Sága 6

14. ledna 2018 jardoom Diskuze (0)
Sága 6

Když čtete tuhle sérii, je dost možné, že začnete vidět věci úplně jinak, než by pro vás bylo obvyklé. Ságu začínám až se šestou knihou chápat trochu více, a možná právě tohle jsem potřeboval k tomu, abych správně pochopil, jak je tato série dokonalá.

Knihy Dobrovský

Určitě víte, že tuto sérii hodně chválím, vždyť mé hodnocení málokdy spadne pod 80%. Nicméně začínám chápat proč se mi tak moc líbí, protože do teď jsem sice věděl, že je Sága báječná, ale neuměl jsem říct, proč tomu tak je i když jsem o tom psal dlouhosáhlé recenze plné slov chvály.

Vždy mi přišlo, že Vaughan píše zrovna to, co ho napadne a vlastně nic nemá promyšlené. Vždy mi přišlo, že prostě čeká, co jeho mozek vymyslí a pak tomu dá nějaký impuls. Po přečtení tohoto dílu mám pocit, že Vaughan už teď ví, kam nás od začátku vede, a myslím, že to ví už od první stránky, kterou v téhle sérii napsal.

Vaughan nikdy nebyl hvězdou, která by vás uměla něčím zaskočit, vždy prostě psal to, co věděl, že čtenáři chtějí číst. Nyní mám ale pocit, že je Vaughan šibal a nutí mě si myslet, že tohle je to, co chci číst. Světe div se, já to vážně chci číst a Vaughan mě o tom přesvědčil.

Tato Sága není ani tak moc akční, ani tak moc převratná. Z každého dílu čpí jiné poslání a tentokrát to nebylo o poslání ale o shledání. Konečně totiž vidíme to, na co celou dobu čekáme. Jenže i když nám scénář dal to, po čem tak moc toužíme, připravil bonus v podobě dalšího zvratu, který opět naše hrdiny postaví na kraj propasti, odkud je jen těžko návratu.

Když jsem nyní tvrdil, že má Vaughan scénář promyšlený už od první knihy, tak nějak došlo na má slova z recenze na třetí nebo čtvrtý svazek. V něm se příběh rozrostl o dva reportéry, kteří vědí o Hazel a chtějí o tom napsat sólokapra. Nicméně jejich příběh skončil stejně rychle, jako začal. Tehdy jsem ale psal, že to nebyl konec, nýbrž pauza a ještě je určitě uvidíme. Měl jsem pravdu, protože jsou zpět a jejich role, i když je stejně druhotná jako ta předchozí, opět zamíchá kartami.

Víte, v téhle sérii opravdu skončí jen ty postavy, které zemřou, jiné východisko prostě není, takže věřím, že tyhle dva maníky určitě ještě uvidíme. Je také zajímavé, jak scénář pracuje s časem, protože i když je tohle šestá kniha, malé Hazel už jsou čtyři roky a mě přijde, že je nyní skok mezi díly největší.

Malinko mě ale trápí, že i když se děj posunuje opravdu velkými kroky, vlastně stojíme na místě. Naprosto totiž vyšuměl ten dopad na celou vesmírnou společnost a vlastně jen čteme o tom, jak se snaží dát rodinka dohromady. Kdy konečně uvidíme to, co je v pozadí každé knihy? Rád bych totiž viděl i to, co je neustále ve vzduchu a co bylo vlastně náplní jen první knihy. Zakázaná láska jako od Shakespeara, která zničí politiku dvou největších civilizací.

Trochu se bojím otevřit další díl, nerad bych viděl Hazel o tolik starší, protože mám takový pocit, že čím je ona starší, tím jsme blíže k cíli a já bych rád Ságu četl ještě dlouho. V zahraničí zanedlouho vyjde osmý svazek a vlastně nikdo nevíme, kdy tohle může skončit. Proto čtěte a užívejte si, že takhle skvělá série vychází u nás a máme možnost si ji přečíst. Nic podobného totiž jen tak neuvidíte a už vůbec ne v češtině. 

Verdikt

Sága je série ve které vidíte prvky hned několika žánrů a ve které milujete i záporáky. Takhle to prostě je.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku