Technokněží

4. února 2018 Morzael Diskuze (0)

Připraveni postoupit na vyšší úroveň vědomí?

Technokněží

Koncem minulého roku nám vyšel další velmi očekávaný MDEK. Nakladatelství Crew opět vsadilo na kultovního mistra evropského komiksu, Alejandra Jodorowskyho, a jeho megalomanský sci-fi svět. Další výlet do světa Incalu a Metabaronů nás tentokrát zavedl do zkažené technologické sekty, která ovládá životy v milionech galaxií. Dosáhl Jodorowsky svého vysokého standardu nebo už ztrácí dech a nápady?

Knihy Dobrovský

Žánr:

Sci-fi

Příběh:

Albino je nejmocnější digitální bytost ve vesmíru. Jako Mojžíš vede svých 500 000 studentů do země zaslíbené, pryč od technologií. Po cestě je sice čeká mnoho překážek, ale i to je jen kapka v moři oproti všemu, co Albiho překonal, aby se stal nejvyšším Technoknězem. Musel se prokousávat lží, korupcí a násilím, aniž by ztratil sám sebe. Bojoval v mnoha sférách, programoval hry, které měnily vědomí, povraždil miliony bytostí a našel osvícení. Tato kniha vypráví příběh jeho života, ságu která hýbala vesmíry.

O komiksu:

Tak to byla další teologicky-filosofická psychojízda jednoho sci-fi megalomana. Přesně pro tenhle typ příběhů mají fanoušci autora rádi a i zde jim dopřál bohatou porci nápadů ze své bezedné pokladnice. Je ale pravda, že čím víc komiksů od Jodorowskyho přečtu, tím silnější mám pocit, že tohle už jsem někde viděl.

Alejandru Jodorowskymu u nás vyšlo už šest komiksů a dvě knihy. Z toho má pět komiksů hodně společného. Jodorowsky se totiž ve svých dílech, ať už mluvíme o komiksech nebo filmech, věnuje tématu duchovní cesty. Incal, Metabaroni, Bílý Láma, Andělské drápky a nejnověji Technokněží jsou všechno příběhy o cestě jedné bytosti kráčející vstříc svému osudu.

Technokněží bych nejlépe popsal asi jako kombinaci Metabaronů a Bílého Lámy. Opět se tu dočkáme epických bitev, mysl ohýbajících nápadů s cestováním mezi dimenzemi, bomb, které by dokázaly zničit vesmír, hrdinných válečníků i zkorumpovaných zvrhlíků. Zároveň tu postavy najdou své vykoupení nebo osvícení a ujasní si, co je pro život opravdu důležité.

V osmi kapitolách se jedná o Jodorowskyho klasiku. Ve stylu literární ságy rozjíždí příběh, který se táhne napříč generacemi. Máme tu tři dějové linie, které se spojí až v závěrečné kapitole. Jedna vypráví o Albinově putování napříč vesmírem se svými 500 000 nejlepšími žáky. Druhá o jeho cestě do čela zkažené Technosekty, která svými vynálezy ovládala celé galaxie. A poslední o životě a strastech jeho rodiny.

Retrospektivní vyprávění, které tvoří dobrých 80 % knihy není pro Jodorowskyho žádnou překvapivou technikou. Stejně jako klasické tropy antických tragédií a space opery: velké lásky, vykoupení hrdinnou smrtí, kastrace (Jodorowskyho oblíbená), postoupení na vyšší duchovní úroveň, znásilnění, rituální oběti, odpuštění, smíření, atd..

Příběh je autorovou meditací nad otázkou moderních technologií, které se můžou stát naší spásou i zatracením. Jodorowsky sám v knize Psychomagie říká, že vidí budoucnost lidstva právě v modernách technologiích, kterými budeme moci zvrátit škody, co jsme na naší planetě a sobě napáchali. Technokněží proto hrají jakýsi temný stín jeho teorie a otázky, kam až můžeme dojít ve snaze, ulehčit si životy.

Každopádně se nám Jodoverse zase pěkně rozrostl ve svých epických rozměrech a my dostali možnost nakouknout na život v tomhle drsném vesmíru zase z jiné perspektivy. Tématicky má kniha blíž k Lámovi, protože se snaží většinu konfliktů řešit smírem a pochopením, nikoliv vyvražděním celých galaxií.

Pokud máte ale Jodoverse rádi, tak je tohle sázka na jistotu. Určitě si užijete pohledy na titánské bitevní lodě, asteroidí pevnosti nebo organické superpočítače. Autorovi prostě jeho fantazii upřít nemůžete, protože ty výjevy jsou opravdu něco neskutečného. Paleta postav je trochu šablonovitá, ale to taky u Jodorowskyho není nic nového. Podobně jako jejich mluva ve stylu antických her, která má do uvěřitelných dialogů asi stejně daleko jako já do metabarona.

Příběh je klasicky lineární a každá kapitola by mohla fungovat prakticky samostatně. Albino postupuje příběhem jako počítačová postava úrovněmi videohry, což je vzhledem k myšlence příběhu dobrá technika. Možná trochu zamrzí, že se Albino skoro nikdy nepopere s událostmi tak, že by to připadalo logické i čtenáři, ale Jodorowsky pro něj vymyslí nějaký super meta mechanismus. Což může působit zajímavě, ale i dost líně.

Kresba srbského kreslíře Zorana Janjetova není zrovna můj šálek kávy. Ta plastická digitální technika působí skvěle u epických galaktických výjevů, vesmírných stanic a lodí, ale jakmile dojde na postavy, tak působí moc vyhlazeně, sterilně a nezajímavě. Nejednomu čtenáři se určitě vybaví Iron Man: Extremis. Toho jsem hned po přečtení prodal přesně kvůli kresbě. Naštěstí to zachraňují bláznivé a neotřelé nápady skoro na každé stránce. Navíc práce s panely je krásně plynulá a přehledná.

Verdikt

U nás šestý komiksový Jodorowsky je přehlídkou všeho, co mají jeho čtenáři rádi a do jisté míry i všeho, co už viděli. Kde ale autor ztrácí na originalitě motivů a vyprávění, tam to vynahrazuje svojí jedinečnou představivostí epických rozměrů. Digitální plastická kresba Janjetova mi osobně moc nesedla u postav, ale veškeré sci-fi prvky a transcendentální momenty zvládá mistrovsky. Zkrátka další megalomanská space opera ve stylu antické tragédie, říznutá východní filosofií, jakou zvládá jen Alejandro Jodorowsky. Pro fandy nutnost.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku