Nejmocnější hrdinové Marvelu 036: Herkules

7. ledna 2018 S4TW Diskuze (0)

Nesejde na tom, jak je život dlouhý... jen jak dobře ho jeden prožije. Zvlášť život smrtelníka, který uplyne, sotva Bůh stihne mrknout!

Nejmocnější hrdinové Marvelu 036: Herkules

Je zajímavé, že postava Thora a celá mytologie kolem Asgardu v marvelovském vesmíru skvěle funguje. Celé to do sebe tak nějak zapadlo a do MU to neodmyslitelně patří a vlastně nám to nepřijde vůbec divné či špatné. Naproti tomu mi přijde, že postava Herca v Marvelu působí jako nějaké zjevení, které moc nefunguje a spíš je pěstí na oko.

Knihy Dobrovský

Nejspíš to bude tím, že Thor dostal v průběhu let mnohem víc prostoru, jeho svět se povedl mnohem lépe vybudovat a zakomponovat. Hercules byl vždy spíš vedlejší postava, takový přicmrndávač, ač byl jeden čas důležitým Avengerem. Ale nechme to být, pojďme se raději podívat na samotný komiks.

Ten začíná již tradičně retro kouskem (a zase Lee & Kirby). Je to série, která v té době patřila Thorovi a tak není s podivem, že se především jedná o to, jak si to severský bůh rozdá s řeckým hrdinou. Není to špatné číslo, když si dva superhrdinové dávají po držce, tak to většinou má takové to laciné kouzlo a minimálně akce se komiksu upřít nedá. Víc v tom rozhodně nehledejte. Kresba je průměrný Kirby, už jsem ho viděl v lepší, ale i horší formě.

Hlavní příběh dvojice Pak & Van Lente je klasickou městskou superhrdinskou akcí. S tím rozdílem, že tu městským hrdinou je polobůh (který ovšem přišel o svojí nesmrtelnost).  Hercules do prostředí nezapadá, ale zajímavé je, že v okamžiku začne Brooklyn považovat za své město. 

První sešit začal celkem slibně. Hercules si to tu rozdá se záhadným gangem a postupně nám jsou představeny jeho magické zbraně. Má to takovou tu temnou, městskou atmosféru, působí to záhadně a ponuře a celkem slušně to funguje. Ještě druhý sešit se nese v podobném duchu, ač tentokrát si to rozdá s béčkovým padouchem - Hobgoblinem, bitka je to ovšem slušná a pořád jsem si říkal, že by se mohlo jednat o slušný kousek. Pak se to bohužel celé zvrhne a sesype jak domeček z karet. Začnou se do toho přimíchávat nesmyslné, nelogické věci, hlavně teda spousta mytologie, která působí spíš hloupě a vznikne z toho taková nic neříkající slátanina.

Hercules prostě není (aspoň v této knize) dobře napsanou postavou, je někde na pomezí božství, lidství, vtipu, arogance, hrdinství, prostě od všeho něco a dohromady nic. Ostatně i další postavy tu působí spíš jako trubky a žádná z nich mi nesedla. Řecké holky jsou pipiny na entou, hlavní záporák je rádoby hrůzu nahánějící macho, ale ve finále je to takový blbeček. 

Komiks působí místy dost najivně, ale akce je zde slušná, má to tempo, takže to rychle uteče. Postavy toho naštěstí moc neříkají (a když jo, tak je částo vážně perla). Ale jednak to celé nedává moc smysl, proč se děje, co se děje. A hlavně závěr je jeden z těch horších. S menším odstupem času musím říct, že se opravdu jedná o podprůměrný komiks, který může nabídnout jen zábavnou akci, to je asi tak všechno. 

 

Verdikt

Hercules mi k srdci určitě nepřirostl a nemám potřebu vyhledávat něco s touto postavou. Příběhově se jedná o lacinou věc bez nápadu. Postavy se chovají nesmyslně. Akce patří mezi to nejsilnější na této knize, ale v tomto případě to nedokáže sama utáhnout. Aspoň ta kresba není špatná. Tohle lze doporučit skutečně jen fandům marvelovského světa, aby si doplnili vzdělání a lidem, co mají rádi tu nejpřímočařejší akci bez větší špetky logiky.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz