný, historický

Příběh:

18. století, Japonsko. Vůdce klanu Ako, Asano Naganori, je vyprovokován k útoku na Shogunova úředníka, zkorumpovaného Kiru. Takové zneuctění moci shogunátu ale nesmí zůstat nepotrestáno, a tak je Asano odsouzen k rituální sebevraždě a jeho klan k zániku.

Klan Ako je rozpuštěn a vymazán, ale 47 samurajů stále věrných svému zesnulému pánu tuto zradu nezapomene. Pod vedením Oishiho se vydávají na své tažení za pomstou, které má jen jediné možné vyústění. Smrt se ctí.

O komiksu:

Nejsem japanolog ani nadšenec do historie, takže faktickou přesnost ani práci se zdroji tu opravdu hodnotit nebudu. Naopak si myslím, že nadšený autor scénáře Mike Richardson pod vedením kultovního mangaky a tvůrce Crying Freemana, Kazua Koikeho, odvedli úžasnou práci.

Abych přiznal svoji neznalost, tak jediná verze tohoto příběhu, kterou jsem viděl, je ta divná s Keanu Reevesem. Nemůžu proto soudit, jak moc zjednodušený tento příběh je. Osobně mi ale přišel jako taková pěkná pohádka.

Jasně, každý národ nějaké takové má, my třeba se svatým Vencou. To ale nic nemění na faktu, že je to prosťoučké a zidealizované, a že původní příběh Asana Naganoriho byl nejspíš po kouskách poztrácen s každým dalším vyprávěním. Zkrátka záporák je záporný, klaďasové jsou ctnostní. Žádný rozkol motivací a hodnot, žádné nastínění hloubky nebo komplexnosti charakterů.

Kira tu je proto, aby zradil a stáhl se do ústraní. Oishi, aby svolal róniny a pomstil se. Celé to ještě podtrhuje kresba Stana Sakaie, takže i kdybyste otevřeli komiks v půlce, na první pohled poznáte, kdo je tu zlý a kdo dobrák. Na konci se samozřejmě dočtete, že příběh musel být nemilosrdně zkrácen a i tak byla kniha mnohem delší, než bylo původně zamýšleno. To beru. Já tu také nehodnotím původní verzi, ale výsledný komiks.

Tohle (pochopitelné) zkrácení poznamenalo představení a vhled do života jednotlivých róninů. Je tu pár lehkých náznaků, ale nic tak silného, aby vás to u konce emocionálně vzalo. Jediný vztah si tu tak vytvoříte k věrnému Oishimu a k samotnému Asanovi díky trochu laciné scéně s jeho dcerou v rozkvetlé zahradě.

Příběh ale působí hezky konzistentně a vyprávění odsýpá krásně plynule. Žádné zbytečné odbočky, žádné natahovačky. I přes to se ale do komiksu podařilo dostat onu atmosféru japonských komiksů, které jejich autoři dosahují používání přechodů mezi panely takzvaně od momentu k momentu.

Konkrétně tedy vidíte, jak teče voda, jak roste strom, jak svítí slunce, jak lidi chodí kolem paláce, a až pak se rozjede děj samotné scény. V podání mistra Sakaie na vás opravdu dýchá feudální Japonsko.

Sakai vůbec odvádí krásnou práci i s barvami. Pastelové odstíny tvoří úžasné scény a k této době i místům se skvěle hodí. Dobové prvky má zmáknuté už ze své předešlé práce na Usagim, ale prý pro tento komiks studoval ještě usilovněji, aby zachytil Japonsko 18. století co nejpoctivěji. Věřím, že se mu to povedlo.

Vytknout mu můžu jedině už zmíněné stylizování postav. To se projevuje hlavně v kreslení obličeje, kde komiks působí trochu dětinsky. Což se sice skvěle hodí pro Usagiho, ale u Róninů bych čekal trochu dospělejší vyobrazení.

Celkově je komiks hrozně poctivě odvedená práce výborných umělců. Pokud měla tato kniha sloužit pro západní publikum jako představení příběhu 47 róninů, japonské mentality a jejich tradiční kultury, úkol splněn na výbornou. Jestli jste ale čekali komplexní krvavý příběh plný drsných postav, asi budete zklamáni.

Tento komiks je jako upravená japonská zahrada. Vše je tu účelné, krásné na pohled a jednoduché, přesto je v tom mraky práce a tradice předávaná z generace na generaci.

Verdikt

Krásně kreslený, plynule vyprávěný příběh, který je odrazem tradiční japonské kultury. Nadšení a poctivá práce je z knihy vyloženě cítit a já děkuji oboum umělcům za tuhle působivou výpravu do (trochu) zidealizovaného feudálního Japonska. Na komiksu mi vadila jen přílišná prostost příběhu samotného i postav v něm.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku