Ghost in the Shell Vol.2

3. února 2018 jardoom Diskuze (0) 2 palce
Ghost in the Shell Vol.2

Minulý rok přinesl nějaké kyberpunkové mangy. První byl Ghost in the Shell, který si u mě vysloužil celkem dobrou známku, poté přišla Battle Angel Alita, která je dle mého ještě lepším zážitkem a nyní tu máme pokračování Ghost in the Shell, na které jsem se těšil, protože jsem si řekl, že tento kus by mohl rozsoudit, který kyberpunk od Crwe mi vyhovuje více.

Dnešnímu čtenáři je těžké se zavděčit. Doba, kdy u nás nebylo z čeho vybírat, je dávno pryč a nyní má téměř každý žánr hned několik zástupců, které jej prezentují. Tohle platí i o kyberpunku, což je subžánr science fiction, který je zasazen do futuristického prostředí a je charakteristický kombinacemi umělé inteligence a kybernetiky s rozpadem společnosti, revolucemi a podobně.

Ještě pár let zpět si tu mohl čtenář přečíst spíše jen komiksy, ve kterých byl kyberpunk víceméně doplňkovým žánrem, jenž v knize působil jako opar, který ladí atmosféru správným směrem. Tímhle chci například zavzpomínat na Soudce Dredda nebo Drsnou školu a Transmetropolitan.

Všechno to jsou díla, která jsou u nás již dlouho a jsou kyberpunkem částečně ovlivněné. Nicméně čistý kyberpunk zde prostě nebyl. To změnila Crew v minulém ruce, kdy se pustila hned do tří ryzích kyberpunkových kousků a tento rok v nich bude jistě pokračovat.

Druhý díl GitS, mangy, která ve svém žánru pokládala základy tohoto stylu, byl ale jiný, než bych očekával. První díl měl své mouchy, a já je všechny rozepsal ve své minulé recenzi. Musím ale říct, že pokračování se mi četlo znatelně hůř. Už po prolistování jsem se těšil na čtení, protože jsem viděl, že je v knize daleko více barevných pasáží, než tomu bylo v případě prvního dílu.

Tohle se mi líbilo, protože barva domu dodávala jistý nádech netradična a protože barva v manze často k vidění není. Díky barevným stránkám jsem si komiks užíval, ale zbytek, to šlo absolutně do kytek. Výtvarná stránka je jedinečná, autor je totiž opravdu geniální kreslíř a to co předvádí je až neskutečné. Mangu a možná i komiks samotný to určitě tehdy posunulo někam dál. Nicméně ani u vizuální stránky se nezdržím kritiky.

Velmi mi vadilo, že je kniha plná nahotinek. Samozřejmě miluji ženy a jejich krásné proporce, nicméně tohle bylo až za hranici únosnosti, protože at už se bojovalo kdekoliv a kdykoliv, autor neustále vykresloval dané scény tak, aby bylo vidět hrdince pod sukni, což vás po několika stranách rychle omrzí.

Scénář, ten měl podobnou strukturu jako první svazek. Autor se snažil pokládat otázky, které ve vás mají vyvolat filozofického ducha, nicméně mnoho otázek čtenář ani neobjevil, nebo je nepochopil a tak kniha funguje jako bichle plná nesmyslů. Je to jako by dostal předškolák knihu od Tolkiena, což je autor, který se všeobecně čte obtížně i těm, kteří číst umí. 

Jinak nemám co bych kritizoval. Akce zde bylo dost, prostředí bylo také skvělé, protože se děj přesunul jinam, než v předchozí knize. Občas vás od čtení odrazovala hromada textu, nad kterou by zakroutil hlavou i Stan Lee, což je milovník obsáhlých odstavců a vysvětlujících bublin, které jsou stejně o ničem.

Verdikt

Druhý díl Ghost in the Shell jsem dočetl s velkou nechutí, i tak tomu dávám průměrnou známku, protože zápory, které jsem rozepsal v recenzi, nepřevyšují klady. Možná jsem břídil a celou knihu jsem jen nepochopil, ale tohle nebylo úplně to pravé ořechové.

5/10
Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší a zároveň největší komiksové nakladatelství v ČR. Už mnoho let poskytuje českým čtenářům světové komiksy česky a vydává svůj vlastní magazín Crew2 zaměřený na budování povědomí čtenářů o komiksech. Do pozornosti veřejnosti se také každoročně dostává svým vlastním festivalem Crwecon.

Pokud se Vám článek líbí, dejte palec nahoru.

Celkem 2 palce
RATing autora 24.9%

To se libí - arrow, spiderbat

O autorovi

jardoom
jardoom

Lidé nechápou, proč v dnešní době čtu knihy. Smějí se mi, že nežiji svůj život a hledím na cár papíru. Jenomže neví, že to dělám proto, abych během svého života stihl prožít životy tisíců.

Sdílet článek

Článek týdne

Nejmocnější hrdinové Marvelu 058: Jessica Jonesová

Nejmocnější hrdinové Marvelu 058: Jessica Jonesová

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku